Prezes Ireneusz Fąfara: To nie koniec radykalnych ruchów w Orlenie

O zatrzymaniu projektu Olefiny III i o tym, dlaczego było to najlepsze rozwiązanie z najgorszych. O tym, jaki los powinien czekać Daniela Obajtka i które jego decyzje cofnąłby w pierwszej kolejności. O tym, co może być w nowej strategii na najbliższych dziesięć lat i czy wykrył już wszystkie nieprawidłowości w spółce z czasów poprzedniego zarządu – mówi Ireneusz Fąfara, prezes Orlenu.

Publikacja: 13.12.2024 06:00

fot. mpr

fot. mpr

Daniel Obajtek powinien trafić przed oblicze sądu za swoje dokonania w Orlenie?

Ja mam w ogóle problem z pojęciem „Daniel Obajtek”.

…bo go pan nie zna, czy ma taki stosunek do tego, co robił?

Moim zdaniem „Daniel Obajtek” to projekt PR-owy. Jego działalność to slogany i konferencje, a nie realny biznes. Czy powinien trafić do więzienia? O tym mam nadzieję zdecyduje sąd. Jak państwo wiecie, złożyliśmy szereg zawiadomień do prokuratury dotyczących nieprawidłowości w Orlenie za jego czasów.

Tylko Daniel Obajtek jako wykonawca pewnego projektu politycznego czy inspiratorzy również?

To już jest polityka, a na tym się nie znam. Znam się na zarządzaniu firmą i teraz już wiem, co się działo w ostatnich latach w Orlenie. Nie wyobrażałem sobie tego, przychodząc do tej pracy.

Czytaj więcej

Orlen chce Nowej Chemii zamiast Olefin III

Ogłaszając zakończenie sztandarowego projektu z czasów PiS, czyli Olefiny III, stwierdził pan, że wybrał najlepsze wyjście z najgorszych. Jakie były te inne wyjścia?

Na przykład zatrzymanie jednego dnia całej budowy. To byłoby bardzo złe rozwiązanie, bo oznaczałoby całkowite zmarnowanie nawet 25 mld zł. Ale najgorszym wariantem byłoby kontynuowanie tego projektu według założeń, które opracował zarząd pana Obajtka i wydanie 50 mld zł bez sensownej perspektywy zwrotu. Wybraliśmy więc najlepsze z najgorszych.

Próbował pan sobie jakoś tłumaczyć, dociekać, dlaczego zapadła decyzja o budowie Olefin III?

Zarząd Orlenu, kiedy startował z projektem Olefin III, nie miał żadnych rzetelnych i wiarygodnych analiz, a lekkomyślnie przyjął i ogłosił, że będzie to kosztowało 8 miliardów. Takie założenia przy odpowiedzialnym podejściu do biznesu wielokrotnie się weryfikuje i analizuje. Zarząd takich analiz nie miał.

Ale miał Daniela Obajtka.

To pan to powiedział. Ale to prawda i może właśnie dlatego potem się okazało, że to będzie kosztować 13 miliardów, potem 26, a ostatecznie sprawdziliśmy, że nawet 51 miliardów. To nie był biznesowy projekt. To był projekt PR-owy.

Polityczny?

Nie służył biznesowi. Czy służył polityce? Pewnie tak.

Zamykając projekt Olefiny III, ogłosił pan rozpoczęcie projektu Nowa Chemia.

Chcemy zbudować nowy projekt, wykorzystując część powstałej infrastruktury i instalacji po to, aby produkować monomery, aby mieć bazę wyjściową do produkcji polietylenu, polipropylenu i innych produktów, które będą bardziej marżowe.

Umowy już zawarte na stworzenie Olefin III będą kontynuowane?

Część umów musi. Są podpisane, podwykonawcy zamówili materiały, ale w takim zakresie, w jakim można je zmodyfikować, będą modyfikowane. Proces negocjacji z wykonawcami już rozpoczęliśmy, aby je na tyle zmienić, na tyle wykorzystać, abyśmy mogli dostosować je do Nowej Chemii.

Czytaj więcej

Premier: mały atom Orlenu i Synthosu ze szkodą dla państwa

A jaki będzie los umowy z Synthosem i działki będącej w posiadaniu tej spółki, a znajdującej się w samym środku waszej inwestycji?

Rozmawiałem już z prezesem Sołowowem i to była dosyć twarda dyskusja. Podpisane umowy obowiązują, ale będziemy je renegocjować. Pozwólcie panowie, że więcej na tym etapie nie powiem.

