Przemysław Kwiecień

Oburzenie nie przeszkadza złotemu

Dużo dzieje się w Europie, dużo dzieje się na naszym rynku. Donald Trump dąży do spełnienia swojej wyborczej obietnicy zakończenia wojny na Ukrainie. W negocjacjach chce pominąć Europę, delegaci Waszyngtonu mocno krytykują Unię. Jednocześnie europejskie rynki korzystają na tych oczekiwaniach – złoty jest najmocniejszy wobec euro od 2018 roku.

Czy DeepSeek namiesza na rynku?

Pierwszy tydzień prezydentury Donalda Trumpa upłynął w szampańskich nastrojach. Giełdy rosły, dolar tracił, kryptowaluty drożały. Część obaw związanych z początkiem prezydentury nie sprawdziła się – przynajmniej na razie. W poniedziałek nastroje są jednak skrajnie inne.

Czas zapiąć pasy

Jeśli ktoś liczył na to, że Donald Trump w drugiej kadencji nie będzie już zaskakiwać, bo przecież zdążyliśmy go poznać przez cztery lata, zapewne już teraz weryfikuje swój punkt widzenia. Już okres przed zaprzysiężeniem był delikatnie mówiąc turbulentny, co zatem przyniosą kolejne dni?

Kij i marchewka

Prezydentura Donalda Trumpa zbliża się wielkimi krokami. Wraz z nią sporo niepewności co do kształtu polityki gospodarczej, szczególnie handlowej. Jedno jednak jest pewne – powracający prezydent będzie próbował wpływać na rynki. W zasadzie robi to już teraz.

Koszt pieniądza znów stanie się problemem?

Kończący się rok przyniósł zasadniczo zwrot w polityce pieniężnej na świecie. Główne banki centralne rozpoczęły proces obniżania stóp procentowych. Jednak od wrześniowego cięcia stóp procentowych rentowności długu w USA rosną.

Czy mocny dolar będzie problemem?

Wybór Donalda Trumpa na prezydenta spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem na rynkach finansowych.

Rynki ignorują geopolitykę

Upadek reżimu Assada w Syrii, upadek rządu we Francji, niepokoje po ogłoszeniu stanu wojennego w Korei. Wydawałoby się, że na scenie geopolitycznej nie dzieje się dobrze, jednak rynki przyjmują to niesamowicie spokojnie. Co więcej, na razie nic nie jest w stanie zaburzyć euforii. Złoty na tym korzysta.

Problemy europejskich walut

Kurs złotego może wyglądać dość stabilnie przez pryzmat notowań EURPLN, jednak w tle rozgrywana jest bardzo ewidentna słabość europejskich walut względem dolara. To nie tylko Trump Trade, ale coraz większy rozdźwięk pomiędzy sytuacją gospodarczą USA i Europy.

Złoty pozostaje stabilny

W amerykańskiej polityce huczy od kontrowersyjnych nominacji prezydenta elekta. Dolar wspierany jest zaskakująco mocnymi danymi z USA. Za naszą wschodnią granicą znowu robi się bardziej nerwowo. Złoty tymczasem pozostaje stabilny, a nawet lekko zyskuje. To dobry znak.

Dolar wita Donalda Trumpa

Finalnego potwierdzenia jeszcze nie mamy, ale wszystko wskazuje nie tylko na wygraną Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich, ale wręcz na pełne zwycięstwo Republikanów. Co prawda na taki scenariusz rynki liczyły, ale i tak w reakcji obserwujemy silne umocnienie dolara. Złoty z kolei jest pod presją.