Słabość dolara wspiera złotego

Mimo przedłużonego weekendu polska waluta ma się dobrze. Wyprzedaż dolara widoczna w czwartek i dalsze zwyżki na Wall Street przełożyły się na umocnienie złotego - EURPLN w piątek rano narusza poziom 4,47, a USDPLN zszedł poniżej 4,15.

Publikacja: 09.06.2023 09:44

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

W środę prezes Glapiński podczas konferencji prasowej przyznał, że dyskusja na temat obniżki stóp procentowych mogłaby się pojawić dopiero wtedy, kiedy inflacja CPI spadłaby poniżej poziomu 10,0 proc. r/r. Wyraził nadzieję, że mogłoby do tego dojść we wrześniu. Nie widać, zatem nazbyt agresywnego parcia na luzowanie polityki monetarnej i jest to pozytywne dla złotego.

Dzisiaj w piątek aktywność krajowego rynku może być niska. W kalendarzu mamy publikację protokołu z posiedzenia RPP (ale tego wcześniejszego, z maja) o godz. 14:00. Dla rynku EURUSD, który jest istotny dla zachowania się PLN, kalendarz jest pusty. Technicznie EURPLN pozostaje wokół kluczowego wsparcia wokół 4,47, którego wyraźne złamanie mogłoby inicjować ruch w stronę bariery 4,40. Na USDPLN mamy za to złamanie układu wzrostowego, który dawał nadzieje na wykształcenie się większej korekty po spadkach z ostatnich tygodni. Teraz ponownie przechodzimy do konsolidacji ze wsparciami wokół 4,1250 i 4,1000.

Foto: DM BOŚ

Wykres dzienny EURPLN

Foto: DM BOŚ

Wykres dzienny USDPLN

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Waluty
Złoty nieco słabszy, ale nadal trzyma się mocno
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Waluty
Sytuacja na rynkach 16 kwietnia - perspektywy przełomu jednak nie widać?
Waluty
Bezpieczne waluty zyskują na wartości
Waluty
Słabszy złoty
Waluty
Sytuacja na rynkach 15 kwietnia: Dolar uwierzy w słabość Trumpa?
Waluty
Czy Trump przegrywa wojnę handlową?