Członkostwo Polski w Unii Europejskiej poskutkowało boomem inwestycyjnym. Widać to dookoła. Miasta zamieniły się w nowoczesne metropolie, rozwinęła się otaczająca nas infrastruktura, w tym ta energetyczna. Tauron chce osiągnąć neutralność klimatyczną, korzystając z europejskiego wsparcia. Energetyka, jako koło zamachowe gospodarki, jest i musi być jednym z kluczowych beneficjentów unijnych funduszy. Tylko w ostatnich kilku latach spółki z Grupy Tauron pozyskały wsparcie w wysokości 690 mln zł dla inwestycji wartych ponad 1 mld zł. Dofinansowanie dotyczyło głównie inwestycji w nowoczesne sieci dystrybucyjne, szerokopasmowy internet czy w projekty dotyczące poprawy jakości powietrza. Korzystając ze wsparcia środkami pomocowymi, wybudowano dwie farmy fotowoltaiczne.
Dwie ostatnie dekady to czas skoku nie tylko gospodarczego czy społecznego, ale wręcz cywilizacyjnego całego kraju. Tauron z optymizmem patrzy na kolejne lata. Prowadzimy wielką energetyczną transformację, której celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. W tym procesie chcemy być prymusem i mamy ku temu wszelkie możliwości – największą w kraju sieć dystrybucyjną i dynamicznie rozwijający się portfel odnawialnych źródeł energii. Ważnymi składnikami finalnego sukcesu będzie także zdekarbonizowane ciepłownictwo. W naszych planach inwestycyjnych liczymy na pozyskanie finansowania dla nowych inwestycji. Dzięki środkom europejskim chcemy rozwijać bateryjne magazyny energii, kolejne farmy fotowoltaiczne i elektrownie wiatrowe. Liczymy, że możliwe będzie także wsparcie modernizacji elektrowni wodnych.
Czytaj więcej
Zapytaliśmy prezesów największych przedsiębiorstw, jak oceniają skutki wejścia do UE. Zdecydowanie przeważają pozytywne opinie. Stabilność, przewidywalność, swobodny przepływ kapitału, towarów i osób, dostęp do dużego rynku oraz funduszy unijnych – to kluczowe plusy. Nie brak też jednak wyzwań związanych m.in. z przeregulowaniem i niedostosowaniem unijnych przepisów do polskich realiów.
Bilans 20 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej dla „Parkietu” oceniają również:
Leszek Skiba, prezes Banku Pekao: Sektor bankowy skorzystał na większej stabilności i konkurencyjności oraz zwiększeniu aktywności kredytowej i depozytowej