Jak długo dobra koniunktura na rynku mieszkaniowym może jeszcze potrwać?
W strategii Polnordu na lata 2016–2019 założyliśmy, że hossa wyhamuje w 2018 r., ale dokładnej daty nikt nie jest w stanie podać. Obecną koniunkturę napędzają tanie kredyty przy jednoczesnym ustabilizowaniu cen na najważniejszych rynkach w Polsce. Sytuacja może się zmienić w przypadku podniesienia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, co oznacza wzrost kosztów kredytów i ogólny wzrost cen. Branża deweloperska zawsze mocno odczuwa wzrost stóp procentowych czy zmniejszenie dostępności kredytów hipotecznych.
Czy zamiana „MdM" na Mieszkanie+, czyli programu wspierającego własność na program nastawiony na wynajem, może coś zmienić na rynku pierwotnym?
W przypadku inwestycji realizowanych przez Polnord udział umów z klientami współfinansowanych z programu „Mieszkanie dla młodych" nie przekraczał średnio kilku procent, więc jego wygaszanie nie będzie miało wpływu na poziom sprzedaży mieszkań oferowanych przez naszą spółkę.
Mieszkanie+ w założeniu jest programem skierowanym do osób, których dotąd nie było stać na zakup własnego lokalu z powodu m.in. braku zdolności kredytowej. Z naszej perspektywy więc nie widzimy istotnych ryzyk dla popytu na rynku pierwotnym. Podobnie istnienie oferty towarzystw budownictwa społecznego nie miało większego znaczenia dla rynku deweloperskiego.