Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 30.03.2025 04:20 Publikacja: 06.05.2023 14:56
Laurin Klement Voiturette A – tak wyglądały samochody na początku XX wieku.
Skoda to jedna z najstarszych marek, a jej korzenie sięgają roku 1895. To zaledwie dziesięć lat po tym, jak niemiecki konstruktor Karl Benz zbudował swój pierwszy trzykołowy automobil. Założyli ją w Mladá Boleslav, w Królestwie Czech, dwaj pionierzy motoryzacji: mechanik Václav Laurin (1865–1930) i księgowy Václav Klement (1868–1938). Ich nazwiska stanowiły nazwę przedsiębiorstwa. Pod marką Laurin & Klement wytwarzali najpierw rowery, a potem motocykle i wreszcie od 1901 r. samochody. Talent konstruktorski pierwszego i ekonomiczny drugiego pomogły osiągnąć dość szybki sukces. Firma wkrótce stała się największym producentem samochodów w Austro-Węgrzech.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wartość pięciu najdroższych dzieł na polskich aukcjach przekroczyła w minionym roku 25 mln zł. Wśród najwyższych notowań znalazła się „Wieczerza Pańska”, na której Leopold Gottlieb zobrazował smutek życia w nędzy. Zdaniem ekspertów to właśnie on otwiera dyskusję o trendach.
Maj był najlepszym miesiącem sprzedaży w Mennicy Skarbowej od 12 miesięcy. Rosnący popyt odnotował również Goldenmark: sprzedaż wzrosła o ponad 10 proc. Tavex obserwuje poprawę dynamiki od kwietnia i spodziewa się dalszych wzrostów.
Obrót dziełami sztuki i antykami w Polsce przekroczył w minionym roku 0,5 mld zł – wynika z majowego raportu GUS. Chociaż branża jest zgodna, że rynek wszedł w fazę stabilizacji, nie brakuje kolekcjonerów, którzy z powodzeniem grają na zwyżkę.
BMW 501 to piękna limuzyna z przełomu lat 50. i 60. XX w. Charakterystyczne owalne kształty kojarzyły się z barokowym stylem, więc zyskała przydomek „barokowy anioł” („Barockengel”). Dziś dobrze zachowane egzemplarze osiągają wysokie ceny i są dobrym pomysłem na lokatę kapitału.
Wielu znawców uważa go za jeden z najpiękniejszych modeli BMW w historii marki. E9 to sportowe coupé z przełomu lat 60. i 70., które ma styl i charyzmę, ale te piękne linie kryją trudny charakter.
Nabywca powinien dostrzegać absurdalność wycen, żeby nie przepłacać.
Sektor motoryzacyjny w Europie w ostatnim czasie doświadczył zmienności związanej z napięciami handlowymi. Ich ryzyko właśnie się materializuje.
Producent gier pozytywnie zaskoczył wynikami za 2024 r. Pretekstem do realizacji zysków stała się jednak informacja o terminie premiery czwartej części „Wiedźmina”. Odbędzie się po 2026 r. Co to oznacza to dla studia i jego wyników?
Producent gier pozytywnie zaskoczył wynikami za 2024 r. Pretekstem do realizacji zysków stała się jednak informacja o terminie premiery czwartej części „Wiedźmina”. Odbędzie się po 2026 r.
Iliad zapowiada poprawę strategii operatora konwergentnego w Polsce. Nie wyklucza przejęć.
Producent gier pozytywnie zaskoczył wynikami za 2024 r. Zarobił prawie pół miliarda złotych. Teraz wszyscy czekają na czwartą część „Wiedźmina”. Podczas konferencji zarząd zasygnalizował, że premiera będzie po 2026 r.
Największa sieć handlowa w Polsce w 2024 r zanotowała nie tylko spadek tzw. sprzedaży porównywalnej. Obniżył się też zysk.
W tym roku powinna zakończyć się inwestycja w Ostrołęce, dzięki której zmodernizowany kocioł węglowy będzie mógł współspalać do 50 proc. biomasy. W przyszłości podobnego typu inwestycje nie są wykluczone w Kaliszu i w Żychlinie.
Walka o koncesje na poszukiwanie złoża węgla koksującego potrzebnego do produkcji stali, powoli dobiega końca. Firma Silesian Coal International Group of Companies (SCIGC) z kapitałem amerykańskim, szwajcarskim i niemieckim, która starała się o koncesję Dębieńsko dostała odmowną decyzję. To potencjalnie otwiera drogę do złożenia własnego wniosku przez JSW.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas