Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 10.01.2020 05:30 Publikacja: 10.01.2020 05:30
Formacja podwójnego dna utworzona przez kurs bitcoina przy poziomie 6500 USD na razie działa książkowo. W ostatnich dniach notowania przebiły bowiem lokalny szczyt oddzielający dna (a także 50-dniową średnią) i dotarły do poziomu najwyższego od połowy listopada. Sekwencja coraz niższych szczytów została więc przełamana i na wykresie widać układ odwrócenia trendu. Najbliższy cel wzrostu to 9000 USD, gdzie przebiega dzienna dwusetka. Wsparcia to kolejno 7700, 7300 i 7000 USD. PZ
Foto: GG Parkiet
Wzrosty notowań kryptowalut na początku roku sprawiły, że kapitalizacja całego rynku podniosła się w porywach do 221 mld USD. To najwyższa wartość od II połowy listopada. Główną rolę w tym skoku odegrał bitcoin, którego udział w rynku wynosi 68 proc. Sam rynek altcoinów zanotował na początku stycznia wzrost kapitalizacji o około 7 mld USD, do 70 mld USD. Czołówka altcoinów pozostaje niezmienna – ethereum jest na drugim miejscu z 7,2-proc. udziałem w rynku, a na trzecim miejscu XRP z udziałem rzędu 4,2 proc. PZ
Foto: GG Parkiet
Analitycy Bloomberga w wydanym na początku miesiąca raporcie prognozują, że w tym roku bitcoin będzie przewodzić w cenowym wyścigu na rynku kryptowalut, a jego kurs może dotrzeć do ubiegłorocznego maksimum. Wspierać ma go kilka kluczowych czynników związanych zarówno z jego technologią, jak i trendami na światowych rynkach finansowych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Cena złota po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 3300 dolarów za uncję. Ustanowiła ona kolejny rekord. Przez pięć lat zyskała prawie tyle samo co nowojorski indeks giełdowy S&P 500.
W długim terminie złoto ma szansę osiągnąć poziom 5–6 tys. USD za uncję. Duży potencjał wzrostowy jest także w srebrze – uważa Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz w firmie XTB.
Sprzedaż obligacji detalicznych utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Niebawem oferta może się pogorszyć.
Blady strach w związku z wprowadzeniem ceł ustąpił miejsca euforii po ich zawieszeniu. Jak długo inwestorzy i same przedsiębiorstwa będą w stanie w tych warunkach wytrzymać? Trudno powiedzieć. Szkody wywołane polityką Trumpa już są realne.
– Bitcoin porusza się w cyklach euforii i paniki. Gdy widzimy euforię, możemy być niemal pewni, że będzie panika. Pytanie, kiedy jedna się skończy, a druga zacznie. Zwykle są to nieintuicyjne ramy – mówi Eryk Szmyd, analityk rynków finansowych XTB.
Żyjemy w epoce pełnej turbulencji na rynkach finansowych – pandemie, konflikty zbrojne, niepewność polityczna, widmo kryzysu zadłużenia w USA i dynamicznie zmieniające się polityki gospodarcze na świecie sprawiają, że inwestorzy szukają sposobów na ochronę swojego kapitału, jaki i zachowanie możliwości osiągnięcia zysków - nawet w 'trudnych' warunkach.
Czy inwestycje w luksus mogą być alternatywą dla złota, bezpieczna przystanią w czasach napięć? To pytanie jest całkiem na miejscu, bo rynek dóbr luksusowych urósł w ubiegłym roku aż o... jedną czwartą, o 24,6 proc. obliczył KPMG w swoim raporcie z rynku luksusu. Najsilniejszym motorem rozwoju są - samochody z półki premium i luksusowych, które wzrosły rok do rok aż o blisko 35 proc. do 36 mld zł
Cena bitcoina wzrosła o około 10 proc. od tegorocznego minimum, co daje nadzieję na dalsze zwyżki. Nastroje na rynku osiągnęły skrajny pesymizm.
W historii ludzkości do płacenia za towary i usługi wykorzystywaliśmy różne rzeczy.
Bitcoin słabo sobie radzi od czasu objęcia władzy przez nową administrację prezydencką w USA. Firma Strategy należąca do Michaela Saylora wciąż widzi jednak przed nim świetlaną przyszłość i przygotowuje się do zakupienia bitcoinów nawet za 21 mld dolarów.
W skład amerykańskiej rezerwy kryptowalutowej ma wejść nie tylko bitcoin i ether, ale także XRP, solana i cardano. Ta decyzja Trumpa może wspierać zwyżki na rynku.
– Mówi się, że bitcoin jest cyfrowym złotem i nie można wykluczyć, że w przyszłości zostanie takim złotem cyfrowym – mówi Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz z firmy XTB. Ostatnie spadki cen złota są jedynie korektą, premia za ryzyko winduje ceny kruszcu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas