Aukcja główna na rynku mocy (system wsparcia dla elektrowni i magazynów energii) na rok 2029 została zakończona w siódmej rundzie, gdzie projekty rywalizowały o kontrakty mocowe w przedziałach cenowych między 268,5 zł, a blisko 224 zł za zł/kW/rok. Taki poziom cen nie pozwolił na konkurowanie projektom gazowych elektrowni Enei i Enerdze.
Rynek mocy jest w założeniu mechanizmem wsparcia dla elektrowni i firm energetycznych, dla których ceny energii na rynku hurtowym w długim okresie nie gwarantują spłaty inwestycji w nowe, konwencjonalne jednostki wytwórcze, potrzebne dla utrzymania bezpiecznego funkcjonowania systemu energetycznego i zapewnienia dostaw energii elektrycznej. Taką opłatę mocową płacimy z reguły w naszym rachunku za prąd. Obecnie jednak nie jest ona pobierana na bazie ustawy o mrożeniu cen energii.
Niska cena w aukcjach
Aukcje rynku mocy polegają na konkurowaniu między sobą źródeł produkcji (bądź magazynowania, redukcji własnego zapotrzebowania) energii elektrycznej na dany rok. W tym wypadku aukcja dotyczyła 2029 r. Firma, która zgłosiła projekt i wygrała aukcję zobowiązuje się do realizacji tzw. obowiązku dostaw mocy od 2029 r. Zgodnie z parametrami dla tego rocznej aukcji głównej zapotrzebowanie na rok dostaw 2029 wynosiło 5,4 GW. Z kolei moc oferowana przez dostawców, który zgłosili się do aukcji, wynosiła ok. 12 GW. Przewidziano 12 rund, a najwyższa cena wywoławcza wyniosła 536,8 zł/kW/rok. W kolejnych rundach zgłaszający projekty schodzili z ceną. Ci co nie mogli sobie pozwolić na uczestnictwo w tej licytacji, gdzie ceny były coraz mniejsze, rezygnowali z tych aukcji. Każdy projekt ma bowiem swoje minimum cenowe, poniżej którego dana inwestycje przestaje być opłacalna. Z harmonogramu aukcji wynika, że w siódmej rundzie cena wywoławcza wynosiła 268,48 zł/kW/rok, a cena minimalna 223,77zł/kW/rok. Są to wstępne wyniki aukcji.
Obowiązki mocowe spółek
Spółki energetyczne na obecnym etapie informują jedynie o wielkości zakontraktowanych obowiązków mocowych. Nie wszystkie podają jeszcze szacowanych przychodów z tego tytułu oraz źródeł, które takowe aukcje wygrały.
I tak Polska Grupa Energetyczna zakontraktowała w aukcji rynku mocy na 2029 r. łącznie nie mniej niż 1,293 GW obowiązków mocowych dla jednostek należących do grupy, w tym 211,554 MW w kontrakcie 17-letni, 138 MW w kontraktach 7-letnich i 943,4 MW w kontraktach rocznych. Łączna wielkość umów mocowych zawartych na rok dostaw 2029, wliczając umowy wieloletnie z poprzednich aukcji, wynosi nie mniej niż 7 GW.