Robert Wąchała

Co i kiedy zmienia się w rozporządzeniu MAR?

Po publikacji w grudniu 2022 r. przez Komisję UE pierwotnej wersji nowelizacji MAR można się było cieszyć z kierunku zmian i ich głębokości. Wprawdzie nie usunięto obowiązku prowadzenia listy osób pełniących obowiązki zarządcze i osób blisko związanych, ale zaproponowano wiele innych dobrych rozwiązań.

Czy emitenci są gotowi na ustawę o ochronie sygnalistów?

Za niecałe cztery tygodnie wejdzie w życie większość przepisów ustawy z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów.

Wiedźma z rosyjskim paszportem

Cyklicznie, raz na kwartał, na światowych parkietach jest szczególny dzień. Nazwany jest potocznie dniem trzech wiedźm i wypada z reguły w trzeci piątek każdego ostatniego miesiąca danego kwartału.

Listing Act czeka na publikację

Na ostatnim posiedzeniu, które miało miejsce 22-25 kwietnia 2024 r., Parlament Europejski mijającej kadencji przyjął pakiet regulacji zwany Listing Act. Procedowanie tej regulacji swoje korzenie miało w pracach nad unią rynków kapitałowych.

Informacja poufna w sytuacji kryzysowej

W sytuacji kryzysowej często jesteśmy skazani na wybór mniejszego zła, a mając ograniczone zasoby, musimy zdecydować się, czy gasić przysłowiowy pożar, czy o nim pisać.

Czy raport roczny jest wyzwaniem na NewConnect?

Na początku czerwca ubiegłego roku zarząd GPW jedną decyzją zawiesił notowania 36 spółek z rynku NewConnect. Powodem była realizacja przyjętej praktyki nadzorczej, w myśl której nie publikujesz raportu rocznego, nie masz notowań.

Informacja poufna powstająca etapami

Na stronie Rady UE pojawiła się informacja, że Rada i Parlament Europejski osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie Listing Act.

Skupię akcje własne

Niedawno jedna ze spółek giełdowych opublikowała raport, w którym podała, że skupi 954,2 tys. akcji własnych po 120 zł i planuje przeznaczyć na to maksymalnie 114,5 mln zł. Spółka podała również, że skup ten przeprowadzony zostanie w ramach zaproszenia do składania ofert sprzedaży akcji w transakcjach poza rynkiem regulowanym, a sposób realizacji skupu został podany w raporcie bieżącym.

Nowe zasady poboru podatku u źródła od odsetek od obligacji

W ubiegłym roku polski ustawodawca pokazał swoje liberalne oblicze i z początkiem 2023 r. zwolnione zostały bezwarunkowo z podatku u źródła odsetki i dyskonta od obligacji spełniające łącznie dwa warunki: o terminie wykupu nie krótszym niż rok i dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym lub ASO.

Wezwania po roku stosowania nowych przepisów

W tym gorącym wakacyjnym okresie trwają prace parlamentarne nad warzywniakiem. O tym projekcie pisaliśmy wielokrotnie, przypomnę tylko, że zawiera on zmiany niewynikające z żadnej implementacji prawa unijnego, a mające na celu poprawić prawo już stosowane.