Jacek Fotek: Newconnect wciąż ma potencjał

Gościem Piotra Zająca był Jacek Fotek, wiceprezes warszawskiej giełdy.

Publikacja: 03.09.2019 18:59

Jacek Fotek: Newconnect wciąż ma potencjał

Foto: parkiet.com

Niedawno minęło 12 lat od startu rynku NewConnect. Jak pan ocenia ten okres?

Warszawska giełda to rynek, który rośnie razem z polską gospodarką, a także emitentami na giełdzie. NewConnect to przede wszystkim rynek małych spółek, którego główną ideą jest dostarczanie kapitału dla nowych projektów inwestycyjnych, startupów i projektów na wcześniejszym etapie rozwoju. Po 12 latach NewConnect oceniam bardzo dobrze. Przez ten okres na rynku pojawiło się 600 spółek. 219 z różnych przyczyn zostało zdjętych, ale z tego aż 69 firm zasiliło główny parkiet. Oznacza to, że prawie 15 proc. emitentów na głównym rynku to właśnie dawni emitenci z NewConnect. Rynek więc dostarcza kapitału dla małych firm, możliwości inwestycyjnych dla inwestorów, którzy interesują się takimi spółkami, oraz pozwala rosnąć firmom i dojrzewać im do tego, aby mogły zadebiutować na głównym parkiecie.

Nie da się jednak ukryć, że jedną z bolączek rynku NewConnect jest niska płynność.

Inwestycje w tego typu spółki to jednak nieco inny sposób inwestowania niż chociażby w akcje na głównym rynku. Faktycznie płynność małych spółek jest znacznie mniejsza, ale to też jest trend ogólnoświatowy. Z drugiej strony spółki z NewConnect dają też zarobić. Przez 12 lat firmy wypłaciły w formie dywidendy ponad 500 mln zł. Od początku tego roku wartość indeksu rynku NewConnect wzrosła grubo ponad 20 proc. Pokazuje to, że spółki dają zarabiać, ale prawdopodobnie najbardziej wynagradzają lojalnych i bardziej długoterminowych inwestorów i na to też trzeba zwracać uwagę.

A czy wy, jako zarząd giełdy, macie jakiś pomysł, aby na rynku NewConnect było więcej spółek, które zrobią dużą karierę, jak chociażby 11 bit studios?

To, co nam przyświeca, to przede wszystkim przejrzystość i bezpieczeństwo obrotu oraz zapewnienie równego dostępu do informacji dla wszystkich inwestorów. Jednym z naszych długoterminowych działań było utworzenie trzech segmentów na rynku NewConnect, które pozwoliły na lepszą identyfikację potencjalnych spółek, które są najlepsze, jak również tych, które są potencjalnie najbardziej ryzykowne. To pozwala inwestorom na lepszą orientację. Również uzyskanie statusu SME Growth Market pozwoli emitentom na łatwiejsze sprostanie wymaganiom regulacyjnym, które dotychczas były jednak dość dużym wyzwaniem. Liczymy, że to wszystko przełoży się na większą płynność. Im więcej inwestorów instytucjonalnych będzie zwracać uwagę na małe projekty, tym bardziej wydaje się, że w długim terminie płynność na rynku będzie rosnąć, ale na to potrzeba czasu oraz cierpliwości.

A czy można w jakiś sposób identyfikować podmioty o podwyższonym ryzyku, zanim one jeszcze wejdą na rynek NewConnect?

Bardzo trudno dokonywać uprzedniej oceny, który projekt ma szansę na bardzo dynamiczny rozwój, a który od razu należałoby skreślić. Warunki dostępu do rynku dla wszystkich są takie same. Ponieważ jednak mówimy o projektach na zdecydowanie wcześniejszym etapie rozwoju, musimy pamiętać o tym, że są one obarczone większym ryzykiem. Z tego też powodu odsetek firm z problemami na rynkach alternatywnych zawsze jest większy niż w przypadku głównych rynków. Dlatego też kładziemy nacisk na informację, aby inwestorzy wiedzieli, które ze spółek mają wyższy niż średniorynkowy poziom ryzyka, ale z drugiej strony w interesie inwestorów dobrze jest, aby taka spółka była też notowana, dopóki jest taka możliwość. Trzeba bowiem pamiętać zarówno o interesie tych, którzy chcą kupić, jak i tych, którzy chcą sprzedać akcje. Dodatkowo są różne grupy inwestorów i mają oni różny apetyt na ryzyko. Z tej perspektywy szczególnie ważne jest, aby informacja była ogólnie dostępna, aby podmioty były odpowiednio poklasyfikowane i aby można było dokonać inwestycji na bazie równego dostępu do informacji.

Kiedy NewConnect faktycznie stanie się polskim Nasdaqiem?

NewConnect jest po prostu NewConnectem. Jestem jednak głęboko przekonany, że będzie rosła liczba emitentów oraz skala obrotu na tym rynku.

Forum w Krynicy
Wyzwania po fuzjach w energetyce
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Forum w Krynicy
Fiskus stawia na dialog z klientami
Forum w Krynicy
Ogrom wyzwań dla gospodarki
Forum w Krynicy
Karpacz poświęcony skutkom wojny
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Forum w Krynicy
PGNiG: Koncern chce importować sporo gazu z Norwegii
Forum w Krynicy
Na niepewność i zmienność receptą jest dywersyfikacja