"Zobaczymy, jak będzie wyglądała sytuacja na rynku kredytowym. […] Na ten rok te rozwiązania są już przyjęte. […] Zobaczymy, jak będą wyglądały wysokości stóp procentowych i od tego uzależniamy tę decyzję, bo jeżeliby okazało się, że stopy procentowe pójdą mocno w dół, to być może takie działanie po prostu nie będzie potrzebne" - powiedział Muller na konferencji prasowej, odpowiadając na pytanie o zwiększenie liczby miesięcy, w których osoby, które mają kredyt mieszkaniowy mogłyby skorzystać z wakacji kredytowych.
"Zawsze, tak jak od samego początku mówiliśmy o tym różne instrumenty […] rozpatrujemy w perspektywie każdego kwartału i wtedy podejmujemy decyzje. […] I tak samo będziemy podejmować decyzje zależnie od tego, jakie będą stopy procentowe. Będziemy te decyzje podejmować pewnie w połowie roku" - dodał.
Jak informował wcześniej Muller, wakacjami kredytowymi objętych zostało 1,05 mln kredytów o łącznej wartości 262,5 mld zł do końca grudnia 2022 r. Zgodnie z ustawą o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom kredytobiorcy mogli ubiegać się o cztery miesiące wakacji kredytowych w roku 2022 i mogą ubiegać się o wakacje kredytowe także w tym roku.
Rzecznik rządu poinformował też, że rząd analizuje sytuację na rynku kredytowym.
"Natomiast patrzymy też na sytuację kredytobiorców poza kredytami hipotecznymi, bo na trym rynku też należy patrzeć jak wygląda spłacalność, zwiększenie zadłużenia, więc te instrumenty, potencjalne instrumenty pomocy tez należy rozważać wobec innych grup, czy np. przedsiębiorstw" - podkreślił Muller.