Erste: mieszkaniowe spowolnienie uwzględnione w wycenach

Zdaniem analityków najwięksi budowniczowie mieszkań powinni pokazywać lepsze rezultaty na kurczącym się rynku niż mniejsza konkurencja. Powinni też zachować możliwość wypłacania dywidend w latach 2023–2024.

Publikacja: 07.11.2022 21:00

Erste: mieszkaniowe spowolnienie uwzględnione w wycenach

Foto: Adobestock

Indeks WIG-nieruchomości od października ub.r. jest w trendzie spadkowym, przed weekendem osiągnięty został nowy dołek, 2,34 tys. pkt, czyli 27 proc. poniżej szczytu. Indeks grupuje deweloperów o różnych profilach, analitycy Erste Securities wzięli pod lupę pięć spółek czysto mieszkaniowych.

W raporcie z 4 listopada ceny docelowe poszły w większości mocno w dół, przy czym w przypadku dwóch przedsiębiorstw są powyżej bieżącej wyceny rynkowej, a trzech – poniżej. Odchylenia w dół i w górę są kilkuprocentowe, jedynie w przypadku Develii tzw. upside to ponad 36 proc. (szczegóły w tabeli).

Spadkowe lata

„Krótkoterminowe perspektywy pierwotnego rynku mieszkaniowego oceniamy jako trudniejsze od spodziewanych, z możliwością dalszego pogorszenia” – czytamy w raporcie. Analitycy tłumaczą, że podwyżka stóp w Polsce okazała się szybsza i mocniejsza od założeń (przewidują 7 proc. na koniec br. wobec 4 proc. w poprzednim modelu) i nie zanosi się, żeby polityka miała się zmienić przed 2024 r. W mocniejszym od spodziewanego tempie hamuje gospodarka i pogarszają się nastroje konsumenckie. Jednak większość tych negatywnych czynników jest już odzwierciedlona w notowaniach deweloperów i – po ostatnim dostosowaniu – w bieżących cenach docelowych spółek analizowanych przez Erste.

Na otoczenie makro i nastroje inwestorów giełdowych, w tym spółek deweloperskich, pozytywnie przełożyłby się koniec rosyjskiego najazdu na Ukrainę. Pozytywnym czynnikiem byłoby też złagodzenie rekomendacji S (zalecenie Komisji Nadzoru Finansowego, by banki, badając zdolność kredytową, sprawdzały, czy klient udźwignąłby pożyczkę przy stopie o 5 pkt proc. wyższej od bieżącej). Obu tych czynników, jako niepewnych, Erste nie uwzględnia w modelu.

Wysokie stopy i rekomendacja S będą dalej mocno ograniczać popyt klientów posiłkujących się kredytem. Co do „gotówkowców”, realnie ujemne stopy procentowe i rosnące stawki najmu będą podtrzymywać popyt w IV kwartale br. i w 2023 r., jednak spadek też będzie mocniejszy od założeń m.in. z uwagi na inne możliwości lokowania gotówki. W efekcie analitycy spodziewają się spadku sprzedaży mieszkań w sześciu największych aglomeracjach o 45–50 proc. w tym roku i o 20–30 proc. w przyszłym. W 2024 r. oczekują odbicia o 25–35 proc. – o ile poprawi się dostępność kredytów i nastroje konsumenckie.

Spadek popytu na lokale, wysokie koszty budowy i finansowania, duża niepewność co do rozwoju sytuacji makro, przełożą się na mocne ograniczenie podaży tej jesieni i w 2023 r. Oferta na koniec 2022 r. powinna być jeszcze wyższa od popytu i do wyrównania, choć wciąż z nadwyżką podaży, powinno dojść w 2023 r. Z tego powodu w przyszłym roku analitycy spodziewają się spadku cen transakcyjnych mieszkań rzędu 3–5 proc., głównie w formie promocji. W rezultacie należy się spodziewać presji na deweloperskie marże, co będzie widoczne w wynikach od II połowy 2023 r. do II połowy 2025 r.

Analitycy podkreślają, że duzi gracze – w tym spółki uwzględnione w raporcie – powinni sobie radzić lepiej niż mniejsza konkurencja. Również ich kondycja finansowa powinna pozwalać na wypłacanie dywidend w latach 2023–2024.

Branża dalej walczy

Polski Związek Firm Deweloperskich stara się, jak może, by przekonać decydentów do wsparcia rynku pierwotnego. Najnowszy apel związek wystosował wraz z dziewięcioma organizacjami działającymi w branżach związanych z budownictwem mieszkaniowym. Sygnatariusze przekonują, że spadek nowych inwestycji i brak interwencji rządu może doprowadzić do utraty miejsc pracy przez 100 tys. osób.

Proponowana jest ulga podatkowa przy zakupie mieszkań na wynajem, podobnie jak w latach 1997–2001. Poza tym rozwiązania podobne do programów „Rodzina na swoim” czy „Mieszkanie dla młodych” lub gwarantowane przez BGK kredyty o stałej stopie. Kolejny raz zaapelowano o złagodzenie rekomendacji S – zniesienie buforu dla kredytów o czasowo stałej stopie.

KNF podkreślała ostatnio, że to jeszcze nie pora na łagodzenie rekomendacji S. Resort finansów dawał do zrozumienia, że żadna ulga podatkowa nie jest rozważana.

Budownictwo
Zbigniew Juroszek, prezes Atalu: Deweloperzy też czekają na cięcia stóp
Budownictwo
Deweloperzy zaciągnęli hamulec na święta. Dane z mieszkaniówki po grudniu
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w 2024 roku
Budownictwo
Co z prezentacją cen? UOKiK o obowiązkach firm
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Budownictwo
Ghelamco chce budować mniejsze biurowce i mieszkania z wyższej półki
Budownictwo
Prezes Grupy Mirbud: inwestycje infrastrukturalne przyspieszą