Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 27.01.2025 10:27 Publikacja: 09.12.2022 15:44
Magdalena Raczek-Kołodyńska, wiceprezes zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, Prezes, Fundacja Standardów Raportowania, Koordynator Projektu "Akademia Parkietu dla Zaawansowanych Inwestorów i Emitentów"
Foto: materiały prasowe
Wszystko wygląda na to, że polski rynek kapitałowy na razie te trudne lata przeszedł obronną ręką. Możliwe, że konflikt zbrojny toczący się niedaleko granic naszego kraju okaże się szansą dla polskiej giełdy zarówno pod kątem przypływu firm i inwestorów, którzy wcześniej wybierali rynek rosyjski, jak i przy późniejszej akumulacji kapitału na odbudowę Ukrainy. Warto dodać, że polska giełda przechodzi kolejne etapy transformacji cyfrowej, której wynikiem są nowe produkty i możliwości oraz rozwiązania infrastrukturalne, o których szerzej w kolejnych artykułach.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rozpoczął się rok 2025 i z całą pewnością można powiedzieć, że będzie go można określić mianem roku potężnej zmienności na rynkach finansowych. Oprócz tego z pewnością będzie zasługiwał na miano „roku Trumpa”. I nie jestem przekonany, że będzie to ukrywało pochwałę pod adresem prezydenta USA. Mam spore wątpliwości, o których już pisałem. Pozostaje mieć nadzieję, że obawy się nie potwierdzą.
Mający obecnie miejsce proces wdrożenia dyrektywy Women on Boards, której celem jest zapewnienie bardziej zrównoważonej reprezentacji kobiet i mężczyzn we władzach firm, budzi wiele emocji.
Próby zwiększenia udziału kobiet w zarządzaniu napotykają wiele problemów. Czy chodzi o politykę, czy o spółki giełdowe, czy o związki sportowe – wszędzie padają podobne argumenty. W przypadku spółek giełdowych postanowiliśmy te argumenty przeanalizować i wyszło, że są one zwyczajnie nieprawdziwe.
W Polsce wśród inwestorów indywidualnych najpopularniejszymi spółkami w 2024 roku były zdecydowanie firmy technologiczne. W pierwszej dziesiątce najchętniej kupowanych w tym roku akcji jest ich aż siedem.
Elektromobilność to dzisiaj już nie jest pytanie „, czy”, tylko „jak”. Jaki samochód wybrać? O jakiej mocy? Z jak dużą baterią? Wreszcie, z jaką ładowarką?
Zachowanie indeksu WIG20 wpisuje się w jego historyczne zależności. Gdyby udało mu się wyjść na wyraźnie wyższe poziomy, wtedy można byłoby nabrać większej wiary we wzrosty – mówi Daniel Kostecki, analityk CMC Markets.
Citi oczekuje, że cena ropy Brent będzie wynosić w 2025 r. średnio 67 dolarów za baryłkę, w porównaniu z poprzednią prognozą 62 dolarów. Podniósł także średnią prognozę dla ropy WTI do 63 dolarów za baryłkę, nie podając poprzedniej.
Próby zwiększenia udziału kobiet w zarządzaniu napotykają wiele problemów. Czy chodzi o politykę, czy o spółki giełdowe, czy o związki sportowe – wszędzie padają podobne argumenty. W przypadku spółek giełdowych postanowiliśmy te argumenty przeanalizować i wyszło, że są one zwyczajnie nieprawdziwe.
Europejski Standard Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) jest kluczowym elementem szerokiej regulacji dotyczącej zrównoważonego rozwoju w Unii Europejskiej, obejmującej m.in. nowe przepisy dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) oraz wynikający z nich obowiązek raportowania na podstawie ustalonych standardów ESRS. Jednym z kluczowych standardów raportowania jest standard ESRS S1, który koncentruje się na ujawnieniach dotyczących kwestii społecznych w zakresie własnych zasobów pracowniczych.
Podmioty gospodarcze często narzekają (i często mają rację) na przeregulowanie, na nieżyciowe przepisy utrudniające prowadzenie działalności, na niepotrzebną biurokrację. Przyczyny tego zjawiska wynikają z pokusy zapobiegania różnym niekorzystnym zjawiskom poprzez wprowadzanie zakazów i nakazów oraz z braku systemu usuwania zanieczyszczeń regulacyjnych.
Podstawową cechą sporu korporacyjnego jest to, że ryzyko jego wystąpienia jest rzeczą stałą. Różne w czasie może być tylko jego natężenie, co przekłada się na szansę wyprzedzającego wyłapania zbliżającego się zagrożenia.
Porozumienia akcjonariuszy to jedno z najbardziej kontrowersyjnych i złożonych zagadnień dotyczących obrotu akcjami na rynku regulowanym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas