Prawie czterech na dziesięciu prezesów dużych przedsiębiorstw na świecie uważa, że nacisk na wdrażanie strategii ESG jest teraz kluczem do zwiększenia konkurencyjności ich firm. Zapowiadają więc, że zrównoważony rozwój w kontekście wszystkich produktów i usług będzie dla nich najważniejszym działaniem strategicznym w najbliższych sześciu miesiącach.
Tak wynika z najnowszego badania nastrojów szefów, EY CEO Outlook Pulse Survey, które objęło 760 top menedżerów z dziesięciu dużych gospodarek. I pokazało, że – pomimo wysokiej inflacji i zagrożenia recesją – około 40 proc. szefów dużych firm traktuje ESG jako biznesową szansę, by wejść na nowy poziom rozwoju.
Stabilne mimo zmienności
Jak zwraca uwagę Arkadiusz Gęsicki, partner w EY-Parthenon w Polsce i krajach bałtyckich, zrównoważony rozwój i cyfrowa transformacja to kluczowe obszary, na których skupiają się prezesi firm, chcąc zniwelować wyzwania z ostatnich miesięcy. Wymuszają to regulatorzy, inwestorzy, klienci i pracownicy firm.
W tegorocznej, piątej już edycji badania GPW dotyczącego wpływu czynników ESG na decyzje inwestycyjne 81 proc. profesjonalnych inwestorów giełdowych w Polsce oceniło, że spółki, które posiadają wdrożoną strategię ESG, są postrzegane jako podmioty o niższym ryzyku.
– Uwzględnianie danych ESG w modelach inwestycyjnych staje się nowym standardem. Już wszystkie globalne firmy inwestycyjne posiadają w swoich strukturach zespoły dedykowane do oceny danych ESG – zaznacza Tomasz Wiśniewski, wicedyrektor działu produktów informacyjnych i wskaźników Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Jak przypomina, niemal 40 proc. uczestników badania GPW uważa, że spółki, które swoją strategię zbudowały o praktyki z obszaru ESG, mogą osiągać lepsze wyniki finansowe. Przekłada się to na notowania tzw. indeksów ESG grupujących spółki spełniające wysokie standardy w zakresie dbałości o środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny. – Jeżeli porównany stopę zwrotu takiego indeksu dla rynków rozwijających się ze stopą zwrotu indeksu całego rynku, okazuje się, że ten pierwszy w ciągu ostatnich 15 lat zyskał ponad 40 pkt proc. więcej niż indeks całego rynku – wylicza Tomasz Wiśniewski.