Natalia Mosur Adwokat, Senior Manager w Olesiński i Wspólnicy
Warto poznać zakres i skalę tych ryzyk, a następnie zaplanować strategię ochrony, stosując odpowiednie rozwiązania prawne, organizacyjne i technologiczne. Spoiler alert – nie ma jednego narzędzia, które pozwoli zabezpieczyć ten obszar i zapomnieć o nim na dłuższy czas.
Już samo tempo rozwoju technologicznego powoduje, że poza systemowym zaplanowaniem i wdrożeniem rozwiązań dopasowanych do danej organizacji, stałe monitorowanie ryzyk, środowiska prawnego i adekwatności istniejących rozwiązań jest nieuniknione.
Z jakimi ryzykami muszą liczyć się pracodawcy?
Elastyczne modele pracy oznaczają zwykle, że należące do pracodawców dane „wychodzą” na zewnątrz. Pracownicy uzyskują do nich dostęp z różnych lokalizacji i urządzeń. Dane mogą być przesyłane środkami porozumiewania się na odległość oraz dostępne są zdalnie (potencjalnie) z dowolnego miejsca na świecie (przechowywanie w chmurze).
Dane mogą zostać wyniesione w formie papierowej do domów pracowników, ale również w dowolne miejsce na świecie (praca zdalna/workation), co wiąże się m.in. z ryzykiem zgubienia nośników czy nieuprawnionego dostępu osób trzecich.