Dyrektywa o raportowaniu przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD) weszła w życie 5 stycznia 2023 r. Zarządy spółek, które na bieżąco śledzą zmiany w europejskich przepisach dotyczących raportowania niefinansowego, zdając sobie sprawę ze skali wyzwań związanych z nowymi regulacjami, ze znaczącym wyprzedzeniem rozpoczynają odpowiednie przygotowania.
Dla pozostałych nowe przepisy mogą okazać się niemałym zaskoczeniem.
Zgodnie z nową regulacją raportowanie niefinansowe, które dotychczas było obowiązkiem stosunkowo nielicznej grupy dużych przedsiębiorstw w Polsce, stanie się wkrótce obligatoryjne dla wszystkich przedsiębiorstw notowanych na rynkach regulowanych, a także dużych przedsiębiorstw przekraczających dwa z trzech kryteriów: średnioroczne zatrudnienie 250 osób, roczne przychody netto ze sprzedaży 40 mln euro, suma bilansowa 20 mln euro.
Co istotne, w kolejnych latach przepisy obejmą również notowane małe i średnie przedsiębiorstwa, dla których nowe regulacje będą prawdziwą rewolucją.
Celem wdrożenia CSRD jest wymuszenie na przedsiębiorstwach większej transparentności w zakresie działań dotyczących zrównoważonego rozwoju, w tym wpływu na klimat, środowisko, pracowników czy społeczności lokalne. Dyrektywa ma również stanowić jednolity europejski standard raportowania danych niefinansowych, tak aby inwestorzy i inni interesariusze mogli w łatwy sposób pozyskiwać porównywalne dane z obszaru ESG (ang. Environmental, Social, Governance).