Dariusz Krawczyk, Polnord: Cel na ten rok to sprzedaż 1,25 tys. lokali

WYWIAD | Dariusz Krawczyk z prezesem Polnordu rozmawia Adam Roguski

Publikacja: 07.08.2017 08:10

Dariusz Krawczyk, prezes Polnordu

Dariusz Krawczyk, prezes Polnordu

Foto: materiały prasowe

Jak długo dobra koniunktura na rynku mieszkaniowym może jeszcze potrwać?

W strategii Polnordu na lata 2016–2019 założyliśmy, że hossa wyhamuje w 2018 r., ale dokładnej daty nikt nie jest w stanie podać. Obecną koniunkturę napędzają tanie kredyty przy jednoczesnym ustabilizowaniu cen na najważniejszych rynkach w Polsce. Sytuacja może się zmienić w przypadku podniesienia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, co oznacza wzrost kosztów kredytów i ogólny wzrost cen. Branża deweloperska zawsze mocno odczuwa wzrost stóp procentowych czy zmniejszenie dostępności kredytów hipotecznych.

Czy zamiana „MdM" na Mieszkanie+, czyli programu wspierającego własność na program nastawiony na wynajem, może coś zmienić na rynku pierwotnym?

W przypadku inwestycji realizowanych przez Polnord udział umów z klientami współfinansowanych z programu „Mieszkanie dla młodych" nie przekraczał średnio kilku procent, więc jego wygaszanie nie będzie miało wpływu na poziom sprzedaży mieszkań oferowanych przez naszą spółkę.

Mieszkanie+ w założeniu jest programem skierowanym do osób, których dotąd nie było stać na zakup własnego lokalu z powodu m.in. braku zdolności kredytowej. Z naszej perspektywy więc nie widzimy istotnych ryzyk dla popytu na rynku pierwotnym. Podobnie istnienie oferty towarzystw budownictwa społecznego nie miało większego znaczenia dla rynku deweloperskiego.

Angażujecie się w program Mieszkanie+. Na początek zbudujecie 400 lokali w Pruszkowie. Na jakie marże może spółka liczyć przy takim projekcie?

Grupa Polnord zaangażowała się w program rządowy Mieszkanie+ przez spółkę z Grupy KB Dom, która została generalnym wykonawcą inwestycji realizowanej w ramach tego programu w Pruszkowie. Umowa obejmuje zaprojektowanie i wykonanie czterech budynków wielorodzinnych na 400 mieszkań wraz z przyległą architekturą. Wynagrodzenie spółki KB Dom, zakomunikowane już w raporcie giełdowym, wyniesie 54,5 mln zł netto, a wysokość marż jest tajemnicą handlową przedsiębiorstwa.

Z uwagi na zmiany w koncepcji dokonane przez inwestora finalnie będzie oddanych do użytku mniej mieszkań, bo 328, ale będą to lokale o większych metrażach, aniżeli pierwotnie zakładano. Średni metraż mieszkań wyniesie około 60 mkw., a ogólna powierzchnia inwestycji pozostanie bez zmian.

Czy będzie więcej takich inicjatyw? Czy możliwe, że inwestycje dla programu Mieszkanie+ będziecie realizować także na działkach z waszego banku ziemi?

Spółki z Grupy Polnordu mają duże doświadczenie w realizacji wspólnych projektów z partnerami zewnętrznymi. Twórcy programu Mieszkanie+ informowali, że jego realizacja będzie się opierała na komercyjnej, rynkowej współpracy z podmiotami prywatnymi, takimi jak firmy deweloperskie. Nie możemy zatem wykluczyć obecności Grupy Polnord w kolejnych projektach Mieszkania+.

Inwestycja w Pruszkowie ma być realizowana przy zastosowaniu technologii prefabrykowanej. Czy to będzie pionierska inwestycja, czy już korzystaliście z tej metody, jakie są różnice w jakości i kosztach względem tradycyjnej metody?

