Marcin Pietkiewicz radca prawny, partner w kancelarii Wolf Theiss
W jaki sposób można wykorzystać akcje, obligacje, obligacje zamienne i warranty subskrypcyjne w finansowaniu spółki?
Każdy z tych rodzajów papierów wartościowych ma inne cechy wynikające z regulacji prawnych określających zasady ich emitowania, co wpływa na możliwość ich zastosowania w transakcjach finansowania na rynkach kapitałowych.
Z jednej strony mamy akcje – podstawowy instrument o charakterze kapitałowym zapewniający inwestorowi uczestnictwo w spółce jako jej udziałowiec uprawniony do partycypacji w zysku wypracowanym przez spółkę oraz do brania udziału w podejmowaniu decyzji dotyczących spółki, w tym o powoływaniu jej władz korporacyjnych.
Spółki giełdowe w praktyce emitują akcje na okaziciela, gdyż tylko te mogą zostać dopuszczone do obrotu na giełdzie. Akcje imienne, zwłaszcza uprzywilejowane, są spotykane w spółkach giełdowych najczęściej jako pozostałości czasów sprzed debiutu giełdowego. Nie oznacza to jednak, że każda kolejna emisja akcji przeprowadzana przez spółkę giełdową wymaga udostępnienia prospektu albo memorandum informacyjnego. Spółki korzystają często z tzw. ofert bezprospektowych, co jest możliwe, gdy kierują ofertę do grupy osób nieprzekraczającej 149, do inwestorów kwalifikowanych lub do inwestorów, którzy nabędą akcje o łącznej wartości co najmniej 100 000 euro na inwestora. W przypadku kolejnych emisji akcji skierowanych do mniej niż 150 osób należy zapewnić, aby liczba osób, które otrzymają ofertę wraz z osobami, które otrzymały oferty bez prospektu w okresie 12 poprzednich miesięcy, nie przekroczyła 149. W przeciwnym wypadku taka kolejna oferta będzie wymagała opublikowania memorandum informacyjnego. Z każdego z tych wyjątków można korzystać niezależnie od pozostałych i mogą one być łączone, co pokazuje, że w praktyce można przeprowadzić całkiem pokaźną ofertę bez prospektu.
Inwestorzy uczestniczący w takich ofertach oczekują od spółek jak najszybszego wprowadzenia nowych akcji do obrotu na giełdzie. Tu należy pamiętać o dwóch zasadach. Sporządzenia prospektu nie wymaga dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym akcji spółki publicznej, jeżeli stanowią one, w okresie 12 miesięcy, mniej niż 20 proc. akcji dopuszczonych już do obrotu na tym rynku. Próg ten od 4 grudnia 2024 r. zostanie zwiększony do 30 proc. Ponadto tryb emisji akcji w ramach oferty bez prospektu musi być zgodny z zasadami publicznego charakteru obrotu giełdowego przyjętymi przez Zarząd i Radę Nadzorczą Giełdy. Spółki powinny pamiętać o tych zasadach określając cenę emisyjną akcji w kolejnych emisjach, aby nie odbiegała ona istotnie od średniego kursu giełdowego.