Szacuje się, że w tym dziesięcioleciu Europa będzie potrzebować dodatkowych inwestycji w wysokości 350 mld euro rocznie, aby osiągnąć cel redukcji emisji do 2030 r. w samych systemach energetycznych. Ponadto potrzebne będzie ponad 130 mld euro na osiągnięcie innych celów środowiskowych.
W finansowaniu transformacji energetycznej udział biorą zarówno sektor publiczny, jak i prywatny. Jest to wyzwaniem w warunkach hamującego globalnego PKB i wysokiej inflacji, ale eksperci zgodnie twierdzą, że kurek z pieniędzmi nie powinien zostać przykręcony. Wręcz przeciwnie: rządy państw i Komisja Europejska powinny zadbać o dopływ dodatkowych środków zapewniających bezpieczeństwo energetyczne i dekarbonizację. Obecna sytuacja gospodarcza jeszcze bardziej uwypukla konieczność transformacji energetycznej UE i osiągnięcia większej niezależności surowcowej.
Ważna rola sektora finansowego
Przedstawiciele instytucji finansowych zgodnie deklarują, że będą aktywnie wspierać zieloną transformację polskiej gospodarki. O konieczności promowania inwestycji ekologicznych przekonany jest m.in. Bank Gospodarstwa Krajowego.
– Aktywnie angażujemy się w projekty wspierające rozwój nowoczesnych, zeroemisyjnych technologii – deklaruje Monika Czokajło, dyrektor biura ryzyka ESG w BGK. Wskazuje, że w procesie transformacji energetycznej kładziony jest nacisk na budowę nowych mocy wytwórczych dostosowanych do standardów UE oraz wzrostu udziału OZE w końcowym zużyciu energii brutto. Bank wspiera także proces przechodzenia na niskoemisyjne bądź bezemisyjne środki transportu publicznego, np. w Poznaniu współfinansował zakup 37 autobusów bezemisyjnych. Oferuje również rozwiązania finansowe skierowane na zielone inwestycje w biznesie.
– Natomiast źródłem kapitału na finansowanie zielonej transformacji powinny być w dalszym ciągu w pierwszej kolejności fundusze UE. Polityka spójności jest dziś jeszcze mocniej nakierowana na realizację zielonych inwestycji zgodnie z podejściem Green Deal – podkreśla Czokajło. Dodaje, że poza funduszem spójności i funduszami strukturalnymi, z których korzystać można poprzez krajowe programy operacyjne, pojawiły się dodatkowe instrumenty UE, w tym Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, skierowany na zielone projekty w energetyce oraz Fundusz Invest EU, który wspiera zrównoważoną infrastrukturę, m.in. zrównoważony transport, zieloną energetykę, łączność cyfrową i zrównoważone gospodarowanie odpadami.