Firmy przygniecione legislacyjnymi zmianami

Dyrektorzy finansowi oraz główni księgowi koncentrują się na bieżących ryzykach podatkowych i prawnych. Nie mają sił ani czasu wybiegać myślami w przyszłość.

Publikacja: 11.01.2024 21:14

Firmy przygniecione legislacyjnymi zmianami

Foto: Adobe Stock

Aspekty podatkowe zajęły czołowe miejsce pod względem ryzyk, które wzrosły. Na kolejnych miejscach plasują się działy regulacyjne i finansowe, a listę zamyka technologia, rozumiana jako brak odpowiednich nakładów na rozwój systemów niezbędnych do dostosowania się do zmieniającej się sytuacji prawno-biznesowej – wynika z najnowszego badania EY.

35 proc.

działających w Polsce firm w ciągu najbliższych 12 miesięcy zamierza wdrożyć rozwiązania technologiczne pomagające w elektronicznym obiegu dokumentów.

60 proc.

podmiotów wskazuje na rosnące ryzyko podatkowe. Na dalszych miejscach uplasowały się obawy o kwestie regulacyjne, finansowe oraz związane z nowymi technologiami.

ESG na końcu listy

Dyrektorzy finansowi oraz główni księgowi w Polsce są przytłoczeni zmianami legislacyjnymi. W efekcie skupiają się przede wszystkim na bieżących działaniach i rzadko wybiegają w przyszłość dłużej niż o rok.

– Długofalowo może przynieść to szereg negatywnych konsekwencji, w szczególności w aspekcie związanym z rozwojem technologicznym w obszarze podatkowym – uważa Zbigniew Deptuła, szef zespołu sprawozdawczości podatkowej EY Polska. Wskazuje, że nie chodzi jedynie o adaptację najnowszych innowacji, ale generalnie o przestawienie się na cyfrowy model. Przykładem jest Krajowy System e-Faktur, na który pomimo coraz mocniej zbliżającego się terminu wiele firm jest wciąż nieprzygotowanych.

Czytaj więcej

Raportowanie niefinansowe. Jak radzą sobie spółki?

Menedżerowie są zgodni, że obszar compliance (zapewnienie zgodności) był, jest i będzie ich kluczowym wyzwaniem. W perspektywie nadchodzących 12 miesięcy na aspekt zapewnienia zgodności rozliczeń podatkowych wskazało 40 proc. ankietowanych. Na kolejnych miejscach znalazło się wprowadzenie KSeF (33 proc.) oraz dostosowywanie się do gwałtownych zmian legislacyjnych (31 proc). Co ciekawe, raportowanie ESG zajęło jedną z końcowych lokat. Zdaniem ekspertów stanowi to potwierdzenie, że ponadroczny horyzont mocno obniża znaczenie danego tematu wśród osób odpowiedzialnych za nadzór nad aspektami finansowymi w firmach.

To niepokojące wnioski, bo ESG powinno być na stałe wpisane w długofalowe strategie przedsiębiorstw, a zmiany prawne, które wydają się odległe, de facto już wkrótce zaczną obowiązywać i dotyczyć będą coraz większej grupy firm. Mowa m.in. o dyrektywie CSRD. Pod obecnie obowiązujące regulacje podlega 12 tys. unijnych przedsiębiorstw, a w przypadku CSRD będzie to aż 40–50 tys. firm, w tym około 4 tys. z Polski. Pierwsze podmioty zostaną zobowiązane do raportowania na podstawie CSRD w 2025 r.

AI: teoria i praktyka

O korzyściach płynących ze sztucznej inteligencji mówi się bardzo dużo. Z najnowszych prognoz Accenture wynika, że AI może się przyczynić do wytworzenia globalnych przychodów na poziomie 6–8 bln USD, optymalizując niemal połowę czasu pracy i zwiększając wydajność w 900 zawodach.

Zapewne w najbliższych latach biznes w Polsce będzie coraz mocniej stawiał na AI, ale na razie nie jest to priorytetem. Z badania EY wynika, że wprowadzenie narzędzi opartych na AI znalazło się na trzecim miejscu wśród rozwiązań zwiększających efektywność, które badani planują zaimplementować w swoich firmach w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Więcej wskazań uzyskał system elektronicznego obiegu dokumentów oraz narzędzie do wystawiania faktur zintegrowane z systemem finansowo-księgowym.

ESG
Obniżono poprzeczkę raportowania ESG
ESG
Raportowanie niefinansowe. Sytuacja jest niepokojąca, ale widać poprawę
ESG
Raportowanie ESG pochłonie w giełdowych spółkach dużo pieniędzy
ESG
Przygotowanie raportów ESG wymaga jeszcze dużo pracy
ESG
Inwestorzy w swoich decyzjach patrzą na ESG
ESG
Raportowanie ESG. Obraz jest alarmujący
ESG
Polacy mają swoje zdanie