Emil Szweda

Obligacje oparte na WIBOR też nie dały rady

Inflacji nie sprostały także obligacje korporacyjne oparte na stawce WIBOR, choć oczywiście wszystko zależy od wysokości doliczanej marży.

Zakup obligacji indeksowanych inflacją przyniósł realną stratę

Po uwzględnieniu podatku siła nabywcza pieniędzy ulokowanych w czteroletnich papierach indeksowanych inflacją spadła o 7–12 pkt proc. Dziesięciolatki realnie zarobiły 2,5–5,4 pkt proc.

Coraz krótsza lista papierów o dwucyfrowej rentowności

Wysoki popyt na obligacje korporacyjne pozwala emitentom obniżać marże nowych emisji, ale wpływa także na spadek rentowności papierów notowanych na Cataliście. Dwucyfrowa rentowność brutto stała się rzadkością.

Zrób sobie portfel OFE

Większość obligacji, które znalazły się w portfelach funduszy emerytalnych pozostaje niedostępna dla inwestorów indywidualnych. Niektóre emisje nigdy nie trafiły i nie trafią do obrotu na Catalyst (np. firm leasingowych), inne mają zbyt wysoki nominał (banki) lub są pozbawione płynności, a emisje oferowano wyłącznie inwestorom kwalifikowanym (listy zastawne, EBI, obligacje komunalne).

Coraz więcej obligacji emitowanych przez firmy trafia do portfeli OFE

Na przestrzeni dwóch lat fundusze emerytalne niemal podwoiły zaangażowanie w obligacje korporacyjne. Chętnie obejmują też emisje Europejskiego Banku Inwestycyjnego i przeprosiły się z listami zastawnymi. Z portfeli wypadają papiery BGK.

Promocyjne oprocentowanie korporatów przeminie

Emisje obligacji korporacyjnych cieszą się niesłabnącą popularnością, co w dużym stopniu jest zasługą relatywnie wysokich stawek WIBOR i mało atrakcyjnej oferty bankowej. Kalkulując zwrot z inwestycji, trzeba jednak pamiętać o nadchodzących zmianach.

Nie taki znów łatwy zysk

Najtrudniej przewidzieć wpływ ewentualnych przyszłych obniżek stóp procentowych na notowania obligacji skarbowych. Teoretycznie obniżki powinny wpływać na spadek rentowności, a więc na wzrost notowań obligacji o stałym oprocentowaniu.

Wyższa stopa dywidendy zapowiada dobry rok dla akcji?

Na obligacjach spółek dywidendowych notowanych i na parkiecie, i na Catalyst można zarobić średnio 8,2 proc. Stopa dywidendy to średnio 6,7 proc. Wybór jest prosty? Nigdy.

Przewaga papierów korporacyjnych

W takich momentach jak obecny uwypukla się przewaga papierów korporacyjnych nad skarbowymi. A zasadniczą przewagą jest posiadanie strategii zarządzania długiem i doświadczenie dyrektorów finansowych wraz z rozbudowaną siecią relacji z kredytodawcami i inwestorami.

Wzrost rentowności skarbówek to okazja czy ostrzeżenie?

Sytuacja budżetowa nie jest ani tak zła, jak pisali dziennikarze po pierwszej od pandemii emisji bonów skarbowych, ani tak dobra jak uważają analitycy, zachęcający do zakupu papierów skarbowych po wzroście rentowności.