Sytuacja na rynkach - niejednoznaczne zachowanie dolara...

Indeksy na Wall Street wyraźnie wczoraj zaskoczyły - na indeksie S&P500 mamy złamane okolice oporu przy 4000 pkt. - ale ten optymizm nie udzielił się zbytnio innym klasom aktywów.

Publikacja: 24.01.2023 11:37

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Ostrożność pojawiła się na rynku surowców (w sumie Chińczycy świętują teraz swój nowy rok, a ile można grać pod ten sam motyw w postaci otwarcia się tamtejszej gospodarki po pandemii), a także na walutach. EURUSD ostatecznie nie podniósł się w górę po tym jak wymazany został cały wzrost ponad poziom 1,09. Słowa Ignazio Visco z ECB uświadomiły inwestorom, że nie tylko "jastrzębie" są słyszalne. Zresztą na FX rynek już zaczyna się ustawiać pod przyszły super-tydzień banków centralnych (FED, ECB i BOE). Tym samym być może Wall Street w tym momencie gra solo pod lepsze wyniki spółek za IV kwartał, a wysyp odczytów mamy właśnie w najbliższych dniach. Czy dla FX nie ma to większego znaczenia? Zobaczymy.

Dzisiaj dolar daje mieszane wskazania. W przestrzeni G-10 widać lekkie umocnienie wobec jena, korony szwedzkiej, funta, franka, czy dolara nowozelandzkiego, a słabość widoczna jest na dolarze australijskim. Na szerszym rynku gorzej nieco gorzej zachowują się waluty emerging markets.

W kalendarzu mamy głównie szacunkowe odczyty indeksów PMI za styczeń. Te dla strefy euro wypadły mieszanie, chociaż można dostrzec pewne "jaskółki" ożywienia w gospodarce. Po południu poznamy jeszcze odczyty PMI dla USA (15:45), a wcześniej, bo już o godz. 10:30 dane dla Wielkiej Brytanii.

EURUSD - trend gaśnie?

Kolejne "jastrzębie" komentarze ze strony Christine Lagarde nie przestają być wsparciem dla euro. Rynek chce teraz zobaczyć fakty, czyli na ile w komunikacie EBC po posiedzeniu 2 lutego pojawią się sugestie utrzymania tempa podwyżek o 50 punktów baz. Zwłaszcza, że ECB (co było do przewidzenia biorąc liczebność tego gremium) wcale nie musi być jednomyślny.

Foto: DM BOŚ

Wykres dzienny EURUSD

Na szerszym rynku widać, że dolar nie traci mimo pozytywnego sentymentu na Wall Street. Kto chce kogo teraz sprawdzić?

Co do analizy technicznej to wczorajsze zachowanie się notowań EURUSD jest negatywnym sygnałem, który może mieć swoją kontynuację w nadchodzących dniach (zwłaszcza w sytuacji, kiedy do wieczora nie powrócimy ponad 1,0870). Tym samym możemy zobaczyć test wsparć przy 1,0765 i dalej 1,0735.

Sporządził: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Waluty
Końcówka tygodnia pod znakiem słabszego dolara
Waluty
Sytuacja na rynkach 24 stycznia - dolar w dół dzięki Trumpowi, BOJ podnosi stopy
Waluty
Rynek pracy zdefiniuje politykę BoJ w 2025 roku?
Waluty
Złoty idzie za ciosem. Dolar poniżej 4 zł?
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Waluty
EURPLN najniżej od pięciu lat
Waluty
Złoty nadal bryluje. Euro w defensywie