Marże giełdowych prymusów w górę

W czasach, gdy koszty działalności szybko idą w górę, grono firm, których zyski operacyjne rosną w szybszym w tempie niż ich przychody, jest mocno ograniczone. Warto takim firmom przyjrzeć się bliżej i je przeanalizować. Z czego wynika ich sukces?

Publikacja: 09.12.2024 06:00

Marże giełdowych prymusów w górę

Foto: Fotorzepa/ Grzegorz Psujek

Poprawa rentowności w otoczeniu rosnących kosztów jest nie lada wyzwaniem dla większości firm, w tym tych z warszawskiej giełdy. Istnieje jednak grono takich, które mają spore osiągnięcia na tym polu. Czy będą w stanie utrzymać wzrost zyskowności biznesu w kolejnych kwartałach?

Obudowa rentowności

Sukcesami, jeśli chodzi o poprawę rentowności na przestrzeni ostatnich kwartałów, może się pochwalić CCC. Obuwniczo-odzieżowa firma sukcesywnie odbudowywała marże po bardzo słabym 2023 r., który zamknęła stratą operacyjną. – Na odbudowę rentowności operacyjnej wpływała struktura sprzedaży, w tym rozwój sprzedaży marek na licencji, poprawa warunków zakupowych, korzystny kurs dolara, redukcja kosztów w samym CCC, a ostatnio dyscyplina kosztowa w Modivo – wylicza Sylwia Jaśkiewicz, analityczka DM BOŚ. – Grupa chce nadal zwiększać sprzedaż towarów na licencji, ograniczać koszty performance marketingu, integrować operacje wewnątrz grupy w obszarze e-commerce. Czynniki te powinny być wspierające dla rentowności. Jak dotąd w tym roku sprzedaż detaliczna była pod presją, a CCC poprawiało istotnie wyniki. Jeśli prezes będzie trzymał ten sam kierunek rozwoju i pilnował kosztów, to jestem dobrej myśli odnośnie do wyników – uważa.

W okres wyraźnej poprawy wyników i rosnących marż weszły spółki związane z branżą turystyczną, jak Rainbow Tours czy Enter Air, które są beneficjentami rosnącego od zakończenia pandemii popytu na wycieczki zagraniczne. Motorem poprawy wyników touroperatora był większy wolumen sprzedaży wycieczek wspierany przez wzrost ich cen. Z kolei wzrost przychodów przewoźnika świadczącego usługi czarteru samolotów wynikał z rozbudowy floty i zwiększenia operacji lotniczych, stanowiących odpowiedź na wysoki popyt.

– W przypadku Raibow Tours zmaterializował się w wynikach optymistyczny scenariusz dotyczący wpływu kursów walutowych i kosztów paliwa lotniczego na poziom marży brutto. W rezultacie tegoroczne wyniki będą bardzo dobre – wskazuje Dariusz Dziubiński, analityk BM Pekao.

Zauważa, że tegoroczny sezon turystyczny charakteryzował się wyższą rentownością w porównaniu z latami przed pandemią, co jest wynikiem zmieniających się preferencji klientów wybierających wyższej klasy hotele, co wpływa na wzrost ceny wycieczki i poziom marży brutto. Zdaniem analityka większość czynników pozytywnych dla rynku w latach 2023–2024 powinna utrzymać się w 2025 r. – Większość czynników sugeruje, że popyt powinien pozostać dobry, a perspektywy marż brutto są korzystne – uważa.

W przypadku Enter Air wzrostowi skali biznesu towarzyszył w tym roku spadek cen paliwa, co wraz z brakiem konieczności posiłkowania się dodatkowym wynajmem samolotów na zasadach wet-lease (maszyny z załogami) przyczynił się do znaczącej poprawy marży rok do roku. W perspektywie 2025 r. ze spółki płyną optymistyczne sygnały – nadal utrzymuje się popyt touroperatorów na usługi przewoźnika.

Czytaj więcej

Trudna walka o modę w skali XXL

Marże na fali wznoszącej

Wzrostem marż na przestrzeni ostatnich lat może pochwalić się Budimex, a przyczyniły się do tego w dużej mierze wzrost skali działalności i mocna pozycja na krajowym rynku budownictwa infrastrukturalnego. Jak wyjaśnia Dariusz Nawrot, analityk Noble Securities, w ostatnich kwartałach budowlany gigant z powodzeniem kontynuował ten trend dzięki zmniejszeniu presji kosztowej podwykonawców i niższej dynamiki cen materiałów budowlanych. Spółce udało się też uzyskać waloryzację na części kontraktów.

