Noworoczne wyzwania

O ile zmiany prawne w roku 2020 były w głównej mierze odpowiedzią na wyzwania spowodowane pandemią i próbą uporządkowania nowej rzeczywistości, o tyle rok 2021 niesie za sobą również multum prac regulacyjnych i nowych wyzwań prawnych ważnych dla emitentów.

Publikacja: 11.12.2021 15:45

Magdalena Raczek-Kołodyńska, wiceprezes zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, koordynator pr

Magdalena Raczek-Kołodyńska, wiceprezes zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, koordynator projektu „Akademia Parkietu dla zaawansowanych inwestorów i emitentów"

Foto: materiały prasowe

W roku 2021 wiele firm musiało poradzić sobie z problemem niezrealizowanych z powodu pandemii umów i związanych z nimi kar umownych. Ocena, czy Covid można uznać za siłę wyższą pozwalającą na wyłączenie obowiązku uiszczenia kary umownej, jest dokonywana w każdym przypadku indywidualnie, może więc być przyczyną przyszłych sporów sądowych. Przyszłe procesy dotyczące niezrealizowanych umów oraz słaba kondycja finansowa firm mogą spowodować zwiększenie popularności narzędzia, jakim jest finansowanie sporów przez podmioty trzecie (TPF). TPF polega na finansowaniu przez międzynarodowe fundusze działań spółek dochodzących swoich roszczeń przed sądami. Z TPF może skorzystać zarówno strona pozywająca, jak i pozwana, a premia jest wypłacana finansującemu w przypadku korzystnego zakończenia postępowania. Bardzo ważne jest, aby finansujący oraz finansowany na początku współpracy ustalili, co stanowi pomyślny wynik rozstrzygnięcia danego sporu. Przyszłość pokaże, na ile to rozwiązanie sprawdzi się w polskich warunkach.

BLACK WEEKS -75%

Roczna subskrypcja parkiet.com za 129 zł

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Inwestycje
Polityka i działania dotyczące wykorzystania zasobów i zarządzania gospodarką o obiegu zamkniętym
Inwestycje
ESRS E5: Zasoby wprowadzane do organizacji i odprowadzane z niej
Inwestycje
Przewodnicząca ESMA: Europa musi wesprzeć obywateli w inwestowaniu na przyszłość
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Inwestycje
Złoto po 3000 dolarów za uncję w 2025 roku?
Inwestycje
Daniel Kostecki, CMC Markets: Spadki na GPW nawet do końcówki 2025 r.