Emil Szweda

Rekordowa wartość zapisów w publicznych emisjach obligacji

Zapowiadaliśmy, że w 2024 r. padną rekordy na rynku obligacji korporacyjnych, i tak się stało. Najważniejszy rekord – wartości ofert – nie został jednak pobity. Rok 2024 zapisze się pod tym względem „zaledwie” jako drugi w historii.

Obligacje korporacyjne dały najlepsze wyniki w 2024 r.

Inwestorom inwestującym w papiery dłużne drugi rok z kolei udało się pobić wskaźniki inflacji. Dwucyfrowy zwrot dawały już tylko papiery korporacyjne, głównie dzięki utrzymaniu stóp procentowych.

Czemu wskaźniki mają znaczenie?

Od lat zwracam uwagę czytelników „Parkietu” na kluczowe, moim zdaniem, parametry zdolności kredytowej emitentów obligacji, z których najważniejszym jest wskaźnik płynności gotówkowej, czyli relacja posiadanych środków pieniężnych do zobowiązań krótkoterminowych, to jest zapadających w terminie do 12 miesięcy. W przypadku deweloperów ze zobowiązań wykluczamy wpłacone zaliczki.

Mniej płynności gotówkowej u dużych deweloperów

III kwartał przyniósł dopiero pierwsze sygnały spowolnienia sprzedaży nowych mieszkań, a deweloperzy wciąż korzystali z efektów zwiększonej sprzedaży we wcześniejszych latach. Mimo to zadłużenie rosło, a gotówki ubywało.

Spadek produkcji budowlanej nie zagraża obligacjom

Dziesięć kolejnych miesięcy spadku produkcji budowlano-montażowej w Polsce nie pozostało bez wpływu na wyniki przedstawicieli sektora, obecnych na Catalyst. Mimo to ich wskaźniki zadłużenia nie wyglądają wcale źle.

Catalyst - coraz trudniej o dwucyfrową rentowność

Rosnące redukcje zapisów i spadające marże oferowane w kolejnych emisjach obligacji nie pozostają bez wpływu na rynek wtórny. Rentowność powyżej 10 proc. oferuje topniejące z każdym dniem grono firm.

Czy i kiedy sprzedać obligacje?

Jak wspomniano, zakup wysokooprocentowanych obligacji notowanych na Catalyst wiąże się dziś z koniecznością zapłacenia sowitej premii, co rodzi pewne ryzyka po stronie kupującego.

Odsetki od obligacji skarbowych mogą wrócić w okolice 8 proc.

Zgodnie z najnowszą projekcją inflacyjną, wskaźnik CPI wzrośnie w I kwartale przyszłego roku do 6,6 proc. i do 6,3 proc. w II kwartale. Zarobią posiadacze obligacji oszczędnościowych indeksowanych inflacją.

Jaką pozycję zająć po wygranej Donalda Trumpa?

Bez względu na polityczne sympatie i antypatie inwestorzy muszą przyjąć wynik wyborów w USA i dostosować strategie inwestycyjne. A zmienia się zaskakująco niewiele.

Na Catalyst nie brakuje emitentów w dobrej kondycji

Na koniec I półrocza siedmiu emitentów mogło pochwalić się brakiem zadłużenia finansowego netto, a szesnastu gotówką wystarczającą do spłaty od ręki wszystkich krótkoterminowych zobowiązań. Mimo to ich obligacje wciąż oferują kuszącą rentowność.