Już od 1 stycznia 2023 r. stawka WIBOR, na której oparte jest m.in. oprocentowanie większości kredytów hipotecznych, ma zostać zastąpioną inną. To jeden z elementów pakietu pomocy kredytobiorcom zaproponowanego przez rząd.
Banki chcą WIRF
GPW Benchmark rozpoczął już konsultacje publiczne dotyczące wyboru alternatywnego wskaźnika referencyjnego stopy procentowej i metody jego opracowywania. Zastąpić WIBOR może jeden z zaproponowanych wskaźników: WIRD, WIRF lub WRR.
W trakcie II Kongresu Wskaźników Referencyjnych Stopy Procentowej Aleksandra Bluj, wiceprezes GPW Benchmark, poinformowała o wynikach ankiety dotyczącej tego, który ze wskaźników powinien zastąpić obecny.
Większość spośród 25 odpowiedzi udzielonych w trakcie konsultacji publicznych pochodzi z sektora bankowego. Z tego 16 głosów zostało oddanych na WIRF. Wskaźnik ten oparty jest na transakcjach depozytów niezabezpieczonych w grupie instytucji kredytowych i instytucji finansowych. Wartość wskaźników jest już publikowana w wersji testowej i obecnie WIRF sięga 5,47 proc.
Dla porównania WIBOR 3M i WIBOR 6M sięgają odpowiednio 6,88 proc. i 7,14 proc.