Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 28.09.2021 05:17 Publikacja: 28.09.2021 05:17
Foto: Bloomberg
Udało się w ten sposób odrobić niemal wszystkie straty, wywołane niepokojem o rynek chiński. Kluczowym wydarzeniem minionego tygodnia było oczywiście posiedzenie FOMC w USA, który utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie (w przedziale 0–0,25 proc.), a także nie zmienił skali programu skupu aktywów, pozostawiając go na poziomie 120 mld USD miesięcznie. – Komunikat po posiedzeniu Komitetu był jednak nieco bardziej jastrzębi, a Fed dostrzegł, że czwarta fala Covid-19 jedynie spowolniła ożywienie gospodarcze, ale go nie przerwała – komentują zarządzający PKO TFI. Zwracają uwagę, że wobec poprawiającej się sytuacji gospodarczej Fed uznał, że już niedługo uzasadnione będzie dokonanie redukcji tempa skupu aktywów, co może nastąpić już w listopadzie. Co więcej, wykres rozkładu głosów członków Fedu wskazuje, że już połowa składu komitetu zagłosuje za podwyżką stóp procentowych w 2022 r. Po posiedzeniu Rezerwy Federalnej na rynkach utrzymywał się jednak optymizm, ponieważ Fed zarezerwował sobie możliwość zwiększenia wsparcia, gdyby ożywienie gospodarcze hamowało, a także ze względu na to, że podwyżka stóp nastąpi dopiero w drugiej kolejności, tzn. po zakończonym taperingu. Niepewność wokół chińskiego dewelopera utrzymywała się do końca tygodnia. – Choć spółka nie dokonała wypłaty kuponu od obligacji, to chińskie organy regulacyjne nie zadeklarowały udzielenia pomocy dla giganta. Politycy zaapelowali jednak, aby zarząd Evergrande podjął wszelkie możliwe środki, by uniknąć niewypłacalności. Jeśli jednak sytuacja dewelopera jeszcze bardziej się pogorszy, to będzie miała wpływ na rynki, które mogą stracić zaufanie do chińskiego systemu finansowego – ostrzegają eksperci. paan
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Cena złota po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 3300 dolarów za uncję. Ustanowiła ona kolejny rekord. Przez pięć lat zyskała prawie tyle samo co nowojorski indeks giełdowy S&P 500.
W długim terminie złoto ma szansę osiągnąć poziom 5–6 tys. USD za uncję. Duży potencjał wzrostowy jest także w srebrze – uważa Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz w firmie XTB.
Sprzedaż obligacji detalicznych utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Niebawem oferta może się pogorszyć.
Blady strach w związku z wprowadzeniem ceł ustąpił miejsca euforii po ich zawieszeniu. Jak długo inwestorzy i same przedsiębiorstwa będą w stanie w tych warunkach wytrzymać? Trudno powiedzieć. Szkody wywołane polityką Trumpa już są realne.
Analiza techniczna, fundamentalna, a może dostęp od ucha „prezesa” są gwarantem odgadnięcia, co się dzieje na rynkach?
Początek sesji dał nadzieję, że jesteśmy już blisko zmiany nastrojów na Wall Street, ale też szybko one prysły.
W ostatnich dniach do słownika inwestora trafiło nowe, nieco ironiczne określenie „pomarańczowy łabędź”.
Giełda amerykańska zbliża się do końca najgorszego kwartału w porównaniu z resztą świata od lat 80. ubiegłego wieku.
Strateg Barclays Venu Krishna obniżył swój cel dla S&P 500 na 2025 r. do 5900 z 6600 punktów. Oznacza to wzrost o zaledwie 0,3 proc. od punktu odniesienia na początku roku. Jego prognoza jest obecnie najniższą perspektywą na 2025 r.
Dzięki umocnieniu rynku obligacji klasyczna strategia 60/40 (60 proc. akcji, 40 proc. obligacji) odzyskała skuteczność.
W ostatnim okresie mamy do czynienia z dość nietypową sytuacją, gdyż indeksy polskie wykazują się relatywną siłą względem ameryakńskich
Sekretarz skarbu mówi, że działania administracji mają zapobiec kryzysowi w przyszłości.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas