Z budżetu amerykańskiego często wyciekają naprawdę duże pieniądze

Pomysł stworzenia departamentu mającego opracować program wielkich cięć w administracji publicznej wydaje się na pierwszy rzut oka lekko szalony. Można jednak dosyć łatwo zidentyfikować obszary, w których federalne pieniądze są marnotrawione lub rozkradane.

Publikacja: 25.11.2024 06:00

Miliarder Elon Musk zapowiedział, że jego Departamentowi Wydajności Rządowej może udać się doprowadz

Miliarder Elon Musk zapowiedział, że jego Departamentowi Wydajności Rządowej może udać się doprowadzić do cięcia wydatków rządowych nawet o 2 bln USD rocznie. Czy te szacunki nie są jednak propagandową przesadą? Fot. RYAN COLLERD/AFP

Foto: RYAN COLLERD

Elon Musk, najbogatszy biznesmen na świecie, wraz z Vivekem Ramaswamym, miliarderem z branży technologicznej (i zarazem prawicowym publicystą), podjęli się ciekawego zadania. Staną oni na czele DOGE, czyli nowego Departamentu Wydajności Rządowej. Ich resort nie będzie typowym ministerstwem, ale raczej instytucją doradczą mającą za zadanie wskazanie do 4 lipca 2026 r. (czyli na 250. rocznicę podpisania Deklaracji Niepodległości) tych obszarów w wydatkach federalnych, które będzie można ciąć bez większej szkody dla gospodarki i jakości usług publicznych. Musk zadeklarował wcześniej, że może udać mu się obciąć nawet 2 bln USD. Ta suma wydaje się na pierwszy rzut oka nierealna, gdyż jest ponad dwa razy większa od budżetu Pentagonu. Zadanie przed nim stojące nie jest więc łatwe. Zaczyna on już jednak zbierać informacje o szokujących, absurdalnych i bezsensownych wydatkach rządu USA. Przykłady tego typu marnotrawstwa przysyłają mu internauci, ale też Musk może zajrzeć do oficjalnych raportów różnych instytucji, które od lat opisują kontrowersyjne wydatki publiczne.

Pozostało 86% artykułu
Tylko 19 zł za miesiąc

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Niemieckie spółki mogą pozytywnie zaskoczyć. Będą najlepsze w Europie?
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Gospodarka światowa
Etiopia uruchomi giełdę - po raz pierwszy od rządów cesarza
Gospodarka światowa
Najgorsze gospodarki ubiegłego roku
Gospodarka światowa
Argentyński Merval urósł najmocniej, a giełda łotewska była najsłabsza
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Gospodarka światowa
Które kraje mają największy problem z wysoką inflacją oraz stopami procentowymi?
Gospodarka światowa
Jaki będzie rok 2025 dla złota? Otoczenie wciąż sprzyja kruszcowi