Rok 2004 był jednym z najlepszym w historii Giełdy Papierów Wartościowych i całego polskiego rynku kapitałowego do tamtego czasu. Spółek na parkiecie przybyło w tempie niewidzianym od wielu lat. Kapitalizacja polskich firm wzrosła o 53 proc. w stosunku do 2003 r.
Rozpoczęła się prywatyzacja GPW, była oferta PKO BP, weszły w życie regulacje obowiązujące w Unii Europejskiej. Giełda stała się pełnoprawnym członkiem Federacji Europejskich Giełd Papierów Wartościowych.
Ważne zmiany
Od 1 maja 2004 r. nastąpiły zmiany w strukturze rynków giełdowych zgodne z regulacjami obowiązującymi w UE. Od tego dnia obrót papierami wartościowymi na Giełdzie Papierów Wartościowych odbywał się na jednym z dwóch rynków: podstawowym (urzędowym) lub równoległym (nieurzędowym) mającymi własne regulacje.
W ramach rynku podstawowego wyodrębniony został segment Plus, dla którego oprócz wymogów mierzalnych, obowiązywały dodatkowe kryteria jakościowe (m.in. dotyczące stosowania wszystkich zasad ładu korporacyjnego), a w ramach rynku równoległego segment Prim, dla którego obowiązywały dodatkowe wymogi dotyczące standardów komunikacji emitentów z inwestorami, a także obowiązek publikowania informacji finansowych w poszerzonym zakresie.