W środę WIG20 lekko rósł przy niskich obrotach. Oscylował w okolicach 2160 pkt, wracając tym samym do poziomów z końca września. Sprawdziliśmy, jak mają się aktualne notowania tworzących go spółek w stosunku do cen docelowych z wydanych w ostatnich tygodniach rekomendacji. Wnioski są umiarkowanie optymistyczne. Otrzymany na tej podstawie „WIG20-teoretyczny" ma wartość 2327 pkt. To implikuje około 7-proc. przestrzeń do zwyżki. To dobra informacja. Ale jeśli odnotujemy, że jeszcze pół roku temu analogiczne szacunki dawały nam wartość 2466 pkt, to sytuacja nie wygląda już tak dobrze.
Liderzy i maruderzy
Niewielka przestrzeń do wzrostu WIG20 względem teoretycznej wartości wynika z kilku przyczyn.
– Myślę, że pierwszą z nich jest skład sektorowy tego indeksu, w którym przeważają spółki z tzw. starej ekonomii (banki, paliwa, górnictwo, energetyka, telekomunikacja), które nie oferują już bardzo wysokiego tempa wzrostu – komentuje Michał Krajczewski, kierownik zespołu ds. doradztwa inwestycyjnego w BM BGŻ BNP. Dodaje, że pewne dyskonto w notowaniach może także wynikać ze struktury akcjonariatu największych spółek, gdzie istotną rolę odgrywa Skarb Państwa.
– Część sektorów była w ostatnim czasie mocno przeceniona z uwagi na problemy regulacyjne (banki – wyrok TSUE, energetyka – ustawa o zamrożeniu cen prądu – red.) albo obawy o spowalniającą gospodarkę (górnictwo). W chwili obecnej lepiej zachowują się spółki z pozostałych sektorów, takich jak telekomunikacja, paliwa czy konsumpcja. Jednak to nie wystarcza do trwałego wzrostu indeksu – podkreśla ekspert.
I rzeczywiście, to właśnie spółki ze wspomnianych sektorów mogą się pochwalić najwyższym potencjałem do zwyżki w stosunku do cen z rekomendacji. Wśród faworytów są Alior Bank, PKN Orlen, Lotos czy CCC. Nie jest to jednorodna grupa pod względem zachowania się notowań w ostatnich latach. Akcje paliwowych firm – z przerwami na korekty – drożeją, a kurs obuwniczej spółki od początku zeszłego roku jest pod presją. O dalszy spadek jej kursu „założyły" się globalne fundusze, m.in. AQR Capital Management oraz Marshall Wace. Ich krótkie pozycje netto wynoszą odpowiednio 1,29 proc. oraz 0,61 proc. – wynika z rejestru opublikowanego na stronach Komisji Nadzoru Finansowego.