W grupie Orlen kontynuowane są procesy konsolidacyjne zapoczątkowane po sfinalizowaniu przez koncern przejęć Lotosu i PGNiG. „Głównym założeniem jest integracja obszarów działalności o tożsamym lub zbliżonym zakresie biznesowym. Aktualnie najbardziej zaawansowane są procesy integracji działalności m.in. projektowej i ubezpieczeniowej” – informuje nas biuro prasowe Orlenu. Dodaje, że forma i tryb konsolidacji każdorazowo uzależniony jest od potrzeb i celów biznesowych. Założeniem tych reorganizacji jest uproszczenie struktury grupy, redukcja kosztów, wymiana dobrych praktyk i doświadczeń oraz generowanie synergii operacyjnych i finansowych.
Nie wszystkie projekty konsolidacyjne mają charakter finansowy
Dotychczas Orlen połączył spółki i innych aktywa: serwisowe (Lotos Serwis i Orlen), venture capital (Orlen VC i PGNiG Ventures), kolejowe (Lotos Kolej i Orlen KolTrans), olejowe (Lotos Oil i Orlen Oil) i ochroniarskie (Lotos Ochrona i Orlen Ochrona). Nastąpiła także konsolidacji norweskich aktywów wydobywczych grupy Lotos i PGNiG. „Nie wszystkie zidentyfikowane projekty mają charakter finansowy. Są też takie, które przynoszą wymierne korzyści jakościowe, np. usprawniają działalność, podnoszą efektywność niektórych procesów, przyczyniają się do większego bezpieczeństwa” – przekonuje Orlen.
Czytaj więcej
Wartość synergii uzyskana dzięki fuzji trzech koncernów wynosi już 2,2 mld zł. Orlen podtrzymuje, że ich łączna wysokość sięgnie 20 mld zł. Co więcej, ma to nastąpić szybciej niż do 2032 r. Szans na duże synergie nie widzą z kolei analitycy.
Niektóre procesy konsolidacyjne idą jednak opornie, co jest konsekwencją wielu czynników, często niezależnych od koncernu. Dobrym przykładem jest tu projekt integracji krajowych aktywów wydobywczych, które przed połączeniami ulokowane były zarówno w grupach Orlen, jak i Lotos i PGNiG. „Mając na uwadze silną zależność procesów integracyjnych tych aktywów od aspektów regulacyjnych, związanych m.in. z różnymi koncesjami, proces integracji wymaga podjęcia działań na kilku poziomach: operacyjnym, regulacyjnym, środowiskowym etc. Przewidujemy, że znacząca część procesów związanych z konsolidacją aktywów wydobywczych nastąpi w I kwartale 2025 r.” – twierdzi biuro prasowe Orlenu.