Emil Szweda

Rekordowe półrocze małych emisji publicznych obligacji

Od początku roku do początku wakacji emitenci zaoferowali w szeroko dostępnych tzw. małych emisjach publicznych obligacje o łącznej wartości prawie 200 mln zł. To rekord, który bije na głowę wyniki z wcześniejszych lat.

Obligacje dobrze wyceniane, o ile trafią na Catalyst

Inwestorzy z rynku wtórnego lubią obligacje pochodzące z małych emisji publicznych. Takie papiery oferują wszak bardzo często kupony wyższe od rynkowej średniej, a udział szerokiego grona inwestorów w zapisach przekłada się później na płynność handlu na rynku wtórnym. Oczywiście nigdy nie jest ona naprawdę wysoka.

Udane półrocze na rynku emisji obligacji, ale mogło być lepsze

Wartość publicznych emisji obligacji przeprowadzonych w I półroczu na bazie prospektów emisyjnych i skierowanych do indywidualnych inwestorów jest trzykrotnie wyższa niż przed rokiem, a zgłoszony popyt jest nawet czterokrotnie silniejszy.

Jaką strategię przyjąć na rynku długu?

Wiemy zatem, że zadłużenie USA będzie szybko rosnąć, a w perspektywie dekady koszty jego obsługi mogą okazać się rekordowe w relacji do PKB, ale tym samym zapewne także w relacji do przychodów budżetowych USA. Trudno uznać to za dobrą perspektywę dla inwestycji w obligacje skarbowe w ogóle, niemniej warto pamiętać i o tym, że koszty obsługi zadłużenia i samo zadłużenie USA rosły do połowy lat 90., a kiedy wreszcie weszły w trend spadkowy, obligacyjna hossa trwała już od 14 lat.

Wzrost kosztów odsetkowych wywoływał recesję w USA

Odsetkowe koszty obsługi długu USA właśnie przekroczyły bilion dolarów rocznie, co jest oczywiście najwyższą kwotą w historii. W relacji do PKB droga do rekordów dopiero się otwiera, co niekonieczne źle wróży rentownościom.

Dwie, trzy emisje w tym roku

Choć deweloperzy mieszkaniowi są najliczniej reprezentowaną branżą na Catalyst, która lubi finansować się emisjami obligacji i chętnie kieruje je do inwestorów indywidualnych, ci ostatni mogą nie mieć w najbliższym czasie komfortu wyboru.

Mniejsi deweloperzy na Catalyst są bardziej zróżnicowaną grupą

Statystyka prezentuje się korzystnie. Średnia dla wskaźników zadłużenia mniejszych deweloperów obecnych na Catalyst spadła w 2023 r. w porównaniu z 2022 r., a średnie wskaźniki płynności gotówkowej wzrosły. Ale są wyjątki.

Czy warto skorzystać z promocji obligacji oszczędnościowych?

W czerwcu resort finansów podnosi marże dla obligacji indeksowanych inflacją i jednocześnie obniża oprocentowanie innych serii. Wyraźnie kieruje inwestorów w jednym kierunku. Czy i jakie jest drugie dno tych zmian?

Obligacje korporacyjne: 13 procent przez rok za trzymanie rąk w kieszeniach

Choć ostatnie stopy zwrotu osiągane przez fundusze dłużne sprawiają wrażenie przyzwoitych, to w rzeczywistości więcej można było zarobić, biorąc udział w publicznych emisjach obligacji.

Co dalej ze stopami zwrotu?

Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że obligacje korporacyjne, szczególnie te emitowane w 2023 r., będą zyskiwać na wycenie.