Polenergia i Equinor rozwijają swój trzeci projekt wiatrowy na Bałtyku

Polenergia i Equinor podpisały umowę na doradztwo w zakresie prac projektowych oraz uzyskania kompletu pozwoleń na budowę dla kolejnego projektu wiatrowego na morzu Bałtyk 1. Pomoże dobrze znany na polskim rynku duński Ramboll. To trzeci projekt firm po będących na zaawansowanym etapie rozwoju inwestycjach Bałtyk 2 i Bałtyk 3.

Publikacja: 09.10.2024 11:05

Morska farma wiatrowa Hywind Tampen. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: Equinor / Polenergia

Morska farma wiatrowa Hywind Tampen. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: Equinor / Polenergia

Foto: Equinor / Polenergia

To obecnie projekt największej farmy wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego. Morska farma wiatrowa Bałtyk 1, o planowanej mocy do 1560 MW, jest przygotowywana do udziału w aukcji w 2025 r. Projekt Bałtyk 1 jest rozwijany w odległości ok. 81 km od polskiego wybrzeża. Do realizacji morskiej farmy wiatrowej niezbędne są prace projektowe oraz komplet pozwoleń na budowę.

Umowa z duńskim partnerem 

Umowę, która obejmuje doradztwo w tym zakresie, Polenergia i Equinor podpisały z konsorcjum firm Ramboll i Projmors. Kontrakt dotyczy całości projektu Bałtyk 1, aż do osiągnięcia statusu „ready-to-build”. – Bałtyk 1 to projekt największej farmy wiatrowej w polskiej części Morza Bałtyckiego.Jego realizacja oznacza podwojenie naszych mocy wytwórczych na morzu oraz zasilenie kolejnych 2 milionów gospodarstw domowych czystą, zieloną energią. Bałtyk 1 jest przygotowywany do udziału w aukcji, która powinna odbyć się w 2025 roku. Rozmiar tego projektu pokazuje ogromny potencjał polskiego morza w zakresie energii odnawialnej. W interesie polskiej transformacji energetycznej i polskiej gospodarki jest jego maksymalne wykorzystanie – podkreśla Jerzy Zań, prezes Polenergii.

– Podpisanie umów z konsorcjum osiągającym efekt synergii z globalnego doświadczenia i polskiej specjalności to doskonały przykład na pozytywny wpływ projektów morskiej energetyki wiatrowej na gospodarkę. Utrzymanie założonego przez Polskę harmonogramu rozwoju offshore pomiędzy pierwszą, a drugą fazą jest kluczowe dla zachowania ciągłości w budowie kompetencji i wzrostu konkurencyjności całej branży. Projekt Bałtyk 1, który jest nie tylko największy na polskim Bałtyku, ale także najbardziej zaawansowany w drugiej fazie, daje duże możliwości. Dlatego tak ważne jest, by aukcja odbyła się zgodnie z planem, w 2025 r. – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes Equinor w Polsce.

Ramboll zajmuje się architekturą, inżynierią i doradztwem. Projmors to jedno z najstarszych biur projektowych w Polsce. Specjalizuje się w projektowaniu hydrotechnicznym, które dotyczy m.in. morskiej energetyki wiatrowej czy przemysłu.

Do tej pory projekt Bałtyk 1, o planowanej mocy maksymalnej do 1560 MW, uzyskał pozwolenia na układanie i utrzymywanie kabli w części morskiej, a także umowę o przyłączenie do sieci z operatorem systemu przesyłowego.

Energia elektryczna z projektu rozwijanego przez Polenergię i Equinor popłynie na ląd do punktu przyłączenia na terenie realizowanej stacji elektroenergetycznej Krzemienica, należącej do Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE).

Energetyka
Zygmunt Solorz zaczął usuwać dzieci ze spółek
Energetyka
Popyt przewyższył podaż. Zielone obligacje Polenergii rozchwytane
Energetyka
Milionowe szkody i wnioski do prokuratury. Są wstępne wyniki audytów w PGE
Energetyka
Zmiany w prawie pozwolą na budowę nowych wiatraków. Ale nieprędko
Energetyka
Polenergia bliżej komercyjnego wykorzystania wodoru
Energetyka
Pilna potrzeba wydłużenia rynku mocy