Przemysław Kwiecień

Czy mocny dolar będzie problemem?

Wybór Donalda Trumpa na prezydenta spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem na rynkach finansowych.

Rynki ignorują geopolitykę

Upadek reżimu Assada w Syrii, upadek rządu we Francji, niepokoje po ogłoszeniu stanu wojennego w Korei. Wydawałoby się, że na scenie geopolitycznej nie dzieje się dobrze, jednak rynki przyjmują to niesamowicie spokojnie. Co więcej, na razie nic nie jest w stanie zaburzyć euforii. Złoty na tym korzysta.

Problemy europejskich walut

Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy.

Złoty pozostaje stabilny

W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak.

Dolar wita Donalda Trumpa

Finalnego potwierdzenia jeszcze nie mamy, ale wszystko wskazuje nie tylko na wygraną Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich, ale wręcz na pełne zwycięstwo Republikanów. Co prawda na taki scenariusz rynki liczyły, ale i tak w reakcji obserwujemy silne umocnienie dolara. Złoty z kolei jest pod presją.

Dolar dostaje kolejne wsparcie

Tuż po wrześniowej decyzji Fed euro kosztowało ponad 1,12 dolara. W tym samym czasie dolara można było kupić za mniej niż 3,80 złotego. Przez kolejnych pięć tygodni dolar w zasadzie cały czas się umacniał i obecnie kurs EURUSD to już okolice 1,08, a USDPLN zauważalnie przekroczył 4. Dziś amerykańska waluta otrzymała kolejne wsparcie.

Czy to koniec passy złotego?

Polska waluta ma za sobą bardzo udany okres. W niecałe dwa lata kurs dolara spadł z ponad 5 do okolic 3,80 złotego. Bardziej miarodajny w ocenie złotego kurs euro spadł z okolic 4,90 do 4,25. Jednak już ostatni miesiąc nie był tak dobry. Czy to koniec passy złotego?

Czy Pekin pomoże złotemu?

Ostatni dzień września na rynkach globalnych rozpoczyna się dość spokojnie. Wyjątkiem jest chiński rynek akcji, gdzie kontynuowane są potężne wzrosty z ubiegłego tygodnia. Czy jest to tylko chwilowy fenomen, czy też początkiem szerszego zainteresowania rynkami wschodzącymi, które dodatkowo umocni złotego?

Złoty stabilny przed decyzją Fed

Na rynkach wielkie odliczanie do pierwszej od marca 2020 obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Środowe posiedzenie to nie tylko wybór pomiędzy obniżką o 25 a 50 punktów bazowych, ale także nakreślenie scenariusza dla stóp na kolejne, kluczowe miesiące. Na rynkach mamy dominację optymizmu, a to przekłada się na stabilny kurs złotego.

Złoty na fali słabnącego dolara

Jeszcze wiosną tego roku nie brakowało opinii, że Fed może w tym roku w ogóle nie obniżyć stóp procentowych