#WykresDnia: Cena ropy na najniższym poziomie od trzech miesięcy

Ceny ropy spadły we wtorek o ponad 4 proc., do najniższego poziomu od końca lipca po tym, jak mieszane dane gospodarcze z Chin i rosnący eksport OPEC złagodziły obawy o ciasne rynki i umocnił się dolar.

Publikacja: 08.11.2023 09:32

#WykresDnia: Cena ropy na najniższym poziomie od trzech miesięcy

Foto: Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/F-WhF8xXgAAHduu?format=jpg&name=900x900

Kontrakty terminowe na ropę Brent zamknęły się poniżej 84 dolarów za baryłkę po raz pierwszy od ataku islamistów Hamasu na Izrael 7 października. Globalny benchmark osiągnął poziom 81,61 dolarów za baryłkę, co oznacza spadek o 3,57 dolarów, czyli 4,2 proc., podczas gdy kontrakty terminowe na ropę naftową US West Texas Intermediate osiągnęły poziom 77,37 dolarów za baryłkę, co oznacza spadek o 3,45 dolarów, czyli 4,3 proc.

– Handlowcy pozostaną w stanie wysokiej czujności w związku z pojawiającymi się w regionie oznakami szerszego konfliktu, który może zakłócić dostawy, ale wydaje się, że te obawy słabną – powiedział analityk OANDA Craig Erlam.

Analityk UBS Giovanni Staunovo stwierdził, że ożywienie eksportu ropy naftowej ze strony Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową również zwiększyło presję na ceny ropy.

– Eksport ropy naftowej OPEC wzrósł o około 1 milion baryłek dziennie (bpd) od najniższego poziomu w sierpniu, w wyniku sezonowo niższego popytu krajowego na Bliskim Wschodzie. Wydaje się, że jest to zbyt duża podaż, aby mogła zostać wchłonięta przez kraje konsumujące ropę naftową – stwierdził Staunovo.

Premia za kontrakty Brent ładowane w pierwszym miesiącu w porównaniu z kontraktami ładowanymi w ciągu sześciu miesięcy była najniższa od 2,5 miesiąca, co wskazuje na mniejsze obawy dotyczące deficytów podaży.

Po stronie popytu import ropy naftowej do Chin w październiku wykazał znaczny wzrost, ale łączny eksport towarów i usług spadł w szybszym tempie, niż oczekiwano.

– Dane sygnalizują dalszy spadek perspektyw gospodarczych Chin, wynikający z pogarszającego się popytu w największym kierunku eksportu kraju: na Zachodzie – stwierdziła Fiona Cincotta, analityczka City Index.

Ropa potaniała po tym, jak Chiny zgłosiły mieszane dane gospodarcze. Import ropy naftowej do Pekinu wzrósł w październiku pod względem wielkości i wartości, ale ogólny eksport tego kraju spadł bardziej niż oczekiwano, co wskazuje na spowolnienie światowego popytu.

Druga co do wielkości gospodarka świata odnotowała w październiku spadek eksportu wyrażonego w dolarach amerykańskich o 6,4 proc. w porównaniu z tym samym okresem rok temu, co jest gorszym wynikiem niż spadek o 3,3 proc. przewidywany w sondażu Reutersa. Eksport Chin spada już od sześciu miesięcy z rzędu, ponieważ wyższe stopy procentowe wywierają presję na spadkową gospodarkę światową.

Dane z Chin zrównoważyły ​​wpływ cięć wydobycia ropy w Arabii Saudyjskiej i Rosji, które podniosły ceny ropy na początku tygodnia. W niedzielę Riyad i Moskwa potwierdziły, że utrzymają te cięcia co najmniej do końca roku.

Ceny ropy poszybowały w górę w tygodniu następującym po niszczycielskich atakach terrorystycznych Hamasu na Izrael w związku z obawami, że wojna może przerodzić się w szerszy konflikt regionalny, który zakłóca dostawy ropy. Spadły od połowy października wraz z złagodzeniem obaw o rozprzestrzenienie się konfliktu w najbliższej perspektywie.

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w zeszłym tygodniu o prawie 12 milionów baryłek, podają źródła rynkowe, powołując się na dane Amerykańskiego Instytutu Naftowego. Ceny ropy nieznacznie pogłębiły straty w handlu po rozliczeniu, a kontrakty terminowe na Brent spadły do ​​81,51 dolarów do 17:02. ET.

Amerykańska Agencja Informacji o Energii spodziewa się obecnie, że całkowite zużycie ropy naftowej w kraju spadnie w tym roku o 300 000 baryłek dziennie, odwracając wcześniejszą prognozę wzrostu o 100 000 baryłek dziennie.

Zanikające nadzieje inwestorów na szczyt światowych stóp procentowych również pomogły w wyniesieniu dolara amerykańskiego z ostatnich minimów, przez co ropa stała się droższa dla posiadaczy innych walut.

Prezes Rezerwy Federalnej Minneapolis Neel Kashkari obniżył we wtorek oczekiwania, że ​​amerykański bank centralny może obniżyć stopy procentowe.

– Musimy sprowadzić inflację z powrotem do 2 proc. w rozsądnym okresie. Ostatecznie gospodarka powie nam, ile potrzeba, aby to osiągnąć, a ja po prostu nie wiem – Kashkari powiedział Bloomberg Television. Inwestorzy czekają na komentarze prezesa Fed Jerome’a Powella, które zostaną opublikowane w środę i czwartek.

– Na rynkach ropy istnieją obawy dotyczące zarówno rosnącej podaży, jak i spadającego popytu – powiedział analityk Mizuho Robert Yawger. – Z pewnością nie jest to obecnie trudny rynek – dodał.

Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Analizy rynkowe
Niedźwiedzie znów są prowokowane przez byki. Koniec korekty?
Analizy rynkowe
Optymizm wrócił na giełdy, ale Trump jeszcze może postraszyć
Analizy rynkowe
Kolejny krach. Jak nie pandemia, to Trump wyzwoliciel
Analizy rynkowe
Gotówka dla akcjonariuszy. Firmy coraz częściej stawiają na skupy akcji
Analizy rynkowe
Dlaczego amerykańskie obligacje rządowe zaczęły być ostro wyprzedawane?