Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.02.2025 22:57 Publikacja: 13.12.2024 17:45
prof. UW dr hab. Michał Królikowski adwokat, partner zarządzający, KMD.Legal
Foto: materiały prasowe
Zasada biznesowej oceny sytuacji, czy może precyzyjnie mówiąc, zasada oceny sytuacji z perspektywy osoby prowadzącej biznes, stanowi powszechnie uznawany i respektowany standard nakreślania odpowiedzialności członków organów wybieralnych spółek prawa handlowego, coraz częściej przyjmujący postać skodyfikowaną w licznych systemach prawa kontynentalnego. Na ten moment standard obowiązuje już w przepisach prawa handlowego krajów europejskich takich jak: Niemcy, Hiszpania, Austria, Szwajcaria, Czechy czy Polska, chociaż w nieujednoliconej postaci. Zasada ta ułatwia wyznaczenie granicy między dyskrecjonalnością oraz pełną swobodą działania a pewnego rodzaju związaniem wykreowanym przez ustawodawcę sposobem postępowania w procesach zarządczych. Przekroczenie jej może wiązać się z potencjalnym wyciągnięciem konsekwencji prawnych wobec osoby, która w konkretnej sytuacji była odpowiedzialna lub współodpowiedzialna za szkodliwy dla spółki w skutkach proces decyzyjny.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
WIG20 najpierw musi się uporać z poziomem 2600 pkt. Jeśli to się stanie, jest potencjał do tego, by przebił on nawet poziom 3000 pkt – uważa Andrzej Bieniek, dyrektor inwestycyjny w Esaliens TFI.
Akcje Metaplanet Inc. zyskały przez ostatnie 12 miesięcy ponad 4000 proc. – najmocniej spośród papierów wszystkich spółek notowanych w Tokio.
Jako jeden z głównych typów ekspertów, którzy biorą udział w tworzeniu portfeli foreksowych „Parkietu”, był oczekiwany spadek niemieckiego DAX-a. Ten jednak wciąż imponuje siłą i jest blisko osiągnięcia okrągłego poziomu 22 tys. pkt, co byłoby dla niego nowym historycznym rekordem. Czy więc oczekiwania analityków okażą się błędne?
36 proc. polskich inwestorów indywidualnych ocenia, że rynek USA wygeneruje najwyższe stopy zwrotu w 2025 roku, wyprzedzając Europę (28 proc.) i Chiny (25 proc.). Najbardziej atrakcyjny sektor to wciąż technologie.
Cena złota ustanowiła nowy rekord. Osiągnięcie przez nią poziomu 3000 USD za uncję wydaje się być dosyć konserwatywną prognozą.
S&P 500 zamknie I kwartał spadkiem. W całym 2025 r. złoto i srebro wygenerują stopy zwrotu wyższe niż ten indeks. Prognoza dla WIG – wyjście na nowy szczyt w tym roku – jest aktualna – mówi Kamil Cisowski, dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego w DI Xelion.
Próby zwiększenia udziału kobiet w zarządzaniu napotykają wiele problemów. Czy chodzi o politykę, czy o spółki giełdowe, czy o związki sportowe – wszędzie padają podobne argumenty. W przypadku spółek giełdowych postanowiliśmy te argumenty przeanalizować i wyszło, że są one zwyczajnie nieprawdziwe.
PKO BP, Pekao, Orlen i KGHM powołały do rad nadzorczych niezależnych członków, którzy reprezentować będą akcjonariuszy mniejszościowych. Z inicjatywą wystąpiły Otwarte Fundusze Emerytalne. Czy to początek długofalowych, pozytywnych zmian?
Europejski Standard Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) jest kluczowym elementem szerokiej regulacji dotyczącej zrównoważonego rozwoju w Unii Europejskiej, obejmującej m.in. nowe przepisy dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) oraz wynikający z nich obowiązek raportowania na podstawie ustalonych standardów ESRS. Jednym z kluczowych standardów raportowania jest standard ESRS S1, który koncentruje się na ujawnieniach dotyczących kwestii społecznych w zakresie własnych zasobów pracowniczych.
Złoto jest jednym z najprostszych aktywów. Nie wymaga specjalistycznej wiedzy, szczególnie jeśli kupujemy je u godnych zaufania dostawców – mówi Michał Tekliński, ekspert rynku złota Goldsaver.pl, Grupa Goldenmark.
Podmioty gospodarcze często narzekają (i często mają rację) na przeregulowanie, na nieżyciowe przepisy utrudniające prowadzenie działalności, na niepotrzebną biurokrację. Przyczyny tego zjawiska wynikają z pokusy zapobiegania różnym niekorzystnym zjawiskom poprzez wprowadzanie zakazów i nakazów oraz z braku systemu usuwania zanieczyszczeń regulacyjnych.
Podstawową cechą sporu korporacyjnego jest to, że ryzyko jego wystąpienia jest rzeczą stałą. Różne w czasie może być tylko jego natężenie, co przekłada się na szansę wyprzedzającego wyłapania zbliżającego się zagrożenia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas