W kolejnym etapie prac, po konsultacjach projektu zarówno na poziomie rządowym jak i społecznym, przygotowano wersję kompromisową, która w niektórych obszarach dość radykalnie ograniczyła zaproponowane pierwotnie ułatwienia dla emitentów.
W trilogach kształt zmian w MAR już się w zasadzie nie zmienił i na posiedzeniu 22–25 kwietnia 2024 r. Parlament UE przyjął tę nowelizacje. W związku z upływem kadencji Parlamentu UE i koniecznością przetłumaczenia regulacji na wszystkie języki UE zmiany do MAR zostały opublikowane dopiero 14 października, a wejście w życie tej regulacji przewidziano na 4 grudnia. Część przepisów ma być stosowana jednak dopiero po 15 lub 18 miesiącach od wejścia w życie regulacji.
Co wypadło z projektu?
Podsumowując prawie trzy lata prac legislacyjnych nad nowelizacją MAR na początku trzeba powiedzieć o zmianach, które były w projekcie, ale finalnie zostały z niego usunięte. Mowa tu o przede wszystkim o upoważnieniu Komisji UE do wydania aktu wykonawczego zawierającego otwarty katalog rodzajów informacji poufnej wraz ze wskazaniem momentu, kiedy dany rodzaj informacji powinien być publikowany. Akt ten mógł znacznie ułatwić życie emitentów i należy żałować, że do jego wydania (przynajmniej na razie) nie dojdzie. Z projektu została usunięta też regulacja ograniczająca obowiązek prowadzenia list insiderów tylko do list stałego dostępu. I dobrze, że tak się stało. Wprawdzie listy insiderów są utrudnieniem dla emitentów, ale w mojej ocenie dyscyplinują osoby mające dostęp do informacji poufnych, a dla organu nadzoru są doskonałym środkiem w ściganiu ujawnienia i wykorzystania informacji poufnych.
Co będzie stosowane za kilkanaście miesięcy?
Wskazać należy te regulacje, które wprawdzie weszły w życie, ale ich stosowanie zostało odsunięte o kilkanaście miesięcy. Wśród nich najważniejsza jest zmiana w zakresie raportowania informacji poufnej powstającej etapami polegająca na obowiązku raportowania tylko etapu końcowego. Etapy pośrednie nie będą objęte obowiązkiem raportowania, mimo iż są informacjami poufnymi z wszelkimi konsekwencjami tego faktu w zakresie ich ochrony oraz zakazu ujawniania i wykorzystywania. Należy się spodziewać, że przewidziany w nowelizacji MAR akt delegowany Komisji UE zawierający otwarty katalog etapów końcowych procesów rozciągniętych w czasie wraz ze wskazaniem momentu, kiedy dany rodzaj informacji powinien być publikowany, ukaże się tuż przed upływem tych kilkunastu miesięcy.
Do regulacji tych należy też doprecyzowanie przesłanki niewprowadzania w błąd opinii publicznej przy opóźnianiu publikacji informacji poufnej poprzez wskazanie, że opóźnione mogą być informacje poufne, które nie są sprzeczne z ostatnim publicznym ogłoszeniem lub innego rodzaju komunikatem emitenta, które dotyczą tej samej kwestii co opóźniane informacje poufne. Jednocześnie usunięta zostanie delegacja dla ESMA do wydania otwartego katalogu sytuacji, w których opóźnienie mogłoby wprowadzić w błąd opinię publiczną.