Orlen będzie razem z Norwegami budował magazyny Co2

Razem z norweskim Equinorem, jedną z największych europejskich firm energetycznych, Orlen zbuduje kompetencje dotyczące wykorzystania technologii wychwytana i magazynowania Co2. Ma to pozwolić zmniejszyć emisyjność polskiej gospodarki.

Publikacja: 03.03.2025 14:31

Orlen będzie razem z Norwegami budował magazyny Co2

Foto: materiały prasowe

Zarządy obu spółek podpisały porozumienie dotyczące współpracy m.in. w zakresie transportu i składowania dwutlenku węgla w Polsce w technologii CCS (ang. carbon capture & storage). Rozwiązanie ma pozwolić ograniczyć emisję CO2 do atmosfery, wspierając dekarbonizację przemysłu. Pod koniec ub. roku spółka wycofała się z innego projektu magazynowania CO2 z firmą Horisont Energi w projekcie Polaris na Morzu Barentsa. Spółka tłumaczyła wtedy, że decyzja podykotowana jest zbyt niską stopą zwrotu. W tym wypadku ma być inaczej. 

Co zakłada umowa Orlenu z Equinorem

Zgodnie z porozumieniem, Orlen i Equinor przeprowadzą identyfikację miejsc potencjalnego składowania CO2. W grę wchodzą zarówno lokalizacje na lądzie, jak i w polskiej części Bałtyku. W kolejnym kroku partnerzy przeanalizują możliwość realizacji wspólnych przedsięwzięć, w oparciu o wytypowane miejsca składowania w kraju.

– Współpraca z Equinor to kamień milowy w realizacji strategicznych celów Grupy Orlen. Łączymy siły z doświadczonym i zmotywowanym partnerem, aby wypracować unikalne know-how w zakresie technologii CCS. Na bazie tych kompetencji chcemy zbudować nowy, perspektywiczny obszar biznesowy, który wzmocni potencjał dekarbonizacyjny Grupy Orlen. Będzie to jednocześnie impuls do powstania całego ekosystemu firm, które dzięki współpracy z Orlen, będą rozwijać się, budować wartość i oferować nowe miejsca pracy. W ten sposób wywiązujemy się z naszej roli lidera transformacji energetycznej – podkreśla Wiesław Prugar, członek zarządu Orlenu ds. wydobycia.

– Orlen i Equinor rozpoczynają dziś nowy etap współpracy, opartej na mocnym fundamencie dotychczasowego partnerstwa energetycznego. Obie spółki są zdeterminowane, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne swoich odbiorców, a jednocześnie wdrażać rozwiązania niskoemisyjne i rozwijać energetykę odnawialną. Podpisane dziś porozumienie otwiera drogę do wspólnego rozpoznania możliwości składowania dwutlenku węgla w Polsce. Działając razem, Equinor i Orlen będą uzupełniać swoje kompetencje, aby skutecznie realizować stawiane sobie cele – mówi Irene Rummelhoff, Wiceprezes ds. Marketingu, Midstream and Processing w Equinor.

Czytaj więcej

Nowa szansa dla technologii zmniejszającej emisję CO2

Orlen chce mocniej zaangażować się w tę technologię 

W nowej strategii Orlen zadeklarował osiągnięcie zdolności wychwytu, transportu i magazynowania 4 mln ton CO2 rocznie do 2035 roku. Część tego potencjału zostanie wykorzystana na potrzeby dekarbonizacji Grupy Orlen, w tym jej aktywów petrochemicznych i rafineryjnych. Reszta będzie zaoferowana innym firmom jako usługa.

W czerwcu 2024 roku weszło w życie rozporządzenie UE w sprawie przemysłu neutralnego emisyjnie, tzw. Net-Zero Industry Act (NZIA). Jego przepisy mają zwiększyć konkurencyjność europejskich firm w zakresie technologii neutralnych emisyjnie oraz poprawić dostęp do tych technologii. NZIA, między innymi, wyznacza cele w zakresie budowy potencjału CCS. Do 2030 r. Unia Europejska ma dysponować możliwością zatłaczania 50 mln ton dwutlenku węgla rocznie. Obowiązek realizacji tego celu spoczywa na spółkach prowadzących wydobycie gazu ziemnego i ropy naftowej na terenie UE, w tym m.in. na Orlen.

Zgodnie z założeniami NZIA, CCS ma umożliwić dekarbonizację branżom, które ze względów technologicznych nie są w stanie znacząco zredukować ilości dwutlenku węgla, powstającego w trakcie ich działalności. Chodzi tu m.in. o cementowanie, hutnictwo oraz przemysł chemiczny.

Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę
Surowce i paliwa
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Surowce i paliwa
Miażdżący raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. "Utrata bezpieczeństwa energetycznego"
Surowce i paliwa
Duży spadek zysku netto Orlenu. Powodem miliardowe odpisy