– W wyniku analizy wykazano, że ci pracownicy są aż trzy razy bardziej zadowoleni z pracy niż osoby, które wcześniej zadeklarowały, że nie czerpią korzyści z AI – wskazuje Przemysław Zakrzewski, dyrektor korporacyjnego centrum technologicznego ABB. Dodaje, że to, co technologia zabierze, w dłuższym okresie odda z nawiązką.
– Czy dziewiętnastowieczne AI, czyli maszyna parowa, zabrało ludziom pracę? I tak, i nie. Tak samo będzie ze współczesnym AI. Fala bezrobocia nam nie grozi – ocenia. Wtóruje mu Franciszek Rakowski, kierownik zespołu AI w ICsec. Podkreśla, że dziś AI to nic innego jak możliwość umiejętnego analizowania ogromnej ilości danych. Prawdziwa rewolucja skutkująca stworzeniem sztucznej inteligencji, która byłaby wielozadaniowa, potrafiłaby wyznaczać sobie samodzielnie zadania czy używać języka naturalnego do komunikacji, dopiero przed nami. Powinniśmy się jej bać?
– Wielkie wynalazki dosyć szybko powszechnieją, zostają oswojone i zwiększa się liczba osób „konsumujących” daną technologię. To, w jakim celu będzie ona dalej wykorzystywana, nie zależy od jej wynalazców, ale od decyzji i odpowiedzialności społeczeństwa – podsumowuje Rakowski. Patrząc z tej perspektywy, nie powinniśmy traktować AI jako zagrożenia, ale jako pozytywny impuls do rozwoju i zrozumienia procesów, których dziś nie jesteśmy w stanie samodzielnie wyjaśnić.
Opinia partnera | Technologie mają coraz większy wpływ na gospodarkę i rynek pracy
Halina Brdulak dr hab., profesor SGH
Wpływ nowych technologii na gospodarkę i rynek pracy w ciągu ostatnich trzech lat zdecydowanie uległ wzmocnieniu. Związane to jest przede wszystkim z ograniczeniami wynikającymi z pandemii i koniecznością zdalnej pracy i/lub obecnie łączenia pracy zdalnej i wirtualnej. Szczególnego znaczenia nabiera sztuczna inteligencja.
Przykładem praktycznych zastosowań może być technologia blockchain, która pozwala na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa transakcji, obniżenie kosztów i bezpapierowy przepływ dokumentów. Znajduje zastosowanie m.in. w branży finansowej, ale też wśród operatorów logistycznych. Kolejną możliwością pozytywnego zastosowania sztucznej inteligencji jest technologia określana jako „cyfrowy bliźniak”. Umożliwia ona np. w produkcji „odwzorowanie” procesów odbywających się w czasie rzeczywistym w świecie wirtualnym, a następnie przeprowadzanie symulacji związanych z doskonaleniem procesów lub ich zmianą w kontekście zmian zapotrzebowania na dany produkt na rynku oraz śledzenie zmian istotnych wskaźników jakościowych i finansowych w świecie cyfrowym, zanim cała procedura zostanie wprowadzona w produkcji. Podobny system może być wykorzystany przy tworzeniu cyfrowego bliźniaka konsumenta, który wyposażony jest w cechy odbiorcy, do którego skierowana jest oferta danego przedsiębiorstwa. Dzięki systemowi uczenia się taki wirtualny konsument nieustannie wzbogacany jest o doświadczenia zbierane przez system z mediów społecznościowych i internetu. Na tej podstawie można też lepiej przewidywać przyszłe zachowania grupy osób, do których skierowana jest oferta rynkowa.