KNF wycofuje się z kontrowersyjnej propozycji dotyczącej kuratora

Trwają konsultacje publiczne w sprawie dużego pakietu zmian w przepisach o rynku kapitałowym. Lista zgłaszanych stanowisk systematycznie się wydłuża. Liczy już niemal 80 dokumentów.

Publikacja: 09.12.2021 05:25

KNF wycofuje się z kontrowersyjnej propozycji dotyczącej kuratora

Foto: Adobestock

Polska Organizacja Niebankowych Instytucji Płatności, Polska Izba Ubezpieczeń, Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych czy Komisja Nadzoru FInansowego to tylko przykłady instytucji, które w ostatnim czasie przesłały do Ministerstwa Finansów swoje stanowiska w związku z trwającą nowelizacją przepisów (ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku).

Komisja uwzględnia uwagi

W piśmie KNF znajdziemy potwierdzenie wycofania propozycji legislacyjnej, przedstawionej 5 lutego 2020 r. i zmodyfikowanej 12 sierpnia 2021 r., przyznającej nadzorcy uprawnienie do ustanowienia kuratora w spółkach. Propozycja była przez rynek szeroko krytykowana. W toku konsultacji argumentowano, że tego rodzaju kompetencja wkracza w uprawnienia właścicielskie akcjonariuszy i może ograniczyć swobodę prowadzenia działalności przez spółki giełdowe. Wskazywano również na niezasadność obciążania emitenta kosztami działania kuratora. Ponadto wskazywano, że wprowadzenie tego rozwiązania stałoby w sprzeczności z założeniami strategii rozwoju rynku kapitałowego, zakładającej niewprowadzanie nadmiarowych regulacji (tzw. goldplating).

„Urząd Komisji po zapoznaniu się z argumentacją przedstawioną przez uczestników rynku uznał przedstawione argumenty za istotne i uwzględnił je, prezentując swoje stanowisko" – czytamy w piśmie opublikowanym na rządowej stronie.

Mirosław Kachniewski, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, nie kryje zadowolenia z faktu, że z projektu nowelizacji usunięta zostanie koncepcja kuratora, ale podkreśla, że już sam fakt pojawienia się takiego przepisu w oficjalnym projekcie aktu prawnego spowodował wiele szkód. Nie tylko wymagał zaangażowania uczestników rynku w jego usunięcie, ale wykreował niepotrzebne zaniepokojenie wśród inwestorów, zwłaszcza zagranicznych.

Piłka nadal jest w grze

Kachniewski zwraca też uwagę na inną istotną kwestię: w projekcie ustawy, mającej w tytule ochronę inwestorów, wciąż pozostają przepisy istotnie obniżające poziom bezpieczeństwa rynku. Pierwszy z nich to umożliwienie nabycia do 50 proc. głosów bez konieczności ogłaszania wezwania, co pozwoli na przejęcia spółek bez zaoferowania akcjonariuszom mniejszościowym możliwości sprzedaży akcji .

– Drugi przepis przewiduje uprzywilejowanie Skarbu Państwa w procesie przejęcia spółek, co jest sprzeczne w wymogami dyrektywy o przejęciach i może się spotkać z negatywną reakcją tak na gruncie prawnym (zagrożenie pozwami ze strony inwestorów), jak i rynkowym (wyjście z inwestycji na rynku, który nie gwarantuje wszystkim równych praw) – podsumowuje szef Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.

Długą listę uwag do proponowanych przez resort przepisów ma środowisko maklerskie, ale na razie jego przedstawiciele oficjalnie wypowiadać się nie chcą. Podkreślają, że ministerstwo zadeklarowało kolejną rundę uzgodnień, podczas których wszystkie sporne tematy mają być szczegółowo analizowane.

Finanse
Handel na GPW kwitnie, ale polskim brokerom wyzwań nie brakuje
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Finanse
Co trzeci Polak ocenia swoją wiedzę ekonomiczną jako małą
Finanse
Polacy rzadko przenoszą się z banku do banku, choć gonią za promocjami
Finanse
Skarbiec Holding przejął Noble Securities
Finanse
Giełda zaniepokojona wypowiedzią premiera
Finanse
Misja, wizja, halucynacja – dlaczego trzeba mierzyć siły na zamiary?