Wpływ wirusa na mieszkaniówkę

W krótkim terminie rynek czekają perturbacje – uważa wiceprezes JLL.

Publikacja: 12.03.2020 15:25

Wpływ wirusa na mieszkaniówkę

Foto: parkiet.com

Sytuację rynkową komentuje dla nas Kazimierz Kirejczyk, wiceprezes JLL.

Choć epidemia jest wciąż w początkowej fazie rozwoju, pojawia się szereg prognoz wskazujących na prawdopodobne konsekwencje dla gospodarki i życia społecznego.

W krótkoterminowej perspektywie nastąpi z pewnością po prostu spadek liczby transakcji spowodowany ograniczaniem bezpośrednich kontaktów w biurach sprzedaży. Ci, którzy byli na wczesnym etapie procesu zakupowego – szczególnie jeśli miał być to zakup inwestycyjny – z dużym prawdopodobieństwem rozważą odłożenie decyzji w czasie czekając na rozwój sytuacji w gospodarce i na rynku pracy. Spodziewać się można ogólnego pogorszenia nastrojów konsumenckich, a tym samym zmniejszenia skłonności nabywców do ryzyka - np. do zaciągania dużych długoterminowych zobowiązań finansowych.

Z drugiej strony, spada popyt na ropę naftową, stal i cement, co może obniżyć koszty energii i materiałów budowlanych stwarzając przestrzeń do wyhamowania wzrostu, a nawet obniżki kosztów wykonawstwa. Z tym, że branża budowlana to w znacznej mierze również pracownicy, a ich niedobór może generować zakłócenia w terminowości realizacji projektów.

Najbardziej wrażliwy na szoki jest indywidualny popyt inwestycyjny, który najprawdopodobniej zmaleje. Stopnieją niewątpliwie zapędy tych, którzy dotychczas lokowali kapitał w lokalach przeznaczonych na najem krótkoterminowy, a ci którzy ubolewali nad faktem, że oszczędności „leżą" na rachunku, gdy inni zarabiają na mieszkaniach, być może zastanowią się nad ich wydaniem ostrożniej. Z drugiej strony załamanie rynku akcji po raz kolejny potwierdziło konieczność poszukiwania stabilniejszej inwestycji i przysłuży się lokowaniu pieniędzy w mieszkania - o ile nabywcy nadal będą wierzyć w nominalny wzrost cen.

Można rozważać różne scenariusze, jednak przy tak dynamicznie zmieniającej się sytuacji otoczenia, kompleksowa ocena wpływu epidemii na polski rynek mieszkaniowy wydaje się obecnie przedwczesna.

Budownictwo
Polski Holding Nieruchomości z lepszymi zyskami z najmu i mieszkaniówki. Skąd strata netto?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Budownictwo
Unibep po konferencji: znamy cele budowlano-deweloperskiej grupy na ten rok
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I kwartale 2025 roku
Budownictwo
Grupa Unibep z mocną poprawą wyników po reorganizacji
Budownictwo
Dom Development ustanowił nowy program emisji obligacji o łącznej wartości do 400 mln zł
Budownictwo
Bardzo mocna przecena obligacji Ghelamco. Co się dzieje?