A co ma być efektem negocjacji? Całościowe wyjście Synthosu z tego projektu, pozbycie się tej działki czy też zmodyfikowane uczestniczenie Synthosu w dalszym projekcie, czyli w Nowej Chemii?

Zostawmy odpowiedź na to pytanie na później.

…do czasu aż znajdziecie pieniądze dla Synthosa aby wycofał się z umowy.

To będzie jednym z elementów tych negocjacji, natomiast pamiętajmy, że Synthos jest naszym istotnym klientem. Łączy nas szereg umów o współpracę, zarówno w Polsce, jak i w Czechach.

A jak pan poznał mechanizm uczestniczenia Synthosu w projekcie Olefiny 3, to jaka była pana reakcja?

Wie pan ja od kilkunastu lat czytam stoików i staram się dostosować swój styl życia do tego, co oni mówili. Staram się mieć wpływ na to, co mogę zmienić, a na to, czego nie mogę zmienić, nie tracę czasu.

Czysto po ludzku, złapał się pan za głowę, szpetnego słowa użył?

Model współpracy z podmiotami zewnętrznymi w rafinerii jest powszechnie znany. Ten, o którym rozmawiamy, jest faktycznie… dość wyjątkowy i będziemy starali się dostosować go do realiów.

Teraz jest pan przekonany, że Nowa Chemia przyniesie zakładany efekt? Czy za kilka lat usłyszymy, że jego realizacja będzie kosztować kolejne miliardy więcej?

Co do zasady, przy tak wielkich projektach, rozpisanych na długie lata, wpływy makroekonomicznych czynników są duże. Ale są pewne sygnały, że po 2030 r. otoczenie makro zacznie się polepszać. Wojny też nie mogliśmy przewidzieć, pandemii także. Jest więc jakieś prawdopodobieństwo, że mogą się pojawić czynniki, które mogą zmienić opłacalność tego projektu. Zarówno w dół, jak i w górę.

A nie chcieliście po prostu sprzedać tego projektu?

Szukaliśmy chętnych, na całym świecie. Nie było zainteresowanych.

Czytaj więcej

Azoty szukają wsparcia w Orlenie. To dobra informacja

Pozostając przy projektach chemicznych. Z Azotami będziecie współpracować czy będzie fuzja?

Co do fuzji to ten temat przewija się od lat. To jeszcze jak pracowałem w Możejkach, to się tu przewijało, że jakaś fuzja, a może... Skoro przez tyle lat do tej fuzji nie doszło, to pewnie nie ma synergii.

Ale mówiło się, że Orlen przejmie Azoty w Puławach.

Ale to nawet pan europoseł Obajtek nie kupił tego, tak? Podchodząc do takich rzeczy merytorycznie, trzeba powiedzieć: nie widzimy synergii w przypadku fuzji. Natomiast widzimy je przy współpracy. Jesteśmy największym dostawcą gazu dla Azotów, a właściwie jedynym. Rozmawiamy o możliwościach usprawnienia tej współpracy. Jesteśmy w innej sytuacji finansowej niż oni, więc pewne elementy takiej synergii, na przykład zakupowej, mogą się ujawnić. No i co było publicznie wspominane, przyglądamy się inwestycji w Policach.

Po to, aby zwiększyć zaangażowanie?

Rozważamy to.

W sferze rozważań pozostają również małe reaktory jądrowe? Czesi deklarują, że u nich pierwszy powstanie pod koniec lat 30.

Proszę mnie poprawić jeśli się mylę, ale OSGE kiedyś mówiło, że to będzie w 2031 roku? Podawali różne daty w przedziale 2029 a 2031. W Kanadzie projekt oparty na tej samej technologii trochę się przedłużył. Dzisiaj tamten projekt tak naprawdę jeszcze nie ma pozwolenia na budowę. Tam teraz trwają konsultacje społeczne. Dobrą wiadomością są przesłuchy z Kanady, że to pozwolenie może się pojawić w pierwszym półroczu przyszłego roku. Dla nas jest to niezwykle ważne, bo jeśli Kanadyjczycy wskazują rok 2031, a nasz projekt wykorzystuje tę samą technologię, to prawdopodobnie będzie następny. Taką mamy wizję, że wydarzy się w I połowie lat 30.

A jak widzi pan ceny ujemne na giełdzie energii, to myśli pan, żeby więcej fotowoltaiki już nie budować, bo to już nie jest tak dochodowe jak kiedyś?

Myślę, że rynek też chyba pokazuje, że fotowoltaika jest mniej sexy niż wiatr. Tak mi się wydaje, jak patrzę na ceny transakcji na rynku, to rynek tak je wycenia. Ja mam takie wrażenie.

