Słaby popyt na kredyty

Sześciomiesięczne perspektywy dla rynku bankowego nie rysują się dobrze. Na horyzoncie nie widać odbicia ani w hipotekach, ani w pożyczkach dla firm.

Publikacja: 27.10.2022 21:00

Słaby popyt na kredyty

Foto: Adobestock

W październiku wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wyniósł 18,4 pkt i był o 10,9 pkt wyższy niż we wrześniu – podały w czwartek Związek Banków Polskich i Minds & Roses w najnowszym „Monitorze Bankowym”.

W ujęciu miesiąc do miesiąca odnotowano wzrost większości składkowych indeksu, ale Marcin Idzik z Minds & Roses podkreślał, że to tylko złudna poprawa. – Są to „odbicia” od historycznych minimów. Aktywność klientów na rynku kredytów jest na rekordowo niskim poziomie, bez perspektywy na szybką poprawę – zaznaczał na spotkaniu z dziennikarzami.

Przykładowo, ogólny wskaźnik oceny aktywności gospodarstw domowych na rynku kredytów miesiąc do miesiąc wzrósł o 13 pkt, do minus 32 pkt, co jest i tak bardzo niskim poziomem. Jednak rok do roku aktywność klientów detalicznych na rynku kredytów konsumpcyjnych jest o 70 pkt niższa niż rok wcześniej, a saldo ocen dla rynku kredytów mieszkaniowych – aż o 106 pkt niższe niż przed rokiem.

Podobnie ze wskaźnikiem oceny aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów – tu mamy wzrost miesiąc do miesiąca o 3 pkt, do poziomu minus 13 pkt. Ale indeks zainteresowania firm kredytami inwestycyjnymi jest o 47 pkt niższy niż przed rokiem, a kredytami obrotowymi – o 45 pkt niższy.

Zupełnie inaczej wygląda koniunktura na rynku depozytów. Tu indeksy są na dużych plusach – zarówno jeśli chodzi o klientów detalicznych, jak przedsiębiorstwa. Wzrosty odnotowano w ujęciu miesiąc do miesiąca, jak i rok do roku, choć Idzik zaznacza, że dynamika tych wzrostów słabnie.

Jeśli chodzi o perspektywy dla biznesu bankowego, niestety też są one bardzo słabe. Aż 57 proc. pytanych w badaniu bankowców ocenia, że aktywność klientów w obszarze kredytów mieszkaniowych pogorszy się w nadchodzących szczęściu miesiącach, a tylko 7 proc. uważa, że się poprawi. W efekcie saldo ocen wynosi minus 50 pkt. Na takim niskim poziomie popyt na kredyty hipoteczne utrzymuje się od lutego.

Podobnie ujemne, i bardzo niskie, jest saldo perspektyw dla inwestycyjnych kredytów przedsiębiorstw (- 49 pkt) oraz dla kredytów obrotowych (-12 proc.).

Za to na plusie, choć nieco gorzej niż przed miesiącem, rysują się perspektywy dotyczące depozytów długoterminowych gospodarstw domowych.

Banki
Coraz więcej ugód sądowych
Banki
PKO BP pozostaje w trendzie wzrostowym
Banki
Banki pożyczyły rządowi rekordowo dużo
Banki
Na wysokich stopach NBP banki zarabiają krocie. Czy to w porządku?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Banki
Dlaczego banki nie lubią gotówki? Konsumenci protestują
Banki
Frankowa batalia