Z raportu bieżącego wynika, że Wojciech Sobieraj, który do końca czerwca wciąż jest prezesem Aliora, sprzedał w dniach 16-21 czerwca 435,3 tys. akcji tej spółki, czyli cały posiadany przez siebie pakiet (bazując na ostatnich danych, czyli raporcie za I kwartał opublikowanym i dotyczącym stanu na 9 maja). Średnia cena wyniosła 60,49 zl, co wycenia wartość transakcji na 26,3 mln zł. Nie jest to zatem duża kwota biorąc obecną kapitalizację banku (7,86 mld zł). Sprzedany pakiet stanowi tylko 0,34 proc. udziału w kapitale i głosach.
Oznacza to całkowite rozstanie Sobieraja z bankiem, który w 2008 r. założył i którym nieprzerwanie kierował. To rzadki przypadek, aby młoda prywatna spółka, wprowadzona na giełdę, została przejęta przez podmiot kontrolowany przez skarb państwa (PZU ma ponad 29 proc. akcji Aliora i kontroluje ten bank). Od początku ten mariaż z ubezpieczycielem był Aliorowi nie na rękę, wiosną rozpoczęły się roszady w radzie nadzorczej i w maju pisaliśmy, że Sobieraj może zostać odwołany. Ostatecznie, na początku czerwca, sam zrezygnował z ubiegania się o nową kadencję rozpoczynającą się 29 czerwca. Pod jego kierownictwem bank od zera urósł, dzięki rozwojowi organicznemu i przejęciom, na 7. lokatę pod względem wielkości portfela kredytowego w Polsce.
W środę pojawił się też komunikat informujący o sprzedaży swoich akcji przez Krzysztofa Czubę, wiceprezesa Aliora, który również nie znalazł się w nowym zarządzie. Jednak jego pakiet był znacznie mniejszy (298 walorów). Kilka dni wcześniej Witold Skrok, wiceprezes Aliora, sprzedał w dwóch transakcjach sprzedał łącznie 178,5 tys. akcji banku, z których pozyskał łącznie 11,43 mln zł po ok. 64 zl za sztukę. Sprzedany pakiet stanowi 0,14 proc. kapitału i liczby głosów. To także oznacza całkowite rozstanie Skroka z bankiem (nie wszedł do nowego zarządu) – sprzedał wszystkie posiadane przez siebie akcje.
Tydzień rada nadzorcza Aliora powołała nowy zarząd. Nowym prezesem Aliora został Michał Chyczewski, do zarządu w randze wiceprezesów powołano związanych z bankiem od lat menedżerów: Katarzyna Sułkowska, wiceprezes banku od grudnia 2011 r., Urszula Krzyżanowska-Piękoś, dotychczas pełniąca funkcję Dyrektora Zarządzającego Departamentem Sprzedaży, oraz Celina Waleśkiewicz, dyrektor generalny Pionu Fuzji i Kanałów Elektronicznych. Nową postacią obok Chyczewskiego jest Filip Gorczyca, przez lata pracujący w PwC.
Od kiedy rozpoczęły się przetasowania w zarządzie Aliora kurs akcji tego banku jest pod sporą presją. Od początku czerwca, kiedy Sobieraj poinformował o rezygnacji, kurs spadł już o prawie 15 proc. (WIG jest w tym samym miejscu co był).