Niemieccy ekonomiści tną prognozy wzrostu i straszą kryzysem

Czołowe instytuty ekonomiczne w Niemczech obniżają prognozy wzrostu i ostrzegają przed dalszymi spadkami.

Publikacja: 02.10.2019 15:55

Niemieccy ekonomiści tną prognozy wzrostu i straszą kryzysem

Foto: Bloomberg

Niemieccy ekonomiści znacząco obniżyli prognozy wzrostu największej gospodarki w Europie. Za spowolnienie wzrostu gospodarczego Niemiec analitycy obwiniają słabnący globalny popyt na towary przemysłowe oraz rosnącą niepewność biznesową spowodowaną sporami handlowymi. Obecnie więc ekonomiści spodziewają się, że PKB Niemiec urośnie w tym roku o 0,5 proc., a w 2020 o 1,1 procent. W kwietniu prognozy były lepsze – analitycy spodziewali się wzrostu o 0,8 proc. w 2019 i 1,8 w 2020. Korekty przewidywań dokonane przez ekonomistów uwzględniają prognozy rządu Niemiec, które są zbliżone – przewidują 0,5 proc. w wzrostu w bieżącym roku i 1,5 proc. w 2020.

Obniżone prognozy tempa wzrostu Niemiec odzwierciedlają też obawy o to, że spowolnienie w tym kraju napędzane recesją w zależnym od eksportu sektorze produkcyjnym może zaszkodzić całej gospodarce strefy euro.

- Kryzys ekonomiczny wraz z wyraźnym niewykorzystaniem niemieckiej gospodarki nie jest widoczny, ale ryzyko cyklicznego załamania jest obecnie wysokie – cytuje Reuters ekonomistów.

Ekonomiści z największych instytutów w Niemczech wzywają rząd, by odrzucił politykę nie zaciągania nowych długów, jeżeli perspektywy wzrostu się pogorszą. To właśnie do polityki zrównoważonego budżetu (Niemcy mają obecnie nadwyżkę budżetową) odnoszą się słowa o „niewykorzystaniu niemieckie gospodarki".

- Byłoby fundamentalnym błędem trzymać się tej polityki – stwierdził Claus Michelsen z Deutsches Institut für Wirtschaftsforschung w Berlinie.

Niemiecki rząd przyjął i wprowadził głosami koalicji do konstytucji zasadę ograniczania zadłużenia, która pozwala mu zaciągać nowy dług w wysokości równej najwyżej 0,35 proc. PKB. W 2020 byłoby to 5,5 mld euro. Zasada może być zawieszona w czasach kryzysu. Angela Merkel nadal nie wyraża chęci zawieszenia tej zasady.

Słabnące tempo wzrostu niemieckiej gospodarki to zła wiadomość dla Polski. Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym RP i osłabienie tempa wzrostu PKB naszych zachodnich sąsiadów przekłada się na gorsze perspektywy wzrostu polskiej gospodarki.

Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy