Sytuacja na rynkach 4 sierpnia - oczekiwanie na NFP

Dzisiaj kluczowym tematem będą dane Departamentu Pracy USA, które poznamy o godz. 14:30. Po odczycie ADP ze środy, który wypadł bardzo dobre, oczekiwania rynku nieco wzrosły i wydaje się, że nieformalna prognoza dla NFP (nowych etatów poza rolnictwem) jest bardziej bliższa 250-300 tys., niż 200 tys. oczekiwanym od dawna przez rynek.

Publikacja: 04.08.2023 09:56

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Oczywiście dzisiejsze dane Departamentu Pracy to nie tylko NFP, ale i cała reszta jak stopa bezrobocia, czy dynamika płacy godzinowej, ale przyjęło się, że NFP są kluczowe dla krótkoterminowych nastrojów. A, zatem, czy rynek uzna dzisiejsze dane za wystarczające do tego, aby mogły one podbić spekulacje, co do jesiennej podwyżki stóp procentowych przez FED i dać argumenty za kontynuacją zwyżek dolara z ostatnich dni? Łatwo nie będzie.

W piątek rano dolar notuje kosmetyczne ruchy - w przestrzeni G-10 minimalnie tracą CHF, SEK, JPY i CAD. a z kolei mocniejsze są AUD, NZD i NOK. To pokazuje, że rynek jest wyciszony przed kluczowymi publikacjami o godz. 14:30. Poza danymi z amerykańskiego rynku pracy, poznamy też podobne odczyty z Kanady i to o tej samej porze. Dzisiaj spodziewane jest też wystąpienie Huw Pilla, który pełni funkcję głównego ekonomisty Banku Anglii. Po wczorajszym przekazie, który wybrzmiał bardziej "gołębio" zaczęły pojawiać się głosy, że szczyt na stopach może być poniżej poziomu 5,75 proc., co oznaczałoby tylko jeszcze jedną podwyżkę stóp do 5,50 proc.

EURUSD - poniżej 1,09 czy powyżej 1,10?

Dzisiejsza publikacja o godz. 14:30 może być kluczowa, a rynek dość wymagający. Układ techniczny na EURUSD pokazuje, że w krótkim terminie mamy równowagę wokół 1,0920, a wskaźniki techniczne poza trendowym MACD zaczynają wyhamowywać. Czy, zatem rynek nie zaliczy odbicia w stronę 1,10, jeżeli interpretacja odczytów Departamentu Pracy okaże się być inna? Nie jest to wykluczone. W średnim terminie teoretycznie obowiązuje scenariusz spadkowy w stronę 1,0830-60, o ile nie dojdzie do wyraźnego połamania oporu przy 1,10.

Foto: DM BOŚ

Wykres dzienny EURUSD

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Waluty
Złoty nieco słabszy, ale nadal trzyma się mocno
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Waluty
Sytuacja na rynkach 16 kwietnia - perspektywy przełomu jednak nie widać?
Waluty
Bezpieczne waluty zyskują na wartości
Waluty
Słabszy złoty
Waluty
Sytuacja na rynkach 15 kwietnia: Dolar uwierzy w słabość Trumpa?
Waluty
Czy Trump przegrywa wojnę handlową?