Jeśli ustawa wiatrakowa wejdzie w życie, to jak bardzo zwiększycie swoje inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie?

Mamy nadzieję, że to nam umożliwi większą liczbę akwizycji. My się rozwijamy przez akwizycję głównie w OZE, przez fotowoltaikę. I mam nadzieję, że ten rynek się bardziej otworzy.

A offshore jest nadal sexy, biorąc pod uwagę zaproponowaną w rozporządzeniu cenowym jej maksymalną wysokość? Czy ten pułap zaproponowany przez ministerstwo pozwoli na opłacalność, czy nawet na zwrot poniesionych nakładów?

Jest duża dyskusja wśród kolegów z firmy w tej sprawie. Natomiast panuje przekonanie na rynku, że nasze lokalizacje są najlepsze. I wydaje się, że cena, o której mówimy, powinna odpowiadać naszym oczekiwaniom.

Będziecie szukać partnerów do tych koncesji?

Mamy w pierwszej koncesji partnera i będziemy na pewno szukać kolejnych partnerów. Świat się w ogóle tak rozwija, że są partnerstwa w upstreamie, w offshore.

Tymczasem sama działalność energetyczna w Orlenie jest strasznie rozdrobniona. Z jednej strony mamy grupę Energa, która jest notowana na giełdzie. Z drugiej strony mamy całe duże aktywa PGNiG Termikę. Są aktywa energetyczne w Orlenie samym. Czy i jak chcecie to konsolidować?

Tak, chcemy zrobić porządek. Zgadzam się z panem, bardzo dobrze pan to zdefiniował. Jest od Sasa do lasa. Chcemy to zrobić, chcemy w pierwszym półroczu przyszłego roku uporządkować to. Określić rolę Energi, czym się zajmuje, kto zarządza OZE, kto zarządza offshore, jak zarządzamy ciepłownictwem. Dzisiaj Orlen to patchwork, a musimy zrobić z niego spójny obraz.

Na pewno chcemy, żeby w tym porządkowaniu istotną rolę odegrała Energa, dlatego że jest podmiotem naturalnie energetycznym, ze świetnym zespołem, z kompetencjami, z tradycjami. Chcemy, żeby ona odegrała istotną rolę w tej konsolidacji sektora energetycznego naszego… dzwoni telefon… Odpadliśmy? Dziękuję…

…z aukcji Rynku Mocy?

Z aukcji Rynku Mocy. No i musimy się zastanowić nad przyszłością. Długo się przygotowywaliśmy do tej aukcji, poszliśmy z naprawdę konkurencyjną ceną i uprzedzając pytanie, nie mogę zdradzić z jaką. I przegraliśmy. Wydaje się więc, że nasz system energetyczny powinien być jakoś zdywersyfikowany. Inny dla różnych podmiotów.

Wróćmy do podstaw waszego biznesu. Kolejne przejęcia stacji paliw na horyzoncie?

Zgodnie z założeniami powinniśmy mieć 3,5 tys. stacji. I tyle właśnie mamy. Więc wydaje się, że nie powinno się szukać kolejnych. Ale oczywiście jeśli pojawi się okazja, to na pewno będziemy chcieli z niej skorzystać. Generalnie detal, stacje paliw, nie są dziś aż tak atrakcyjnym biznesem jak kiedyś. My patrzymy na rynek już trochę inaczej. Należy coraz intensywniej myśleć o elektromobilności i o sieciach przyłączeń.

Kiedy na każdej stacji Orlenu będzie również ładowarka?

Odpowiem panu przy okazji publikacji strategii.

W biznesie wydobywczym wyjdziecie poza Polskę i Norwegię?

Polska z racji czysto geologicznych to jest rynek raczej nierozwijający się dynamicznie. Wnikliwie patrzymy na Norwegię i mamy nadzieję na kolejne możliwości, które się pojawią w Norwegii. No ale nie będzie żadną tajemnicą, jeśli powiem, że patrzymy, co się dzieje w Stanach. Gaz w Stanach jest pięć razy tańszy. Dlatego rozmawiamy o rynku amerykańskim.

A co to znaczy w praktyce?

To znaczy w praktyce, że szukamy możliwości.

Zapowiadacie publikację nowej strategii w pierwszych dniach stycznia 2025 r. Zajrzał pan już do wszystkich szaf i powyciągał wszystkie trupy?

Nie. Ale wiemy, że w niektórych szafach mogą być rzeczy, które będą zmuszały nas do radykalnych ruchów, ale będzie mniejszy wymiar finansowy niż Olefiny.

Gdy mówił pan o porządkowaniu energetyki, odnieśliśmy wrażenie, że to jest również komunikat, że wszystkie połączenia i fuzje, jakie miały miejsce w czasach prezesury Daniela Obajtka, były tylko i wyłącznie przejęciami na papierze, a de facto każda spółka działa na własny rachunek.

Nie można dziś mówić o synergii między podmiotami wchodzącymi w skład grupy Orlen. Zostały wykonane pewne formalne ruchy dotyczące synergii. Ale prawdziwa synergia następuje wtedy, kiedy pojawia się kultura organizacyjna i sposób działania firmy jest jednorodny. Całej firmy. I ten element nie nastąpił. To jest najtrudniejszy element: synergia. Absolutnie najtrudniejszy. To jest największe wyzwanie pod każdym względem. Operacyjnym, informatycznym, kadrowym.

Czytaj więcej

Mniej gazu po fuzji Orlenu z Lotosem i PGNiG

Chce pan powiedzieć, że dopiero teraz to tak naprawdę wy będziecie robić prawdziwą fuzję?

Tak, to właśnie mówię. Mamy np. siedem systemów SAP, które czasami trzeba łączyć przez Excela. No więc to jest największe wyzwanie menedżerskie. Oprócz rozwoju biznesu oczywiście.

Te wszystkie zakupy były de facto zakupami na papierze i po to tylko, żeby się pochwalić politycznie, jak rośniemy.

To też oczywiście, ale pamiętajmy, że tak zbudowały bilans grupy.

A który z tych procesów by pan odwrócił?

Nie widzę sensu w transakcji zakupu Lotosu. Nie potrafię go znaleźć. Takiego, też z punktu widzenia makroekonomicznego polskiego, kompletnie nie widzę.

Czy gdyby mógłby pan cofnąć, czego by pan nie zrobił?

Na pewno bym nie zrobił fuzji z Lotosem. To połączenie to także był projekt PR-owy.

I biorąc pod uwagę, że w całej układance jest Saudi Aramco?

Mam wielki respekt dla naszego partnera.

Użył pan kilka razy tego słowa, to wykorzystamy. Co jest teraz, a co będzie jutro, sexy w pana biznesie?

Bardzo wyrafinowane pytanie wbrew pozorom. Dla mnie najbardziej interesujące są wyzwania związane z wyzwoleniem wewnętrznych synergii firmy. To jest trudne, bo najpierw trzeba wszystko poukładać, żeby móc wydobyć i wzmocnić ten potencjał. To będzie na pewno sexy. Drugi challenge to upstream. Świat się zrobił trochę mniejszy, niż dawniej sądziliśmy. A też mamy inne możliwości rozwoju, więc stawiamy sobie zadanie poszukiwania nowych możliwości w upstreamie. Po to, mówiąc uczciwie, żeby znaleźć metody obniżenia cen nośników energii przy zachowaniu poziomu dochodów Orlenu.

A co będzie największą przeszkodą w realizacji celów, które opiszecie w strategii: geopolityka, polityka wewnętrzna, rynek?

Rynek i makro – to są zawsze największe wyzwania. Wspominałem już o tym przy okazji rozmowy o Nowej Chemii. Kolejnym wielkim wyzwaniem jest zmobilizowanie kapitału wewnętrznego, energii wewnętrznej w firmie. Bo trzeba ją wyzwolić, żeby osiągać nieosiągalne.

Na koniec musi paść to pytanie. Kiedy będzie benzyna po 5 złotych?

To nie ja decyduję, tylko rynek

Panie prezesie, Daniel Obajtek pokazał, że można.

Tak. Kosztem naruszenia rezerw, awarii dystrybutorów, doprowadzenia do największego w historii wypływu paliw z Polski i kilku miliardów złotych strat. Ja tego nie zrobię.

Parkiet PLUS
Firmy czekają na wsparcie polskiego rynku biogazu i biometanu
Parkiet PLUS
Polska biotechnologia nabiera rozpędu. Wykorzysta swoją szansę?
Parkiet PLUS
Bezpieczeństwo lekowe UE to tak naprawdę dostępność produktów
Parkiet PLUS
Jednym będzie trudno o pracę, innym o pracowników
https://track.adform.net/adfserve/?bn=78448408;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Parkiet PLUS
Pekin szykuje się na twardą grę z nową administracją Trumpa
Parkiet PLUS
Zmienność obligacji skarbowych