Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.01.2025 14:11 Publikacja: 13.12.2024 15:59
dr Magdalena Skrzyńska główny specjalista ds. analiz środowiskowych Biuro Projektów Innowacyjnych „Energopomiar” Sp. z o.o.
Foto: materiały prasowe
Plan transformacji stanowi kluczowe zagadnienie wśród wymogów ujawnieniowych i dotyczy działań organizacji na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu. W planie tym istotne jest uwzględnienie wiedzy o dotychczasowych, bieżących oraz przyszłych działaniach jednostki w zakresie łagodzenia wpływu na środowisko, w tym klimatu. Ma to na celu zapewnienie, że strategia oraz model biznesowy organizacji są dostosowane do przejścia na zrównoważoną gospodarkę zgodnie z celem ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C, na które kładzie nacisk porozumienie paryskie, oraz z założeniem osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. W odpowiednich przypadkach plan ten uwzględnia również ekspozycję jednostki na działalność związaną z węglem, ropą naftową i gazem. Wskazane wymogi należy interpretować jako obowiązek dochowania należytej staranności, a nie gwarancję osiągnięcia konkretnego rezultatu. Z uwagi na charakter zobowiązania opartego na staranności ważne jest uwzględnienie postępów osiąganych przez przedsiębiorstwa oraz złożoności i dynamicznego charakteru transformacji klimatycznej. Plan powinien obejmować czasowo określone cele związane z przeciwdziałaniem zmianom klimatu, ustalone na rok 2030 oraz na kolejne pięcioletnie okresy aż do roku 2050. Cele te powinny opierać się na solidnych dowodach naukowych – tam, gdzie to konieczne – zawierać bezwzględne wskaźniki redukcji emisji gazów cieplarnianych w zakresie 1, 2 i 3. Warto dodać, że w planie transformacji spółka uwzględnia nie tylko własne operacje, lecz również przyjmuje cele redukcji emisji CO2 w ramach swojego łańcucha wartości. Plan powinien także uwzględniać konkretne działania mające na celu realizację strategii klimatycznej przedsiębiorstwa, oparte na zweryfikowanych naukowo dowodach. Te dowody muszą być zgodne z ograniczeniem globalnego ocieplenia do 1,5°C, zgodnie z definicją Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (ang. The Intergovernmental Panel on Climate Change – IPCC) i uwzględniać zalecenia europejskiego komitetu doradczego ds. zmiany klimatu.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W Polsce wśród inwestorów indywidualnych najpopularniejszymi spółkami w 2024 roku były zdecydowanie firmy technologiczne. W pierwszej dziesiątce najchętniej kupowanych w tym roku akcji jest ich aż siedem.
Zachowanie indeksu WIG20 wpisuje się w jego historyczne zależności. Gdyby udało mu się wyjść na wyraźnie wyższe poziomy, wtedy można byłoby nabrać większej wiary we wzrosty – mówi Daniel Kostecki, analityk CMC Markets.
Citi oczekuje, że cena ropy Brent będzie wynosić w 2025 r. średnio 67 dolarów za baryłkę, w porównaniu z poprzednią prognozą 62 dolarów. Podniósł także średnią prognozę dla ropy WTI do 63 dolarów za baryłkę, nie podając poprzedniej.
Koniunktura na rynku akcji będzie zależała od kolejnych decyzji Trumpa. Gdyby rozpoczął wojnę celną to podniesie ona inflację. No i wtedy zacząłby się problem. Ale ja nie wierzę w rozpętanie wojny handlowej - mówi Piotr Kuczyński analityk DI Xelion.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
– Będąc początkującym inwestorem, chciałbym znaleźć instrument, który pozwoli nie przejmować się tym, kto jest prezydentem, czy będzie wojna handlowa. Wtedy bym wybrał uniwersalny ETF – mówi Michał Wojciechowski, wicedyrektor biura maklerskiego mBanku.
Część towarzystw funduszy inwestycyjnych, biur maklerskich czy firm doradczych już opublikowała swoje tegoroczne prognozy albo zrobi to lada moment. W poniższej tabeli prezentujemy nasze zestawienie oczekiwań wobec kilku głównych klas aktywów.
To, że BlackRock oraz sześć wielkich banków z USA wycofało się z porozumienia na rzecz neutralności klimatycznej, jest symbolem tego, że idea ratowania klimatu „za wszelką cenę” zaczęła być postrzegana na Wall Street jako obciążenie wizerunkowe.
Gospodarki europejskie mają w nadchodzących latach ponieść ogromne koszty „zielonej” transformacji. Dla Brukseli to priorytet, choć ani Ameryka Trumpa, ani Chiny, ani wiele innych krajów nie będzie przejmowało się swoimi emisjami CO2.
Europejski Standard Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) jest kluczowym elementem szerokiej regulacji dotyczącej zrównoważonego rozwoju w Unii Europejskiej, obejmującej m.in. nowe przepisy dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) oraz wynikający z nich obowiązek raportowania na podstawie ustalonych standardów ESRS. Jednym z kluczowych standardów raportowania jest standard ESRS S1, który koncentruje się na ujawnieniach dotyczących kwestii społecznych w zakresie własnych zasobów pracowniczych.
Podmioty gospodarcze często narzekają (i często mają rację) na przeregulowanie, na nieżyciowe przepisy utrudniające prowadzenie działalności, na niepotrzebną biurokrację. Przyczyny tego zjawiska wynikają z pokusy zapobiegania różnym niekorzystnym zjawiskom poprzez wprowadzanie zakazów i nakazów oraz z braku systemu usuwania zanieczyszczeń regulacyjnych.
Podstawową cechą sporu korporacyjnego jest to, że ryzyko jego wystąpienia jest rzeczą stałą. Różne w czasie może być tylko jego natężenie, co przekłada się na szansę wyprzedzającego wyłapania zbliżającego się zagrożenia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas