Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 16.04.2025 13:29 Publikacja: 13.12.2024 17:45
prof. UW dr hab. Michał Królikowski adwokat, partner zarządzający, KMD.Legal
Foto: materiały prasowe
Zasada biznesowej oceny sytuacji, czy może precyzyjnie mówiąc, zasada oceny sytuacji z perspektywy osoby prowadzącej biznes, stanowi powszechnie uznawany i respektowany standard nakreślania odpowiedzialności członków organów wybieralnych spółek prawa handlowego, coraz częściej przyjmujący postać skodyfikowaną w licznych systemach prawa kontynentalnego. Na ten moment standard obowiązuje już w przepisach prawa handlowego krajów europejskich takich jak: Niemcy, Hiszpania, Austria, Szwajcaria, Czechy czy Polska, chociaż w nieujednoliconej postaci. Zasada ta ułatwia wyznaczenie granicy między dyskrecjonalnością oraz pełną swobodą działania a pewnego rodzaju związaniem wykreowanym przez ustawodawcę sposobem postępowania w procesach zarządczych. Przekroczenie jej może wiązać się z potencjalnym wyciągnięciem konsekwencji prawnych wobec osoby, która w konkretnej sytuacji była odpowiedzialna lub współodpowiedzialna za szkodliwy dla spółki w skutkach proces decyzyjny.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W długim terminie złoto ma szansę osiągnąć poziom 5–6 tys. USD za uncję. Duży potencjał wzrostowy jest także w srebrze – uważa Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz w firmie XTB.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Sprzedaż obligacji detalicznych utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Niebawem oferta może się pogorszyć.
Blady strach w związku z wprowadzeniem ceł ustąpił miejsca euforii po ich zawieszeniu. Jak długo inwestorzy i same przedsiębiorstwa będą w stanie w tych warunkach wytrzymać? Trudno powiedzieć. Szkody wywołane polityką Trumpa już są realne.
Przez cła Donalda Trumpa na giełdach, w ostatnim czasie, polała się krew. Inwestorzy zastanawiają się co zrobić z akcjami. Eksperci podpowiadają, jak zachować się w czasie paniki rynkowej i na co zwrócić uwagę.
Perspektywa szybszego i głębszego spadku stóp procentowych w Polsce ma oczywiście znaczenie dla banków, ale ostatnia przecena w głównej mierze jest pochodną tematu wojny celnej – mówi Michał Fidelus, analityk BM Pekao.
Dopóki „kurz bitewny” na dobre nie opadnie, ciężko jest spodziewać się mocnego odbicia indeksów w Stanach Zjednoczonych czy też w Europie – mówi Tymoteusz Turski, analityk XTB.
W trzy miesiące rodzimi przedsiębiorcy z lidera rankingu optymizmu stali się największymi na świecie pesymistami. W związku z sytuacją międzynarodową większość z nich chce ograniczać inwestycje i obawia się o stabilność dostaw.
Produkcja usług w Polsce urosła w styczniu o 7,7 proc. rok do roku – podał we wtorek GUS. To pierwsza tego typu informacja sygnalna urzędu.
Na 2025 r. prognozowano inwestycyjny boom. Ale sygnałów ożywienia nie widać. Skłonność przedsiębiorców do podnoszenia wydatków jest mniejsza niż w 2024 r. I nic dziwnego, bo niepewność w obliczu wojny celnej mocno wzrosła.
Przygotowanie raportów zrównoważonego rozwoju wiąże się z licznymi wymaganiami oraz koniecznością ujawniania szerokiego zakresu danych.
Stwierdzenie, że przedsiębiorstwa mają większe szanse na sukces, gdy są częścią zdrowych, dobrze prosperujących społeczności, to truizm. O znaczeniu społecznej licencji na prowadzenie działalności (org. social licence to operate) pisano wiele już we wczesnym okresie popularności koncepcji Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (CSR), choć najczęściej propozycją ze strony firm była wówczas filantropia.
Inwestorzy oczekują przede wszystkim zysków. Ale ten zysk musi być przez kogoś wypracowany. I bynajmniej nie tylko przez osoby ze szczytów władzy korporacyjnej, ale także (a może przede wszystkim) przez rzesze pracowników na stanowiskach „produkcyjnych” generujących rzeczywistą wartość firmy. Czy to w formie rzeczywistej produkcji, czy prac badawczych, czy różnego rodzaju usług.
Wprowadzenie zasad jawności i równości wynagrodzeń w Polsce stanowi istotny krok w kierunku eliminacji dyskryminacji płacowej oraz zwiększenia transparentności na rynku pracy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas