Poprawa rentowności w otoczeniu rosnących kosztów jest nie lada wyzwaniem dla większości firm, w tym tych z warszawskiej giełdy. Istnieje jednak grono takich, które mają spore osiągnięcia na tym polu. Czy będą w stanie utrzymać wzrost zyskowności biznesu w kolejnych kwartałach?
Obudowa rentowności
Sukcesami, jeśli chodzi o poprawę rentowności na przestrzeni ostatnich kwartałów, może się pochwalić CCC. Obuwniczo-odzieżowa firma sukcesywnie odbudowywała marże po bardzo słabym 2023 r., który zamknęła stratą operacyjną. – Na odbudowę rentowności operacyjnej wpływała struktura sprzedaży, w tym rozwój sprzedaży marek na licencji, poprawa warunków zakupowych, korzystny kurs dolara, redukcja kosztów w samym CCC, a ostatnio dyscyplina kosztowa w Modivo – wylicza Sylwia Jaśkiewicz, analityczka DM BOŚ. – Grupa chce nadal zwiększać sprzedaż towarów na licencji, ograniczać koszty performance marketingu, integrować operacje wewnątrz grupy w obszarze e-commerce. Czynniki te powinny być wspierające dla rentowności. Jak dotąd w tym roku sprzedaż detaliczna była pod presją, a CCC poprawiało istotnie wyniki. Jeśli prezes będzie trzymał ten sam kierunek rozwoju i pilnował kosztów, to jestem dobrej myśli odnośnie do wyników – uważa.
W okres wyraźnej poprawy wyników i rosnących marż weszły spółki związane z branżą turystyczną, jak Rainbow Tours czy Enter Air, które są beneficjentami rosnącego od zakończenia pandemii popytu na wycieczki zagraniczne. Motorem poprawy wyników touroperatora był większy wolumen sprzedaży wycieczek wspierany przez wzrost ich cen. Z kolei wzrost przychodów przewoźnika świadczącego usługi czarteru samolotów wynikał z rozbudowy floty i zwiększenia operacji lotniczych, stanowiących odpowiedź na wysoki popyt.