Ustawa ta jest implementacją dyrektywy z 23 października 2019 r. w sprawie osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (dyrektywa o sygnalistach). Proces legislacyjny, który zakończył się 24 czerwca 2024 r. opublikowaniem tej ustawy w Dzienniku Ustaw, był jednym z dłuższych, które przyszło mi obserwować. Trwał ponad 32 miesiące i w jego trakcie pojawiło się łącznie aż sześć projektów tej ustawy.
Co zatem zawiera rodząca się w takich bólach ustawa? Przede wszystkim określa, kto może być sygnalistą i jakie naruszenia można zgłaszać w jej trybie. Definiuje, czym są działania odwetowe, i ustala środki ochrony przysługujące sygnaliście. Precyzuje, jak wyglądać mają zgłoszenia wewnętrzne i zewnętrzne, a jak ujawnienie publiczne, aby podlegało ochronie. I w końcu ustala sankcje za utrudnianie dokonania zgłoszenia, podejmowanie działań odwetowych czy naruszenie obowiązku zachowania poufności tożsamości sygnalisty.
Zgodnie z ustawą sygnalista to każda osoba zgłaszająca sygnały o nieprawidłowościach w ramach funkcjonowania jednostki publicznej lub przedsiębiorstwa. Może nim być pracownik tego podmiotu, ale również inne osoby z jego „środka”. I to nie tylko w trakcie trwania tej relacji, ale również przed jej powstaniem lub po jej ustaniu. Sygnalista może zgłaszać nieprawidłowości z zakresu 14 dziedzin życia – dziesięciu przewidzianych przez dyrektywę o sygnalistach i czterech dodanych przez polskiego ustawodawcę. Po powzięciu informacji o naruszeniu prawa w zakresie objętym ustawą sygnalista będzie mógł dokonać zgłoszenia wewnętrznego, zewnętrznego lub ujawnienia publicznego.
Jakie zatem podmioty będą musiały do 25 września br. wdrożyć wewnętrzną procedurę dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych? Będą to podmioty z dwóch kategorii – te, na rzecz których wykonuje pracę zarobkową co najmniej 50 osób oraz wszystkie prowadzące działalność w zakresie usług, produktów i rynków finansowych oraz przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, bezpieczeństwa transportu i ochrony środowiska objętych zakresem stosowania aktów prawnych Unii Europejskiej wymienionych w załączniku do dyrektywy o sygnalistach. Wśród tych podmiotów są również emitenci giełdowi i emitenci z rynku NewConnect.
Zgodnie z ustawą procedura zgłoszeń wewnętrznych w takich podmiotach powinna określić przede wszystkim wewnętrzną jednostkę organizacyjną lub osobę w ramach struktury organizacyjnej tego podmiotu albo podmiot zewnętrzny upoważniony do przyjmowania zgłoszeń wewnętrznych, sposoby przekazywania zgłoszeń wewnętrznych, a także bezstronną wewnętrzną jednostkę organizacyjną lub osobę w ramach struktury organizacyjnej tego podmiotu upoważnione do podejmowania działań następczych.