Największa przecena na Wall Street od czerwca 2020 roku

Czwartkowa sesja w Nowym Jorku zakończyła się bardzo dużymi spadkami. Russell 2000, indeks małych spółek, stał się pierwszym amerykańskim indeksem giełdowym, który wszedł w bessę.

Publikacja: 03.04.2025 22:42

Tak gwałtownej przeceny Wall Street nie widziała od czasów pandemii.

Tak gwałtownej przeceny Wall Street nie widziała od czasów pandemii.

Foto: Michael Nagle/Bloomberg

Tak gwałtownej przeceny Wall Street nie widziała od czasów pandemii. Dow Jones Industrial zakończył czwartkową sesję 3,98 proc. na minusie, S&P 500 spadł o 4,84 proc., Nasdaq Composite zniżkował o 4,98 proc., a Russell 2000 tąpnął aż o 6,59 proc. i pod względem technicznym wszedł w rynek niedźwiedzia. Dla S&P 500 była to najgorsza sesja od czerwca 2020 r., a dla Nasdaqa Composite największa jednodniowa przecena od pamiętnego, pandemicznego marca 2020 r.  Amerykański rynek akcji reagował w ten sposób na tzw. cła wzajemne ogłoszone w środę wieczorem przez prezydenta USA Donalda Trumpa. 

W wyniku czwartkowej panicznej wyprzedaży, S&P 500 spadł do najniższego poziomu od czasu zwycięstwa Trumpa w wyborach w listopadzie. Obecnie indeks znajduje się około 12 proc. poniżej swojego rekordowego zamknięcia z lutego.

Szczególnie mocno traciły akcje koncernów mocno korzystających dotychczas z globalizacji. Akcje Nike i Apple staniały odpowiednio  o 14 proc. i 9 proc. Duzi sprzedawcy importowanych towarów również znaleźli się wśród najbardziej poszkodowanych. Akcje sieci sklepów Five Below straciły niemal 28 proc., papiery Dollar Tree spadły o 13 proc., a Gap zanurkowało o 20 proc.. Akcje technologiczne również spadły, gdyż inwestorzy uciekali od ryzykownych aktywów. Nvidia straciła prawie 5 proc., a Tesla około 8 proc.

Czytaj więcej

Donald Trump wywołał trzęsienie ziemi na giełdach

Jak przecenę na giełdzie skomentował Donald Trump?

Kapitalizacja amerykańskiego rynku akcji spadła podczas czwartkowej sesji o 2 bln dolarów. Na temat silnej przeceny wypowiedział się prezydent Trump.

- Myślę, że wszystko idzie bardzo dobrze. To była operacja jak wtedy, gdy pacjent jest operowany i to duża sprawa. Mówiłem, że będzie dokładnie tak, jak jest… Nigdy czegoś takiego nie widzieliśmy. Rynki będą przeżywać. Akcje będą przeżywać boom. Kraj będzie przeżywał boom - stwierdził amerykański przywódca. 

Decyzje Trumpa w sprawie ceł spotkały się jednak z krytyką również niektórych republikańskich polityków. - Cła są podatkiem dla codziennie pracujących Amerykanów. Zachowanie długoterminowego dobrobytu amerykańskiego przemysłu i pracowników wymaga współpracy z naszymi sojusznikami, a nie działania przeciwko nim. Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujemy, jest wszczynanie kłótni z tymi przyjaciółmi, z którymi powinniśmy współpracować, aby chronić się przed drapieżnymi i niesprawiedliwymi praktykami handlowymi Chin. To obejmuje również to, co robimy w kwestii handlu – stwierdził Mitch McConnell, były lider republikańskiej większości w Senacie.

Wojna celna Trumpa
Euforia na giełdach. Trump obniża cła wszystkim poza Chinami
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Wojna celna Trumpa
UE odpowiada na cła Trumpa. Cła odwetowe mają wejść w życie w przyszłym tygodniu
Wojna celna Trumpa
Chiny podwyższają cła na produkty z USA do 84 proc.
Wojna celna Trumpa
USA wkrótce ogłoszą cła na import produktów farmaceutycznych
Wojna celna Trumpa
Cła Trumpa weszły w życie. Aż 104-procentowe stawki uderzą w Chiny
Wojna celna Trumpa
Ursula von der Leyen wzywa Chiny do negocjacji z USA, „by uniknąć dalszej eskalacji”