Spółka KB Dom ma duże doświadczenie w wykorzystywaniu technologii prefabrykowanej. Proces produkcji opiera się na polsko-skandynawskiej myśli technicznej i jest w pełni skomputeryzowany. Umożliwia to produkcję szerokiej gamy elementów konstrukcyjnych – od wąskich ścianek działowych po grube ściany nośne. Oszczędność polega głównie na tym, że plac takiej budowy obsługuje mniej liczna ekipa i skraca się czas jej realizacji. W tej technologii w Gdańsku, dla Polnordu, KB Dom zbudowała już osiedle Dwa Potoki. Dwa budynki są sprefabrykowane, a dwa zbudowane tradycyjne, ale nikt nie jest w stanie ich odróżnić. Od 2015 r . KB Dom dostarcza również prefabrykaty na rynek skandynawski. Dostawy te obejmują zarówno płyty elewacyjne dla budynków publicznych w Uppsali, jak i prefabrykaty żelbetowe dla osiedla budynków jednorodzinnych w okolicy Malmö. Dzięki wysokiej ocenie obu realizacji przez klientów spółka jest w trakcie finalizacji kolejnych znaczących kontraktów na rynku szwedzkim.

W I półroczu sprzedaliście 651 mieszkań, o 21 proc. więcej niż rok wcześniej. W całym 2016 r. sprzedaż skurczyła się o 3 proc., do 1023. Jakie są ambicje na cały 2017 r.?

W bieżącym roku planujemy sprzedaż około 1,25 tys. lokali i widać już po wynikach I półrocza, że jest to cel realny.

Jak sprzedaż może się rozwijać w najbliższych latach?

Dążeniem zapisanym w naszej strategii jest osiągnięcie sprzedaży 1,5 tys. lokali rocznie w 2019 r. Liczba uruchamianych nowych inwestycji i stałe poszerzanie oferty przybliżają nas do osiągnięcia założonego celu. Jeżeli do 2019 r. nie dojdzie do znacznego spadku popytu na nowe mieszkania, czego przecież nie możemy wykluczyć, to założenia strategii zostaną zrealizowane.

Ile mieszkań macie w ofercie? Jakie projekty mogą zostać wprowadzone w tym roku?

W II kwartale spółki w 100 proc. zależne od Polnordu wprowadziły do sprzedaży 596 mieszkań – w Ząbkach koło Warszawy, Gdańsku, Kowalach koło Gdańska i Olsztynie. Dodatkowo spółki stowarzyszone zaoferowały 163 lokale w Warszawie i we Wrocławiu. W sumie Polnord zaplanował w 2017 r. uruchomienie 11 nowych inwestycji i wprowadzenie do sprzedaży około 1,45 tys. lokali.

Jak wygląda bank ziemi?

Polnord dysponuje największym, wśród deweloperów w Polsce, bankiem ziemi. Są to grunty położone w bardzo atrakcyjnych punktach na najważniejszych rynkach w Polsce – głównie trójmiejskim i warszawskim. Celem spółki jest doprowadzenie do jak najszybszej zabudowy całego posiadanego banku ziemi. Jednocześnie spółka rezerwuje kwartalnie około 10 mln zł na zakup kolejnych działek. Ostatnim przykładem jest pozyskanie nieruchomości w Gdańsku, w nadmorskim pasie dzielnicy Stogi, gdzie zostanie wybudowanych 276 apartamentów wakacyjnych.

Budownictwo
Deweloperzy zaciągnęli hamulec na święta. Dane z mieszkaniówki po grudniu
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w 2024 roku
Budownictwo
Co z prezentacją cen? UOKiK o obowiązkach firm
Budownictwo
Ghelamco chce budować mniejsze biurowce i mieszkania z wyższej półki
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Budownictwo
Prezes Grupy Mirbud: inwestycje infrastrukturalne przyspieszą
Budownictwo
Mercor po konferencji: W planach ekstradywidenda i nowa strategia