Stopy zwrotu uzyskane w 2024 r. z inwestycji na krajowym rynku długu są wyraźnie niższe od tych uzyskanych przed rokiem, niemniej nadal dodatnie i w prawie każdej konfiguracji udało im się pokonać inflację (inflacja za listopad wyniosła 4,6 proc. r./r. według wstępnych danych). Najsłabiej prezentują się wyniki inwestycji w papiery skarbowe, najlepiej – korporacyjne.
Nic dwa razy się nie zdarza
Wytłumaczenie tej sytuacji nie jest trudne. W 2023 r. rentowności obligacji skarbowych zawracały ze szczytu, na który wspięły się w październiku 2022 r. (rentowność papierów dziesięcioletnich przekroczyła wtedy 9 proc.), co umożliwiał spadek inflacji, obniżki stóp procentowych przed wyborami w Polsce jesienią 2023 r. i nadzieje na kontynuację obniżek w kolejnym roku, w ślad za oczekiwanymi cięciami stóp ze strony EBC i Fedu.
Ta konfiguracja nie powtórzyła się w 2024 r. Co więcej, aktualna rentowność naszych papierów skarbowych jest nawet nieco wyższa niż przed rokiem, co oznacza spadek ich notowań. Na szczęście dla posiadaczy papierów skarbowych, rentowność powyżej 5 proc. uchroniła ich przed zanotowaniem nominalnych strat.
Dobrze na inwestycjach wyszli posiadacze oszczędnościowych obligacji skarbowych. Zarówno tych opartych o stopy NBP (te przyniosły 5,75–6,15 proc. odsetek), jak i papiery trzyletnie o stałym oprocentowaniu (6,6 proc.) co obligacje indeksowane inflacją. W tabelce obok siebie znalazły się papiery kupione przed dwoma laty o stałym oprocentowaniu w pierwszym roku i indeksowane inflacją (za ostatnich 12 miesięcy) w kolejnym roku inwestycji, jak i seria nieco starsza, która już w 2023 r. weszła z oprocentowaniem powiązanym z inflacją. Przez ostatnie dwa lata seria ta zarobiła 26 proc. brutto.
Dobry rok korporatów
Tylko samodzielne inwestycje w obligacje korporacyjne mogły dać w tym czasie porównywalną stopę zwrotu (a w dłuższym okresie nawet wyższą, bo seria COI1225 zaczynała od oprocentowania 1,3 proc. w pierwszym roku inwestycji). Jako przykład występują tu obligacje Kruka pochodzące z publicznej emisji z listopada 2022 r. oprocentowane na 4 pkt proc. ponad WIBOR.