Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 10.09.2021 05:09 Publikacja: 10.09.2021 05:09
Polska potrzebuje dodatkowych ilości surowca nie tylko w konsekwencji wygaśnięcia kontraktu jamalskiego, ale też do zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania krajowej gospodarki – stwierdzili uczestnicy debaty
Foto: Fotorzepa, Mariusz Szachowski
Dzięki obu projektom nasz kraj będzie mógł zastąpić import realizowany ze Wschodu dostawami z alternatywnych kierunków.
Piotr Naimski, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, zapewnia, że oba projekty będą zrealizowane na czas. – Polska gospodarka, polscy odbiorcy mogą być spokojni, jeśli chodzi o dostawy surowca gazowego. Będziemy ten gaz mieli w postaci skroplonej, będziemy ten gaz mieli ze złóż, będziemy mieli go z różnych kierunków – powiedział Naimski w trakcie debaty „Gazowy rok przełomu: dokończenie budowy Baltic Pipe i akwizycje na szelfie norweskim" podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wiele dyskusji podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu było związanych z energetyką i rynkiem surowców. Na pierwszym planie – budowa w Polsce koncernu multienergetycznego na bazie PKN Orlen. Nowa strategia firmy ma być wielowymiarowa – uwzględniająca wszystkie podmioty.
Śniadanie z „Rzeczpospolitą” z udziałem minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej i liderów czołowych polskich firm zdominowały kwestie pewności prawa i dialogu z fiskusem.
Doroczny raport Szkoły Głównej Handlowej przedstawiony we wtorek w Karpaczu wyznacza kierunki nie tylko debat na Forum Ekonomicznym, ale może być ważną przesłanką dla decyzji w polityce gospodarczej.
Gospodarcze i polityczne konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę zdominują debaty tegorocznego Forum Ekonomicznego.
Sytuacja na rynkach finansowych po pandemii nie ma precedensu. Mimo to przepis na sukces jest ten sam co zawsze: dywersyfikacja portfela.
Na giełdach Europy Środkowo-Wschodniej brakuje spółek technologicznych, które przyciągają uwagę inwestorów. To nie znaczy, że lokalne giełdy stracą rację bytu.
Spółka Orlen Upstream Norway (OUN) wraz z innymi udziałowcami zdobyła osiem nowych koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym - wynika z opublikowanych we wtorek przez Norweski Dyrektoriat Naftowy rezultatów corocznej rundy koncesyjnej APA.
Płocki koncern zmienił niedawno nazwę PGNiG Upstream Norway na Orlen Upstream Norway. W tym duchu idą też zmiany w naszym kraju, mimo że jeszcze niedawno to PGNiG Upstream Polska miał być integratorem aktywów wydobywczych.
Spółki MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, w których Polenergia i norweski Equinor mają po 50 proc. udziałów, rozwijające projekty morskich farm wiatrowych, zawarły z duńską spółką Danske Commodities umowy sprzedaży energii elektrycznej.
Norweski fundusz majątkowy dysponujący 1,8 biliona dolarów aktywów w trzecim kwartale zarobił 76,4 miliarda dolarów, a na wynik ten wpłynęły zwyżki kursów akcji i spadające oprocentowanie.
Polenergia i Equinor podpisały umowę na doradztwo w zakresie prac projektowych oraz uzyskania kompletu pozwoleń na budowę dla kolejnego projektu wiatrowego na morzu Bałtyk 1. Pomoże dobrze znany na polskim rynku duński Ramboll. To trzeci projekt firm po będących na zaawansowanym etapie rozwoju inwestycjach Bałtyk 2 i Bałtyk 3.
Po zamówieniu turbin, fundamentów oraz kabli morskich i lądowych, Polenergia i Equinor podpisały istotną umowę na statki instalacyjne. Statki posłużą do transportu i instalacji na morzu 100 ogromnych turbin wiatrowych. Projekty Bałtyk 2 i 3, o łącznej mocy 1440 MW, dysponują kompletem morskich i lądowych pozwoleń na budowę.
Koncern dokonał już integracji niektórych obszarów działalności. Kluczowe ruchy w tym zakresie jednak dopiero przed nim. O tym, że nie będzie łatwo, najlepiej świadczy skomplikowany proces łączenia krajowych aktywów wydobywczych.
Wartość synergii uzyskana dzięki fuzji trzech koncernów wynosi już 2,2 mld zł. Orlen podtrzymuje, że ich łączna wysokość sięgnie 20 mld zł. Co więcej, ma to nastąpić szybciej niż do 2032 r. Szans na duże synergie nie widzą z kolei analitycy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas