Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 23.02.2025 07:22 Publikacja: 02.01.2025 06:00
Foto: Bloomberg
Drugie miejsce w tym niechlubnym rankingu zajęła Syria, z której ostatnie dane o inflacji pochodzą jednak z kwietnia. Wzrost cen konsumenckich wyniósł wówczas 120 proc. Trzecie miejsce przypadło Sudanowi Południowemu z inflacją wynoszącą w lipcu 107 proc. Za nim uplasowała się Autonomia Palestyńska, gdzie inflacja wyniosła w listopadzie 88,9 proc. Zimbabwe było dopiero na piątym miejscu, z inflacją wynoszącą 57,5 proc., ale były to dane za kwiecień. Najgorsza pod względem wzrostu cen w Europie była Turcja, gdzie inflacja konsumencka sięgała w listopadzie 47,1 proc. W pierwszej dziesiątce globalnego zestawienia wzrostów cen znalazły się też: Nigeria (34,6 proc. w listopadzie), Iran (34,5 proc. w październiku), Mjanma (28,6 proc. w czerwcu) i Angola (28,4 proc. w listopadzie). Największej deflacji doświadczał natomiast Afganistan, gdzie ceny konsumenckie spadły we wrześniu o 5,1 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Powiew optymizmu z przemysłu i rozczarowanie w usługach – tak można podsumować wstępne odczyty PMI za luty ze strefy euro oraz jej największych gospodarek: Niemiec i Francji.
Niemcy pójdą do urn wyborczych 23 lutego, wszystkie niemieckie partie składają więc różnorakie obietnice, w tym cięcia podatków, wyższe inwestycje publiczne i podwyżki emerytur w celu stymulowania wzrostu. Wszystkie wiążą się z dużymi kosztami.
Rozejm w konflikcie rosyjsko-ukraińskim mógłby pomóc europejskim gospodarkom i rynkom akcji. Skala pozytywnych skutków rynkowych byłaby jednak dużo mniejsza od zawirowań, które wywołał sam początek putinowskiej inwazji.
Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w grudniu o 0,2 proc. w porównaniu z listopadem.
Fed chce zobaczyć dalszy postęp dezinflacji przed zmianą stóp proc. w USA – wynika z protokołu z ostatniego posiedzenia Fedu. W protokole wskazano, że zmiany w polityce handlowej i imigracyjnej USA mogą zakłócić proces dezinflacji.
Od tegorocznych zwyżek europejskich akcji mogła już rozboleć głowa. W środę doczekaliśmy się odwrócenia sytuacji, a GPW była jednym z najsłabszych rynków.
– Błędy w polityce pieniężnej podkopały wiarygodność NBP. To sprawiło, że inflacja była i wciąż jest taka wysoka – mówi dr Wojciech Paczos z Cardiff University.
W 2025 roku stopa referencyjna NBP spadnie do 5 proc., w 2026 do 3,25 proc., a w 2027 do 3 proc. – przewidują analitycy S&P Global Ratings. W tym roku niższe stopy niż Polska będą miały Węgry.
Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych spadła o 1% r/r w styczniu 2025 r., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym wzrosła o 2,3%.
Wzrost gospodarczy w Japonii okazał się w czwartym kwartale wyższy od prognoz. Przyczyniły się do tego m.in. wyższy eksport.
Inflacja po odmrożeniu cen energii dla gospodarstw domowych może przesunąć początek obniżania stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Ale banki wiedzą swoje i redukują oprocentowanie depozytów.
Inflacja konsumencka wyniosła 5,3 proc. w ujęciu rocznym w styczniu 2025 r., według wstępnych danych, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). To oznacza, że roczna dynamika cen jest najwyższa od grudnia 2023 r. i wyższa od prognoz.
– Główną słabością Polski są finanse publiczne – mówi w rozmowie z „Parkietem” Milan Trajkovic, główny ekonomista agencji ratingowej Fitch ds. Polski.
PKB Polski w IV kw. 2024 r. urósł o 3,2 proc. r./r. – podał GUS. Gospodarka przyspiesza, tempo wzrostu jest w unijnej czołówce. Z drugiej strony, te 3,2 proc. to „minimum przyzwoitości”, biorąc pod uwagę dane o PKB za cały ubiegły rok.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas