Lekkie złagodzenie cen ropy naftowej (-2% na CRUDE OIL WTI) przyciąga inwestorów do bardziej ryzykownych aktywów i walut. Jest to melodia na złagodzenie presji inflacyjnej i tym samym na minimalne zmniejszenie oczekiwań dot. tempa wzrostu stóp procentowych Fed. Pamiętajmy jednak, że cykl podwyżek cen kredytów w USA dopiero co się rozpoczął, stąd m.in. ostatnie zwyżki rentowności 10- letnich amerykańskich papierów skarbowych do okolic 3,2030%.
Tym samym najlepiej do dolara USD radzi sobie dzisiaj o poranku rosyjski rubel, zyskując +1,56%. Nieco słabiej zyskuje HUF (+0,8%), natomiast czeska korona, chorwacka kuna czy rumuński lej notowane są do dolara w przedziale od +0,18% do +0,80%. Z kolei na planszy G-10 mamy wyróżnienie szwedzkiej korony i funta brytyjskiego, które zyskują do USD średnio 0,4%. Przy czym nie widać dzisiaj już presji wzrostowej na parze USDJPY, po ostatnich gołębich tonach z BOJ. Ta para walutowa oscyluje przy 129.864 JPY (-0,22%), lekko chłodząc falę wzrostową z ostatnich dni, która przyniosła w ujęciu pięciosesyjnym +2,16%.
Zauważmy także, że dzisiaj rynek głównej pary walutowej jest pod presją wypowiedzi Prezesa Banku Francji i członka Rady Prezesów EBC François Villeroy de Galhau, który stwierdził, że inflacja w Strefie Euro jest zbyt wysoka i zbyt szeroka. Do tego konieczna jest normalizacja polityki EBC. Członek EBC założył również, iż wzrost gospodarczy w Europie będzie wolniejszy w ciągu najbliższych dwóch lat. Dane te wymusiły szybkie podejście eurodolara do 1,0700$, gdzie obserwuje się obecnie lokalny przystanek głównej pary walutowej.
Pamiętajmy, że inwestorzy wyceniają zaostrzenie oczekiwań Fed przed kluczowymi danymi o zatrudnieniu w USA. Dane te powinny być szczególnie monitorowane z uwagi na przebieg notowań EURUSD, niemniej już dzisiaj poznamy prognostyk w postaci ADP za maj 2022 r., który ustawi nastroje przed piątkowymi publikacjami NFP. Należy również śledzić najbliższe odczyty sprzedaży detalicznej w Eurolandzie oraz ISM usług w USA.
EURUSD – testowanie pivotu 1,06839 USD
Wczorajszy ruch na południe doprowadził do silnego podważenia rosnącej, tygodniowej linii pivot point, która na najbliższe dni wypada przy 1,06839$. Rosnące rentowności amerykańskich papierów skarbowych oraz silne dane makro z USA wymusiły objęcie podażowe na rynku eurodolara w kontekście szacowanej ścieżki wzrostu stóp procentowych Fed. Gracze zaczęli jednak coraz bardziej dostrzegać możliwą zmianę luźnej polityki EBC, stąd możliwe są silne wahania wokół ww. pivotu z uwagi na bardzo ważne odczyty danych z amerykańskiego rynku pracy, które zwiększą aktywność handlu na EURUSD. Sytuacja na tej parze jest newralgiczna, gdyż szybkie średnie r-MMA falują na północ, wspierając zakłady o bardziej jastrzębi EBC. Natomiast dolar jest fundamentalnie chętniej wybieraną walutą w kontekście bezpiecznej przystani, stąd w ostatnim czasie to właśnie popyt na USD decydował o przebiegu fali zniżkującej EURUSD. Co ciekawe ostatnia korekta wzrostowa tej pary doprowadziła do tzw. wybicia ze zmienności tj. dopuszczalnego zakresu maksymalnej korekty wzrostowej. Innymi słowy wg metodologii Bryce'a Gilmore'a zmienił się trend na eurodolarze na wzrostowy, co nie wyklucza dynamicznych wahań w ramach kształtowanej konsolidacji 1,08050 – 1,03510 USD. Pamiętajmy również, że główna linia długofalowego trendu spadkowego wypada w okolicy 1,07538$.