Rosną oczekiwania na obniżki stóp

Nie słabną rynkowe nastroje. Pierwsza połowa roku dla technologicznego Nasdaq100 była w historii i rynek ten już niemal całkowicie wymazał spadki z 2022 roku. Tak dobre nastroje nie pozostają obojętne dla złotego, któremu nie przeszkadzają rosnące oczekiwania na obniżki stóp.

Publikacja: 03.07.2023 09:31

dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB

dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB

Foto: materiały prasowe

Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych w czwartek. Stóp procentowych nie zmieni, ale nie oznacza to że okres stabilności polityki rozciąga się po horyzont. Wręcz przeciwnie – rynek wycenia przynajmniej 4 obniżki stóp (zakładając, że każda miałaby wynosić 25 punktów bazowych) w perspektywie kolejnych 12 miesięcy! Po części to zapewne globalne oczekiwania, które zmieniają się na wielu rynkach w kierunku obniżek – w Europie jeszcze większe obniżki oczekiwane są w Czechach, ogromnych cięć rynek spodziewa się w Ameryce Łacińskiej. Po części to pewnie także efekt zapowiedzi takich ruchów ze strony Rady, szczególnie zaś prezesa. Z drugiej strony, choć inflacja w Polsce spada, jest to w znaczącym stopniu efekt korzystnych zmian w zakresie cen surowców energetycznych i odniesienie się do okresu z 2022 roku, kiedy te ceny były rekordowo wysokie. Zaglądając w głąb inflacji można zastanawiać się, czy faktycznie jest to już dobry okres na obniżki stóp. W kategoriach, gdzie siła konsumenta ma istotne znaczenie presja cenowa utrzymuje się na wysokim poziomie, a to oznacza, że powrót inflacji do celu (przypomnijmy 2,5%) nadal jest odległy.

Wydawałoby się, że w takiej sytuacji perspektywy dla złotego nie są dobre, szczególnie, że dla samej strefy euro rynek oczekuje podwyżek. Co więcej, oczekiwania rynkowe widzą stopy w strefie na wyższym poziomie niż obecnie za rok o tej porze. To jednak nie do końca tak działa. Notowania złotego bardzo mocno uzależnione są od sentymentu rynkowego, szczególnie w odniesieniu do Europy. A ten pozostaje dobry. Pomimo słabej serii danych z Niemiec indeks DAX nadal jest blisko historycznych maksimów. Tak długo jak to się nie zmieni, złoty może kontynuować umocnienie.

Przed nami ciekawy tydzień. Może zacząć się dość sennie, gdyż w USA mamy długi weekend, ale druga połowa będzie bardzo intensywna. Zacznie ją publikacja protokołu z czerwcowego posiedzenia Fed w środę o 20:00, zaś kulminacją będą czerwcowe dane z rynku pracy USA – poznamy je w piątek o 14:30. O 9:10 euro kosztuje 4,43 złotego, dolar 4,07 złotego, frank 4,54 złotego, zaś funt 5,16 złotego.

dr Przemysław Kwiecień CFA

Główny Ekonomista XTB

Waluty
Złoty nieco słabszy na koniec tygodnia
Waluty
Złoty trzyma fason
Waluty
Czy Fed nie chce już obniżać stóp procentowych?
Waluty
Złoty oddał część wcześniejszych wzrostów
Waluty
Czego oczekiwać od dzisiejszej decyzji FED?
Waluty
Złoty wciąż pręży muskuły. Sforsuje psychologiczną barierę?