– Moim zdaniem Budimex utrzyma wysoką rentowność w najbliższych kilku kwartałach przede wszystkim dzięki niskiej dynamice cen produkcji budowlano-montażowej (najniższa od trzech lat). Atutem spółki jest rekordowo wysoki portfel zamówień, który będzie przekładał się na wzrost przychodów w najbliższych dwóch latach. Zakładam, że ceny materiałów budowlanych zaczną wyraźniej rosnąć w II połowie 2025 r., co przełoży się lekko negatywnie na marże realizowane przez Budimex, ale dopiero od 2026 r. – wskazuje ekspert.

Czytaj więcej

Polskie spółki – tanie, z perspektywami i niechciane

Wiara inwestorów w spółkę mocno osłabła w ostatnich miesiącach, co przełożyło się na ponad 37-proc. korektę notowań. – Korekta wynika przede wszystkim ze zbyt wygórowanych oczekiwań inwestorów zagranicznych co do perspektyw spółki w kolejnych latach. Skonsolidowane wyniki Budimeksu w pierwszych trzech kwartałach br. były niższe od oczekiwań analityków sprzed kilku miesięcy. Dodatkowo aktywność głównych zamawiających, GDDKiA i PKP PLK, w tym roku była bardzo niska, co przełoży się na niższe od oczekiwań sprzed kilku miesięcy przychody w kolejnych latach. Duży portfel zamówień gwarantuje jednak wzrost zysków w 2025 r. – ocenia Nawrot. – Uważam, że obecnie kurs akcji znajduje się na atrakcyjnym poziomie do akumulacji akcji – dodaje.

Mocno poprawiły się zyski Lubawy, która korzystała z pozytywnych efektów dźwigni operacyjnej. Sytuację spółki, będącej m.in. producentem sprzętu dla służb mundurowych, odmienił wybuch wojny za wschodnią granicą, który zwiększył zainteresowanie jej ofertą produktów specjalistycznych, takich jak kamizelki kuloodporne czy hełmy. Grupa pozyskała kilka ważnych kontraktów, które teraz procentują, czego potwierdzeniem jest poprawa w tegorocznych przychodach i wynikach. W ciągu trzech kwartałów 2024 r. przychody spółki zwiększyły się rok do roku o 78 proc., podczas gdy zysk operacyjny wzrósł blisko 12-krotnie, do 89 mln zł. – Rekordowe wyniki za pierwsze trzy kwartały bieżącego roku są efektem wzrostu przychodów, głównie ze względu na zwiększenie zapotrzebowania na produkty dla służb mundurowych. Dobra sytuacja we wszystkich segmentach grupy, a co za tym idzie zwiększenie przychodów, uruchomiło pozytywne efekty skali, co wpłynęło na bardzo znaczący wzrost rentowności – wyjaśnia zarząd Lubawy.

Mimo kurczącego się od kilku lat krajowego rynku farb pozytywnie wypada Śnieżka, wyróżniając się na tle wielu innych producentów materiałów wykończeniowych. Spadek liczby remontów wynikający m.in. z osłabienia siły nabywczej konsumentów znalazł odzwierciedlenie w niższych wolumenach. Z drugiej strony po stronie kosztów ulgę przyniósł spadek cen surowców. Jednocześnie spółka mocniej postawiła na sprzedaż w segmencie premium, charakteryzujący się wyższymi marżami. Zdaniem Krzysztofa Pado, analityka DM BDM, potencjalne ożywienie popytu w przyszłym roku powinno pozytywnie wpływać na wyniki spółki. – Spółce trudno może być utrzymać obecną marżę brutto ze sprzedaży, która jest dość wyśrubowana. Należy mieć jednak na uwadze, że ostatnie kwartały przyniosły wyraźny wzrost kosztów stałych przy spadających przychodach. Przy odbiciu wyraźnie powinna zadziałać dźwignia operacyjna – wyjaśnia Pado.

Analizy rynkowe
Tydzień na rynkach: Trump straszy, rynki się nie boją
Analizy rynkowe
Inwestorzy na rozdrożu. Kupować drogo czy uciekać?
Analizy rynkowe
Styczniowe gwiazdy. Co je czeka?
Analizy rynkowe
Czy warto postawić na przecenione akcje?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Analizy rynkowe
Diagnostyka ruszyła z ofertą publiczną. Warto kupić akcje?
Analizy rynkowe
Przetasowania w portfelach OFE. Kto zyskał, a kto stracił?