Jaki będzie rok 2025 dla złota? Otoczenie wciąż sprzyja kruszcowi

Rok 2024 zapisze się zapisze się w historii rynku złota jako jeden z najkorzystniejszych i najbardziej dynamicznych. Cena kruszcu wzrosła o 27 proc. rok do roku, odnotowując aż 40 rekordów cenowych.

Publikacja: 30.12.2024 16:00

Jaki będzie rok 2025 dla złota? Otoczenie wciąż sprzyja kruszcowi

Foto: Adobestock

Wedle kursu z 30 grudnia 2024 roku, złoto zyskało na wartości 27 proc. rok do roku, osiągając po drodze liczne, historyczne maksima, napędzane przez rosnącą inflację, niepewność geopolityczną i zmiany w polityce monetarnej. - W ciągu minionych 12 miesięcy cena uncji kruszcu wielokrotnie przekraczała poziom 2700 USD, by na koniec roku ustabilizować się w okolicach 2620 dolarów - podkreśla Michał Tekliński, ekspert rynku złota Goldsaver.pl z Grupy Goldenmark.

Poprzedni rekord cenowy został ustanowiony w 2011 roku, gdy za uncję złota płacono 1920 USD. Od 2020 roku złoto oscylowało wokół tych wartości, jedynie kosmetycznie je poprawiając, a jego cena znajdowała się w trendzie bocznym. Prawdziwy przełom nastąpił w lutym 2024 roku, kiedy cena złota wyszła z tego stagnacyjnego okresu, rozpoczynając dynamiczny wzrost. Każdy kolejny miesiąc przynosił nowe rekordy, które wzbudzały emocje zarówno wśród inwestorów, jak i mediów. Kulminacja nastąpiła pod koniec października, gdy cena złota osiągnęła dotychczasowy szczyt na poziomie 2790 USD za uncję.

Wiek azjatycki na rynku złota?

Jak zauważa Michał Tekliński, Dubaj stał się w tym roku drugim największym centrum handlu złotem na świecie, wyprzedzając Londyn. Wartość transakcji przekroczyła tam 129 mld USD, co oznacza wzrost o 36 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Decyzja Światowej Rady Złota (World Gold Council) o otwarciu biura w Dubaju oraz wspólny program z Dubai Multi Commodities Centre podkreślają rosnące znaczenie tego regionu w globalnym obrocie tym metalem.

Według DMCC, Dubaj zapoczątkował "wiek azjatycki" w handlu złotem, z azjatyckimi krajami jako dominującymi pod względem popytu na kruszec. Obecnie ten emirat jest jednym z kluczowych punktów przepływu fizycznego złota na świecie, a Dubai Multi Commodities Centre odgrywa centralną rolę w organizacji tego handlu, przyciągając międzynarodowe firmy zajmujące się obrotem towarami.

Z kolei Ludowy Bank Chin w listopadzie 2024 roku wznowił zakupy złota, zwiększając swoje rezerwy o 5 t - łącznie do 2269 ton. Wcześniej, od maja do października, PBoC wstrzymał zakupy kruszcu, co przerwało, przynajmniej oficjalnie, 18-miesięczną serię regularnych zakupów. Decyzja o wznowieniu zakupów w listopadzie zbiegła się z korektą cen złota na światowych rynkach, co mogło stanowić korzystną okazję inwestycyjną dla Państwa Środka.

Narodowy Bank Polski stał się jednym z liderów globalnych zakupów złota, zwiększając w ciągu bieżącego roku swoje rezerwy z 228,67 do rekordowych 441 ton. To skok, który umocnił pozycję Polski w gronie najważniejszych posiadaczy tego surowca w Europie. Obecny wzrost rezerw złota NBP do rekordowych poziomów przypomina o historycznej roli tego metalu jako zabezpieczenia na trudne czasy.

Ale złotem interesowali się również klienci indywidualni. To zainteresowanie objawiało się zakupami.

– Pomimo wysokich cen, obserwujemy, że klienci coraz bardziej świadomie podchodzą do inwestowania – dokładnie analizują swoje możliwości i potrzeby, co idealnie wpisuje się w charakter złota jako długoterminowego zabezpieczenia kapitału – komentuje Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex. – Cieszy nas również rosnące zainteresowanie mniejszymi gramaturami sztabek i monet. Produkty takie jak sztabki 1-gramowe czy 0,25-gramowe idealnie odpowiadają na potrzeby klientów, którzy chcą zacząć swoją przygodę z inwestowaniem w metale szlachetne bez dużych nakładów finansowych.

Może wolniej, ale w 2025 r. złoto jeszcze wzrośnie

Prawie 30-proc. wzrost w tak krótkim czasie, i to bezpiecznego aktywa o relatywnie niskiej historycznie zmienności, to już dość wysoko postawiona poprzeczka w zakresie kontynuacji, zwłaszcza o dynamice z ostatniego roku. Ale Tomasz Tekliński jest optymista. – Wzrost znaczenia nowych centrów handlowych, takich jak Dubaj, oraz zmieniająca się polityka monetarna wskazują, że kruszec pozostanie w centrum uwagi inwestorów na całym świecie. Prognozy dotyczące rynku złota na 2025 rok wskazują na możliwość dalszego wzrostu cen, choć przewidywania analityków różnią się w zależności od instytucji i założeń makroekonomicznych – zauważa.

Goldman Sachs przewiduje, że cena złota może osiągnąć 3000 USD za uncję do końca 2025 roku, nawet przy potencjalnym umocnieniu dolara amerykańskiego. Głównymi czynnikami wspierającymi ten wzrost są oczekiwane obniżki stóp procentowych w USA przez Rezerwę Federalną oraz zwiększona niepewność geopolityczna. Z kolei bank UBS prognozuje wzrost ceny złota do 2900 USD za uncję przed końcem 2025 roku. Natomiast Investors TFI zakłada wzrost ceny złota o 9,4 proc. do końca 2025 roku, co sugeruje kurs na poziomie około 2900 USD za uncję.

– Warto jednak pamiętać, że otoczenie fundamentalne wciąż notowaniom kruszcu sprzyja, a mowa o nadal niezakotwiczonej w celu w wielu krajach inflacji, globalnym zwrocie w stronę obniżek stóp pro-centowych w większości najważniejszych banków centralnych, utrzymujących się napięciach geopolitycznych, czy zapowiedziach protekcjonistycznej polityki nowej, republikańskiej administracji w Waszyngtonie – wskazuje Tomasz Gessner, główny analityk firmy Tavex.

Gospodarka światowa
Najgorsze gospodarki ubiegłego roku
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Gospodarka światowa
Argentyński Merval urósł najmocniej, a giełda łotewska była najsłabsza
Gospodarka światowa
Które kraje mają największy problem z wysoką inflacją oraz stopami procentowymi?
Gospodarka światowa
Rekordowy rok dla strategii momentum
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Gospodarka światowa
Byki z giełd nowojorskich w 2025 r. czeka odpoczynek?
Gospodarka światowa
Czy rewolucja technologiczna z lat 60. miała swoje korzenie w incydencie z 1947 roku?