Aspekty podatkowe zajęły czołowe miejsce pod względem ryzyk, które wzrosły. Na kolejnych miejscach plasują się działy regulacyjne i finansowe, a listę zamyka technologia, rozumiana jako brak odpowiednich nakładów na rozwój systemów niezbędnych do dostosowania się do zmieniającej się sytuacji prawno-biznesowej – wynika z najnowszego badania EY.
działających w Polsce firm w ciągu najbliższych 12 miesięcy zamierza wdrożyć rozwiązania technologiczne pomagające w elektronicznym obiegu dokumentów.
podmiotów wskazuje na rosnące ryzyko podatkowe. Na dalszych miejscach uplasowały się obawy o kwestie regulacyjne, finansowe oraz związane z nowymi technologiami.
ESG na końcu listy
Dyrektorzy finansowi oraz główni księgowi w Polsce są przytłoczeni zmianami legislacyjnymi. W efekcie skupiają się przede wszystkim na bieżących działaniach i rzadko wybiegają w przyszłość dłużej niż o rok.
– Długofalowo może przynieść to szereg negatywnych konsekwencji, w szczególności w aspekcie związanym z rozwojem technologicznym w obszarze podatkowym – uważa Zbigniew Deptuła, szef zespołu sprawozdawczości podatkowej EY Polska. Wskazuje, że nie chodzi jedynie o adaptację najnowszych innowacji, ale generalnie o przestawienie się na cyfrowy model. Przykładem jest Krajowy System e-Faktur, na który pomimo coraz mocniej zbliżającego się terminu wiele firm jest wciąż nieprzygotowanych.